بندر عباس به واسطه قدمت و موقعیتی که در کنار ساحل خلیج فارس دارد از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی زیادی برخوردار است که در این مطلب قصد داریم تعدادی از آن ها را به شما معرفی کنیم تا در سفر به این بندر زیبا از آن ها بازدید کنید.

جاذبه های تاریخی

معبد هندوها

پرستشگاه بت گوران یا همان معبد هندوها از جمله جاهای دیدنی بندر عباس است که در دوره ناصرالدین شاه ساخته شده است. گفته می شود بخاطر روابط ایران و هند و حضور تعداد زیادی از تجار هند در بندرعباس این معبد توسط یکی از تاجران ثروت مند هندی ساخته شده است.

حمام گله داری

حمام گله داری از جاذبه های گردشگری بندر عباس است که در زمان قاجار توسط فردی به نام شیخ احمد گله داری ساخته شده و در اختیار عموم قرار گرفته است. این حمام روزگاری تنها محل استحمام در خلیج فارس بوده و نکته جالب در مورد آن ای است که اسکلت آن از مصالح دریایی ساخته شده تا در برابر رطوبت مقاوم باشد.

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی که نامش را در فهرست جاهای دیدنی تهران و رشت نیز شنیده اید از دیگر جاهای دیدنی بندرعباس است که روزی نبض تجارت جنوب کشور را در دست داشت و ساختمان گمرک نامیده می شد. علت نام گذاری این بنا تشابه ظاهری آن با کلاه های فرنگی است.

قلعه فین

یکی از جاهای تاریخی بندرعباس قلعه فین است که در 95 کیلومتری آن واقع شده است. با اینکه بخش زیادی از این قلعه در زلزله سال 86 تخریب شد اما همچنان عظمت و شکوه قلعه پابرجاست. شواهد نشان می دهد این قلعه که بر روی تپه ای بلند در قرون میانه اسلام ساخته شده است. تا همین چند دهه پیش خان های آن منطقه از این قلعه استفاده می کردند.

مسجد جامع دلگشا

از آنجایی که بسیاری از ساکنان بندرعباس اهل سنت هستند مسجدی را برای به جا آوردن اعمال دینی به خود اختصاص دادند. مسجدی با دو طبقه و ظرفیت 6000 نفر که آن را در لیست بزرگترین مساجد ایران قرار داده است. با آنکه ظاهر بنا چندان قدیمی به نظر نمی رسد اما این مسجد 250 ساله است. مناره بلند و ظاهر خاص این مسجد آن را از دیگر مساجد متمایز کرده است.

جاذبه های طبیعی

چشمه های آب گرم گنو

چشمه های آب گرم گنو از جمله جاذبه های طبیعی بندرعباس است که حدود 24 کیلومتر از بندرعباس فاصله دارد. آب گرم گنو که جنبه درمانی دارد و از آن برای استحمام استفاده می کنند به علاوه نخلستان های اطرافش از جمله دیدنی های این بخش است.

پارک ساحلی سورو

در بندر عباس پارک های ساحلی زیبایی وجود دارد که سورو یکی از آن هاست. این پارک ساحلی که در جنوب غربی بندرعباس قرار گرفته است مکان مناسبی برای تماشای موج های خروشان و کشتی های تجاری است. می توانید بخشی از روز را با خانواده به این پارک بروید و اوقات خوشی را در آن سپری کنید.

غار خرسین

غار خرسین یکی از غارهای نمکی بکر و دست نخورده در نزدیکی بندرعباس است. این غار در بخش سیاهو در شمال شرقی و در فاصله ۸۰ کیلومتری بندر واقع شده است. برای رسیدن به غار حدود یک ساعت و نیم کوهپیمایی سبک پیش رو دارید. محیط کوه غالباً از سنگ‌های ناپایدار و نمکی تشکیل شده است، از اینرو پیشروی در این غار باید با احتیاط کامل انجام شود.

منطقه حفاظت شده گنو

اگر طرفدار پروپاقرص مستند حیوانات و گیاهان خاص هستید منطقه حفاظت شده گنو با طبیعت بکر و تماشایی خود بهترین گزینه برای بازدید است. گنو یکی از ۱۳ ذخیره‌گاه زیست‌کره یونسکو در تمام ایران است. شما در این منطقه شانس دیدن انواع میش و قوچ، انواع آهو، بز، شغال، گرگ، کفتار، پلنگ و پرندگان متعدد را دارید. درست شبیه به یک تور سافاری در آفریقا.

آبشار بدو

آبشار بدو یکی دیگر از جاهای طبیعی بندرعباس در فاصله 50 کیلومتری شمال غرب بندرعباس در روستای لمزان واقع شده است. بعد از رسیدن به روستا باید حدود 4 کیلومتر جاده خاکی را طی کنید تا به آبشار برسید. آبشار به صورت پلکانی است و آب و هوای این منطقه نیز نسبت به بندرعباس خنک تر است.