فرقی نمی کند بخواهید به سفر تفریحی، کاری، دانشجویی و … بروید. بیشتر شما همیشه متقاضی بلیط ارزان هواپیما هستید. شاید پیدا کردن بلیط ارزان در ظاهر کار سختی نباشد اما فرآیند قیمت گذاری بلیط هواپیما کمی پیچیده است. عوامل موثر بر قیمت گذاری بلیط هواپیما شامل: روز و ساعت پرواز، شرکت هواپیمایی و کلاس پروازی، سیستمی و چارتری بودن پرواز می شود ایرلاین بر اساس نسبت عرضه و تقاضای بلیط و شرایط زمانی مختلف این قیمت را افزایش یا کاهش می دهد. بنابراین با در نظر گرفتن تمامی این عوامل متوجه می شوید که خرید بلیط ارزان چندان کار ساده ای نیست. بهتر است اینطور بگوییم که پیدا کردن بلیط ارزان ممکن است اتفاقی باشد و همیشه اتفاق نیفتد اما خرید بلیط ارزان هواپیما نیازمند دانش و تجربه است. به همین خاطر ما در ادامه قصد داریم اطلاعاتی را به شما بدهیم که به شما در خرید بلیط ارزان هواپیما کمک خواهند کرد.

چه زمانی سفر کنیم؟

اولین قدم برای خرید بلیط ارزان انتخاب هوشمندانه زمان سفر است. برای مثال همه شما می دانید که در فصول پر گردشگر سال مثل عید نوروز، با توجه به تقاضای زیاد مسافران هزینه های سفر بالا می رود. یا در برخی مقاصد خاص مثل مشهد در ایام مناسبت های مذهبی میزان سفر به این شهر افزایش می یابد و برای کاهش هزینه سفر باید ایامی بجز ایام پرترافیک سال را انتخاب کنید. علاوه بر این سفر در فصول سرد به مناطق سردسیر و سفر در فصل گرم به مناطق گرمسیر تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های سفر دارد. با اینکه رعایت این نکات در کاهش هزینه های سفر نقش بسزایی دارد اما قرار نیست همیشه برای خرید بلیط ارزان خودمان را به دردسر و سختی بیاندازیم. در واقع اطلاعاتی که ما در ادامه در قالب آمار به شما می دهیم به شما کمک خواهند کرد تا در شرایط عادی بتوانید بلیط ارزان تری تهیه کنید.

- کدام روز از ماه:



کدام روز از ماه سفر کنیم



اگر روزهای ماه را به شش بازه پنج روزه تقسیم کنیم طبق آمار، سفر در 5 روز اول ماه نسبت به سفر در 5 روز آخر ماه به طور متوسط ۶ تا ۸ درصد ارزانتر است.

کدام روز از هفته:



کدام روز از هفته سفر کنیم



طبق آمار بیشتر افراد روزهای دوشنبه و چهارشنبه سفر می کنند. اما همان طور که مشاهده می کنید سفر در روز شنبه 13% ارزانتر از گرانترین روز هفته یعنی جمعه است. پس در این روز می توانید ارزان تر سفر کنید. البته این آمار به صورت میانگین است و ممکن است در هفته های مختلف بر اساس شرایط مختلف این روند تغییر بکند.

کدام ساعت از روز:



کدام ساعت از روز سفر کنیم



اینکه چه ساعتی از روز زمان بهتری برای سفر کردن است به طور دقیق قابل تشخیص نیست و به عوامل زیادی بستگی دارد. اما طبق آمار دو سال گذشته افرادی که در ساعات 6 عصر تا 12 شب سفر کرده اند نسبت به کسانی که در ساعات12 تا 6 صبح سفر کرده اند هزینه کمتری پرداخت کرده اند.

چند روز قبل از سفر بلیط رزرو کنیم؟



رزرو



در قدم بعدی برای خرید بلیط ارزان باید بدانیم چه زمانی بلیط هواپیما خود را رزرو کنیم. در واقع این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال در فصول کم گردشگر سال هرچه به روزهای پایانی نزدیک می شویم قیمت بلیط هواپیما کاهش پیدا می کند.
جالب است بدانید که 72% افراد همان روز پرواز یا نهایتا تا ۳ روز قبل از آن بلیط خود را رزرو می کنند. به طور کلی قیمت بلیط هواپیما از 30 روز قبل از پرواز تا روز پرواز بارها بالا و پایین می رود و گاهی خیلی پیش از پرواز و گاهی هم روزهای نزدیک به پرواز به حداقل خود می‌رسد. به همین خاطر تعیین بهترین زمان برای رزرو بلیط ارزان هواپیما سخت می شود. برای مثال در مسیر تهران به مشهد میانگین قیمت بلیط هواپیما در دو ماه اخیر 685 هزار تومان است کسانی که 9 تا 11 روز قبل از پرواز بلیط خود را رزرو کرده اند نسبت به کسانی که در روزهای پایانی بلیط خریده اند 11 درصد هزینه کمتری پرداخت کرده اند. در مقابل در مسیر مشهد به تهران کمترین قیمت بلیط مربوط به 3 روز قبل از پرواز است. بنابراین در این شرایط که مشخص کردن بهترین روز برای رزرو بلیط هواپیما سخت است توصیه می کنیم از دو هفته قبل از پرواز بلیط های موجود را بررسی کنید تا بتوانید مقایسه درستی نسبت به قیمت بلیط در روزهای مختلف داشته باشید. اما اگر زمان کافی برای انجام این کار را ندارید یا نگران از دست دادن بلیط ارزان هستید می توانید با انتخاب گزینه پیگیری قیمت و رزرو اتوماتیک در سایت چمدون در روزهایی که قیمت بلیط کاهش پیدا می کند بلیط هواپیما خود را رزرو کنید.

چه زمانی بلیط بخریم؟

مثل انتخاب زمان سفر انتخاب زمان رزرو بلیط هم در پیدا کردن بلیط ارزان‌تر موثر است. اطلاعاتی که در ادامه به شما می دهیم بر اساس آمار دو سال گذشته است.

کدام روز از ماه:



کدام ساعت از روز بلیط بخریم



معمولا کسانی که ۵ روز اول ماه بلیط خود را رزرو می کنند ۱۳ تا ۱۵ درصد نسبت به کسانی که در ۵ روز آخر ماه بلیط می خرند کمتر هزینه پرداخت می کنند.

کدام روز در هفته:



کدام روز



معمولا برای خرید بلیط ارزان هواپیما اواسط هفته پیشنهاد می شود. اما این موضوع همیشه صادق نیست چرا که با توجه به مقصد شما و میزان تقاضا برای سفر در آن مسیر ممکن است اواسط هفته گران تر از اواخر یا اوایل هفته باشد. همانطور که مشاهده می کنید روز شنبه و دوشنبه میانگین قیمت بلیط هواپیما نسبت به روزهای دیگر پایین تر است و طبق این آمار به صورت میانگین زمان بهتری برای خرید بلیط هواپیما محسوب می شود. در مقابل روزهای سه شنبه و جمعه میانگین قیمت بلیط هواپیما حدود 8% گرانتر است. البته این موضوع با توجه به مقصد مورد نظر شما و شرایط دیگر متفاوت است.

کدام ساعت از روز:



کدام ساعت روزبلیط بخریم



آمارها نشان می‌دهد که اگر بین ساعت ۱۲ تا 6 عصر بلیط خود را رزرو کنید احتمالا ۸ تا ۱۰ درصد نسبت به ۶صبح تا ۱۲ ظهر کمتر هزینه پرداخت می کنید.

توصیه نهایی:

آمارهایی که در این مقاله آمده است روند کلی تغییر قیمت‌ها را نشان می‌دهد و لزوما همیشه برای همه‌ی مسیرهای صحیح نیست. گرچه اگر این توصیه‌ها عمل کنید، با احتمال زیادی بلیط ارزان‌تری نصیبتان خواهد شد. اما چنانچه نسبت به انتخاب خود شک دارید می‌توانید هم از پشتیبانی چمدون کمک بگیرید و هم از توصیه هوش مصنوعی چمدون بهره‌مند شوید.