شهر مشهد بخاطر وجود حرم مقصد امام رضا (ع) قطب گردشگری مذهبی کشور است و بسیاری از مردم برای زیارت راهی شهر مشهد می شوند. اما شهر مشهد با وجود ماهیت گردشگری معنوی، جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی دارد که توصیه می کنیم در سفر به این شهر از آنها غافل نشوید. در ادامه تعدادی از جاذبه های شهر مشهد را به شما معرفی می کنیم .

مسجد گوهرشادمسجد گوهرشادمسجد تاریخی گوهرشاد که به عنوان یکی از جذاب‌ترین آثار و ابنیۀ تاریخی ایران شناخته می شود توسط بانویی به نام گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ میرزا بزرگ‌ترین پادشاه تیموری در یکی از صحن های حرم امام رضا(ع) ساخته شده است. این مسجد به سبک کلاسیک ساخته شده است. صحن مسجد مساحتی مربعی شکل است و چهار ایوان بزرگ در اضلاع آن قرار دارد که به صورت قرینه ساخته شده‌اند. هفت شبستان بین ایوان‌ها وجود دارد و شش در ورودی و خروجی برای آن در نظر گرفته شده است. مساحت این صحن حدود ۲۸۷۳ متر مربع است. زیربنای مسجد ۹۴۰۰ مترمربع است.

خانه تاریخی ملکخانه ملکخانه تاریخی ملک در سال ۱۳۷۷ به عنوان اثری ملی به ثبت رسیده است. این خانه زیبا نمونه‌ای از خانه‌های به جا مانده از دوره انتقال معماری در عصر قاجار است. بخش به جا مانده از این خانه وسیع قسمتی بیرونی است که شامل دو طبقه می‌شود. در طبقه بالا شومینه با گچبری‌ای زیبا و سقفی منبت‌کاری شده خودنمایی می‌کند.

موزه نانموزه نانموزه نان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی مشهد است که به عنوان اولین موزه تخصصی نان در خاورمیانه در سال 1390 در شهر مشهد افتتاح شد. در موزه نان مراحل مختلف تهیه نان کاملا تصویری شرح داده شده است. مراحل تهیه آرد شامل: بذرافشانی، گندم چینی و خرمن کوبی می شوند. ابزار تهیه نان شامل: دستاس، آسیاب بادی و آسیاب آبی. انواع نان شامل: سنگک، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال و در نهایت رقص اپر یک رسم خراسانی که در آن تمام مراحل کاشت و برداشت محصول در زمین نمایش داده می‌شود و از باورهای زراعی مردم خراسان است.

آرامگاه فردوسیآرامگاه فردوسیآرامگاه فردوسی شاعر بزرگ پارسی از دیگر دیدنی های سفر به شهر مشهد است. این آرامگاه در خارج از شهر مشهد و در باغ شخصی اش واقع شده است که علت آن مخالفت حاکمان وقت با تشییع شاعر شیعه در قبرستان شهر مشهد بوده است. این آرامگاه در طول تاریخ بارها مورد تخریب و بازسازی قرار گرفته است که طرح فعلی آن توسط مهندس سیحون در سال 1347 اجرا شده است. آرامگاه فردوسی هم اکنون ۶ هکتار مساحت دارد و شامل بخش‌هایی چون: باغ، استخر، یادبود فردوسی، کتاب‌خان، موزه، ساختمان اداری و آرامگاه شاعر بزرگ مهدی اخوان ثالث است.

باغ ملی مشهد

این پارک در غرب مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد واقع شده است یکی از از بزرگترین و با صفا ترین پارک های شهر و از جاهای دیدنی مشهد محسوب می‌شود. مساحت آن ۷۲۰۰۰۰ متر مربع می‌باشد. در آن شهربازی و سایر امکانات تفریحی برای کودکان، مسجد، استخر، درختان و گلهای فراوان وجود دارد.

خانه داروغهخانه داروغهخانه داروغه از جمله بناهای قدیمی مشهد است که در دوره قاجار ساخته شد. خانه داروغه در خیابان نواب صفوی واقع شده است. علت نامگذاری این بنا به داروغه بخاطر دستور شخصی به نام محمد یوسف خان که داروغه مشهد بوده است می باشد. او از یک معمار روس خواست تا این بنا را بسازد. خانه داروغه منزلی شخصی بوده که برای مراسم پذیرایی رسمی در آن استفاده می شده است. خانه داروغه در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در سال ۱۳۹۱ شهرداری مشهد اقدام به مرمت این بنای تاریخی کرد.

آرامگاه نادرآرامگاه نادرآرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌ است. ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می‌باشد و دو تالار موزه تشکیل شده‌است که یکی از آن‌ها موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه را نمایش می‌دهد. به طور قطع آرامگاه نادرشاه یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود.

پارک وکیل آبادپارک وکیل آبادپارک وکیل آباد در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار گرفته است. این پارک دارای قنات آب گوارا می‌باشد. این بوستان بزرگ و ۷۰ هکتاری مشهد یک منطقه ی کاملا ییلاقی است که آبی که به آن سرازیر می شود از قنات وکیل آباد سرچشمه می گیرد. در این پارک زیبا و خوش آب و هوا یک محوطه ی بسیار بزرگ باری برای کوکان و همچنین یک باغ وحش نیز قرار گرفته است. پارک وکیل آباد یکی از بهترین مکان ها برای تفریح و قدم زدن در عصر است.

کوه سنگیکوهسنگیدر جنوب مشهد در انتهای خیابان دکتر علی شریعتی (کوهسنگی) و در دامنه کوههای جنوبی مشهد قرار دارد. این پارک دارای استخر زیبا و رستورانی برای پذیرایی عمومی می‌باشد. اگر بخواهیم بگوییم که در جاهای دیدنی مشهد کجا خوبه، قطعا پارک کوهسنگی یکی از اولین انتخاب ها خواهد بود.

شاندیزشاندیزدر 15 کیلومتری مشهد روستایی به نام شاندیز با آب و هوای معتدل، طبیعی بی نظیر و البته کباب های فوق العاده وجود دارد. از وسط این روستا رودخانه هایی که از بینالود سرچشمه گرفته اند میگذرند هم جنین مراکز تفریحی در شاندیز هستند که پیشنهاد می کنیم در سفر خود به این روستا به؛ پارک جنگلی، مجموعه ی توریستی، رستوران های مختلف، رصدخانه ی نجوم و موزه ی شهرداری آن سر بزنید.

باغ گیاهشناسی مشهدباغ گیاهشناسی مشهدباغ گیاه شناسی مشهد یکی دیگر از دیدنی های متفاوت این شهر است که دارای ۲۵ هکتار است. در این مجموعه ی طبیعی، ۱۱ کلکسیون مختلف که ترکیبی از معماری و علم هستند در کنار هم قرار گرفته اند. در این باغ ۱۸۰ گونه ی مختلف گیاهی و دارویی و ۴۰۰ نمونه ی ژنتیکی نگهداری می شود. از این باغ هم می توان از لحاظ آموزشی و هم از لحاظ بازدید از یکی از دیدنی های مشهد استقبال کرد.