سیستم حمل و نقل عمومی در شیراز در سطح خوبی از ارائه خدمات قرار دارد .مردم و مسافران شهر شیراز به وسیله تاکسی ، اتوبوس و مترو در سرتاسر شهر جابجا میشوند. اگر به عنوان مسافر و بدون ماشین شخصی به این شهر سفر کرده اید نگران جابجایی در سطح شهر نباشید گزینه های زیادی پیش رویتان است که شما را از داشتن ماشین شخصی در شهر شیراز بی نیاز می کند .

اتوبوس

اتوبوسرانی شیراز درخطوط مختلفی مسافران و شهروندان شهر شیراز را در سطح شهر جابجا میکند و این سیستم در حال حاضر وسیع ترین و مقرون به صرفه ترین شبکه حمل و نقل عمومی در شیراز است. برای استفاده از این خدمات شما می توانید با کارتهای شهروندی که قابلیت شارژ شدن را دارند و یا به صورت نقدی کرایه خود را پرداخت کنید. برای آشنایی بیشتر با خطوط اتوبوسرانی در شیراز و کرایه آنها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.
خطوط اتوبوسرانی شیرازو کرایه

تاکسی

تاکسی شیرازواحد تاکسیرانی شهر شیراز در بخشهای مختلفی فعال هستند از جمله تاکسی های فرودگاه، ترمینال، تاکسی های خطی و تاکسی های بیسیم. تاکسی خطی و مسافربری شخصی معمولاً در مسیرهای مشخصی فعالیت می‌کنند و مبدا و مقصد مشخصی دارند و شما می توانید در مسیرهای مشخص و غالبا برای دیدن جاهای دیدنی داخل شهر شیراز از آنها استفاده کنید .

تاکسی های بی سیم نیز در شیراز از سال ۸۵ آغاز به کار کردند و شرکتهای خصوصی مختلفی در این بخش به شهروندان و مسافران خدمات ارائه می دهند. نرخ کرایه تاکسی ها به این صورت است که ابتدا مبلغی ثابت برای ورودی محاسبه می‌شود و به ازای هر کیلومتر مقداری هزینه به هزینه ورودی اضافه می شود و هزینه توقف جداگانه محاسبه می شود.

تاکسی های فرودگاه و ترمینال نیز به صورت شبانه‌روزی در ترمینال های پروازهای داخلی و خارجی و یا پایانه های اتوبوس بین شهری به مسافران ارائه خدمت می کند که هر کدام نرخ کرایه های مخصوص به خود را دارند.

مترو

مترو شیرازسیستم مترو شهر شیراز از نظر تعداد خطوط مترو بعد از تهران در جایگاه دوم کشور قرار دارد و سالانه بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ مسافر از طریق مترو در سطح شهر شیراز جابجا می شوند.برای پرداخت هزینه های مربوط به مترو هم می‌توانید از کارت بلیت شهروندی یا توکن استفاده کنید.

تاکسی آنلاین

اخیرا بازار تاکسی های آنلاین مثل اسنپ در شهرهای پر رفت و آمدی مثل شهر شیراز نیز گسترش پیدا کرده است و مسافران را از داشتن ماشین شخصی برای گشت و گذار در شهر بی نیاز کرده است . این خبر خوبی برای مسافران و گردشگران است که به شهر شیراز سفر می کند آنها به راحتی می توانند به هر جای شهر با اسنپ شیراز دسترسی داشته باشند و بدون نیاز به کارت و یا پول نقد کرایه خود را حساب کنند.