موقعیت

استان یزد چهارمین استان وسیع کشور با مساحتی حدود 75000 کیلومتر مربع است که در مرکز فلات ایران و حاشیه دشت های کویر و لوت قرار دارد. استان یزد از شمال و غرب به استان اصفهان از شمال شرقی به استان خراسان از جنوب غربی به استان فارس و از جنوب شرقی به استان کرمان محدود می شود.

جمعیت

شهر یزد جمعیتی بالغ بر 523192 نفر دارد كه از اين تعداد، 481479 نفر آن جمعيت شهري و 41713 نفر جمعيت روستايي است و طبق این آمار یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت ایران به شمار می‌رود.

آب و هوا

آب و هوای استان یزد به علت قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستانهای سرد و نسبتا مرطوب و تابستانهای گرم و خشک و البته طولانی است. همچنین به لحاظ شرایط اقلیمی و شرایط خاص حاکم بر مناطق حاشیه کویری مثل باران کم و مراتع فقیر و کمبود منابع تامین آب، وضعیت کشاورزی در این استان مطلوب نیست و امکان بهره برداری از آب های سطحی در کشاورزی بسیار کم است.

پوشش گیاهیپوشش گیاهی یزدوقتی صحبت از پوشش گیاهی یزد است ممگی به یاد بیابان و خشکی و کویر می افتیم و حتی از خود می پرسیم مگر یزد هم پوشش گیاهی دارد؟ باید بگوییم بله اتفاقا یزد کلکسیون گونه های گیاهی است. تاکنون 800 گونه گیاهی در کوه‌ها، مراتع و بیابانهای این استان شناسایی شده است که در نوع خود بی نظیر است. تاکنون 148 گونه گیاهان دارویی و صنعتی در استان یزد شناسایی شده که در مناطق مختلف این استان پراکنده اند و کمک قابل توجهی به توسعه صنعت دارویی کشور کرده اند.
برخی از گونه های صنعتی و دارویی شامل آلاله، اسفرزه، افسنطین، آنغوزه، اسفند، آویشن، بذرالبنج یزدی، بارهنگ، بادام شیرین، بادام تلخ، پنیرک خبازی، تاج ریزی، خرفه، شیرین بیان، خارشتر، مرزنجوش، هندوانه ابوجهل و ... است.این گیاهان نه تنها در صنعت دارویی کشور نقش به سزایی ایفا می کنند بلکه برای بهره برداران بسیاری در استان اشتغالزایی کرده و سالانه درآمدهای قابل توجهی را نصیب آنها می کند. علاوه بر گونه های گیاهان دارویی صنعتی، تاکنون 253 نوع گیاه دارویی بومی نیز در یزد شناسایی شده است.

پوشش جانوری

190 گونه پرنده، 60 گونه پستاندار و بیش از 40 گونه خزنده در یزد سکونت دارند که جایگاه این استان در صنعت اکوتوریسم را ویژه می کند. اما آنچه محیط زیست یزد را بسیار با اهمیت کرده وجود 11 گونه جانوری در حال انقراض کشور در این استان است. به طوری که از گونه‌های در معرض خطر کشور، 5 گونه پستاندار شامل یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی، گربه پالاس، گربه شنی و شاه روباه و 6 گونه پرنده در معرض خطر شامل بحری، بالابان، هوبره، عقاب طلایی، عقاب شاهی و شاهین در استان یزد زیست می‌کنند. از جمله گونه های نادر جانوری در این استان می توان به یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی، هوبره، زاغ بور، گربه پالاس، گربه شنی و شاه روباه، بالابان وهوبره اشاره کرد.