شهر یزد که به عنوان بزرگترین بافت خشتی جهان شهرت پیدا کرده است فهرست بلند بالایی از جاذبه های گردشگری دارد که هر بیننده ای را محو زیبایی، اصالت و قدمت خود می کند. ما در این مطلب قصد داریم تعدادی از جاذبه های گردشگری محبوب در یزد را به شما معرفی کنیم تا بازدید از آنها را در سفر به شهر یزد به هیچ عنوان از دست ندهید.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار این شهر نزد گردشگران است. این مسجد که از ارکان اصلی حکومت ساسانیان به شمار می رفته طی 100 سال ساخته شده است و هر قسمت آن مربوط به یک دوره تاریخی است. چیزی که این مسجد را از دیگر مساجد کشور متمایز کرده است حالت خوابیدگی گنبد، سردر بلند و کاشی کاری های فوق العاده آن است.

مجموعه امیر چخماق

مجموعه‌ی امیرچخماق یکی از آثار گرانبهای به جا مانده از دوره تیموریان در شهر یزد است. این مجموعه که تحت عنوان میدان امیر چخماق شناخته می شود شامل: تکیه، بازار، آب‌انبار و مسجد است که ابتدا بخش تکیه‌ی آن و سپس کل مجموعه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آتشکده یزد

بنای فعلی آتشکده در مرکز فضایی بزرگ و سرسبز قرار گرفته است. این بنا در سال 1313 خورشیدی با کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث شد و معماری آن برگرفته از هخامنشیان است به طوری که بر پیشانی ساختمان عمارت نقش فروهر قرار گرفته است. اما نکته ای که نظر گردشگران را در این بنا به خود جلب کرده است آتش درون آن است که حدود 1500 سال است که همچنان روشن است. این آتش در اتاقی مخصوص و بالاتر از سطح زمین نگهداری می شود.

برج خاموشان

اگر اهل کشف رمز و راز در بناهای تاریخی هستید برج خاموشان یزد یکی از بهترین گزینه ها برای شماست. این برج که در 15 کیلومتری جنوب شرقی یزد و بر بالای کوهی قرار دارد از جمله دخمه‌هایی است که زرتشتیان برای بازگرداندن مردگان به دامن طبیعت استفاده می‌کردند. به این صورت که پس از مرگ افراد آن‌‌ها را در این برج‌ها قرار می‌دادند تا جسدشان خوراک پرندگان شوند و سپس هرچه از استخوان‌هایشان باقی می‌ماند در فضای میان تهی برج‌ها که استودان نام دارد قرار داده می شد تا به طبیعت برگردد.

باغ دولت آباد

بلندترین بادگیر جهان با ارتفاع 33.8 متر در شهر یزد و باغ دولت آباد قرار دارد. محمدتقی خان از جمله خان های یزدی بود که ابتدا قناتی با نام دولت آباد بوجود آورد پس از آن، عمارت باغ دولت آباد را احداث کرد و در آن اقامت داشت. فضای سبز این باغ با درختان مختلف حس و حال ویژه ای به آن داده است و این بنا مجموعه ای از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است.

قلعه سریزد

قلعه سریزد با اینکه در فاصله 45 کیلومتری یزد قرار گرفته و از مرکز شهر به نسبت سایر جاذبه ها دور است اما از محبوب ترین جاذبه های دیدنی شهر یزد است. این قلعه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین صندوق امانات بانکی در ایران و جهان بوده که قدمت آن به دوره ساسانیان یعنی قرن 3 تا 7 میلادی می رسد. این بنا 468 غرفه برای ذخیره سازی غلات و مواد غذایی و طلا و جواهر داشته و از معماری جالبی برخوردار است.

مدرسه ضیائیه

بنای دو اسم و اسرار آمیز یزد که زیبایی اش شما را به سود خود می کشاند مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر است. مدرسه ضیائیه بیش از هفتصد سال پیش محلی برای تدریس و علم آموزی بوده و میزبان مجلسی نظیر بحث و بررسی بزرگان و علما را بر عهده داشته است اما مردم معتقدند از این بنا در دوره ای به عنوان زندان استفاده می شده است و حافظ نیز از این مکان با عنوان زندان اسکندر یاد کرده است.

خانه لاری ها

یکی از زیباترین خانه های یزد که همه به شما توصیه می کنند حتما از آن بازدید کنید خانه لاری ها است. این خانه با معماری بی نظیر قاجاری و آینه کاری ها و شیشه های رنگی و گچ بری های استادانه و بادگیرهای منحصر به فرد که نشان از اصول ساخت و ساز در آن دوره دارد، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

موزه آب یزد

موزه آب یزد مکانی برای یادآوری اهمیت آب در زندگی مناطق کویری است. این موزه از سال 79 در یکی از خانه های قدیمی یزد به نام خانه کلاهدوزها برپا شده است. شما می توانید در این موزه بیش از ۲۰۰ شی تاریخی از مجموعه وسایل کندن قنات تا اسناد و مدارک قنات ها را د در این موزه ببینید.

آب انبار شش بادگیر

حتما شنیده اید که شهر یزد به شهر بادگیرها معروف است. بنایی که با هنر معماری مردم شهر یزد را از گرمای طاقت فرسا نجات می دهد. آب انبار شش بادگیر زیباترین آب انبار شهر یزد شناخته می شود که بخاطر داشتن شش بادگیر از سایر آب انبارها متمایز است. این بنا متعلق به دوران قاجاریه است.

بازار و حمام خان

بازار و حمام خان از دیگر دیدنی های شهر یزد هستند که در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مجموعه تاریخی شامل بازار و حسینیه و آب انبار و حمامی مجاور آن می باشد که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است. بازار خان که از گل و خست ساخته شده است و نمای قدیمی دلنشینی دارد به عنوان یکی از عریض ترین و قدیمی ترین بازارهای یزد شناخته می شود.