با توجه به وسعت تهران وجود وسیله برای گشت و گذار در شهر ضروری است. سفر با ماشین شخصی به تهران در کنار مزیت هایی که دارد، از ترافیک و شلوغی هم که بگذریم با محدودیت طرح زوج و فرد روبه رو است و از این نظر بهتر است از وسایل حمل و نقل عمومی تهران استفاده کنید. تنوع وسیله حمل و نقل در پایتخت بالاست و شما می توانید برای رفت و آمد در شهر از اتوبوس، تاکسی، مترو، تاکسی های آنلاین و حتی دوچرخه استفاده کنید. حمل و نقل عمومی در تهران با اینکه از دور نسبت به سایر شهرها مجهز تر است اما در اصل اوضاع خوبی ندارد چرا که جوابگو جمعیت پایتخت نیست. به طور متوسط به ازای هر 11 نفر در تهران 1 ماشین برای حمل و نقل عمومی وجود دارد در صورتی که این میزان ماشین برای 4 نفر مناسب است.

اتوبوس

در تهران اتوبوسرانی از سال ۱۹۲۷ وجود دارد و تقریبا 25 درصد از مردم تهران از اتوبوس برای حمل و نقل استفاده می کنند و دلیل این استقبال کم بخاطر فرسوده شدن اتوبوس ها، سرعت پایین، تاخیرهای زیاد، حرکت آزار دهنده، مسافرکشی بیش از ظرفیت، کمبود تجهیزات است. با اینکه اتوبوسرانی اصلی ترین سیستم رفت و آمد شهری است و خطوط متعدد اتوبوس های بی آرتی و اتوبوس های خصوصی تمام نقاط تهران را به یکدیگر متصل ساخته اند. اما در تهران به نسبت ۱۰۰۰۰۰۰شهروند فقط ۴۰۰ اتوبوس قابل استفاده است و این یعنی فاجعه ! البته ناگفته نماند یکی از اقدامات خوب شهرداری نصب جی پی اس بر روی اتوبوس ها و مشخص نمودن زمان ورود و خروج اتوبوس به هر ایستگاهی است.

مترومترومترو تهران با داشتن 7 خط که در حال حاضر 6 تا آن فعال است بزرگترین شبکه حمل و نقل درون شهری ایران محسوب می شود. اولین مسیر مترو تهران فلکه صادقه را به کرج متصل می کرد و به مرور خط های بعدی افتتاح شد و امروزه توانسته بسیاری از نقاط تهران را به یکدیگر متصل سازد. شما می توانید با خرید بلیت تک سفره یا بلیط های الکترونیکی که امکان شارژ دارند با مترو به هر جای تهران سفر کنید. تنها مشکل مترو در تهران این است که سیستم موجود پاسخگو نیاز مسافران نیست و تراکم زیاد در مترو باعث آزار مسافران شده است. امروزه نیز این موضوع باعث شده تا مترو به یکی از وسایل حمل و نقل عمومی خطرناک در دوران کرونا تبدیل شود.

تاکسیتاکسیدر تهران 4 نوع تاکسی داریم تاکسی های بی سیم، تاکسی های گردشی، تاکسی های خطی و تاکسی های ویژه. تاکسی های بی سیم تاکسی های زرد و سبز رنگ با خطوط شطرنجی مشکی هستند که مجهز به بیسیم و تابلو تاکسی بی سیم هستند و برای بانوان نیز به طور مجزا سرویس می دهند. تاکسی های خطی تاکسی های زرد و سبز رنگ و شامل خودرو و سواری ون می شوند که مبدا و مقصد و نرخ کرایه مشخصی دارند.تاکسی های گردشی نیز با رنگ زرد و خطوط نارنجی مشخص شده اند و مبدا و مقصد ثابتی ندارد نرخ کرایه این تاکسی ها نیز بر اساس تاکسی متر تعیین می شود. تاکسی های ویژه نیز برای کارکنان سازمانها یا ادارات خاص یا مراکز شهری و سازمانی دولتی اند.

تاکسی های آنلاینتاکسی های آنلاینتاکسی های آنلاین این روزها جزو پر استفاده ترین وسایل حمل و نقل در پایتخت هستند ه خدمات متفاوتی را ارائه می دهند و با توجه به شیوع ویروس کرونا نسبت به وسایل حمل و نقل عمومی امن تر هستند. با اینکه نرخ کرایه آنها در ماه های اخیر به نسبت قبل افزایش پیدا کرده است اما همچنان مورد استقبال عمومی هستند و شما می توانید به سادگی و تنها با چند کلیک در سطح شهر جابجا شوید.

دوچرخه

یکی از راه های کاهش آلودگی در تهران استفاده از دوچرخه برای جابجایی است که در سالهای اخیر اقداماتی نیز انجام گرفت اما از آنجایی که هنوز خیلی از مسیرهای شهری برای عبور و مرور دوچرخه مناسب نیست آنطور که باید مورد استقبال واقع نشد.