اصفهان یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای ایران است. که در فلات مرکزی ایران و 450 کیلومتری جنوب پایتخت قرار گرفته است. در دوره های متعددی اصفهان پایتخت حکومت های ایران بوده و به همین دلیل این شهر از فراز و نشیب های زیادی در تاریخ خود تجربه کرده است. به این علت اتفاقات عجیب و آثار منحصر به فرد معماری و جاذبه های متعدد و متنوعی در این شهر می توان دید. در این مطلب قصد داریم به برخی از حقایق و دانستنی های جالب در مورد اصفهان بپردازیم:

اصفهان شهر خلاق ایران:

اصفهان در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) به همراه رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست. یونسکو در سال ۲۰۰۴ طرحی به نام شبکه شهرهای خلاق را به اجرا درآورد که هدف آن ترویج همکاری میان شهرهایی است که از خلاقیت برای پیشرفت خود استفاده کرده بودند. شبکه شهرهای خلاق یونسکو، هفت حوزه خلاقیت، شامل صنایع دستی، هنرهای بومی، هنرهای چندرسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی را پوشش می‌دهد.
از کشور ما هم ابتدا اصفهان به خاطر صنایع دستی و رشت به خاطر تنوع غذایی به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوستند. در سال 98 نیز بندرعباس به خاطر صنایع دستی و سنندج برای موسیقی به شبکه شهرهای خلاق یونسکو اضافه شدند.

یهودیه، اصفهان قدیم محل زندگی یهودیان:

وقتی یهودیان از اورشلیم مهاجرت کردند. پس از اینکه با کمک کوروش کبیر از دست حاکم بابل آزاد شدند و از نبوکدنصر فرار کردند، با خود مقداری از خاک و آب اورشلیم را بردند.این یهودیان در مسیر خود آب و خاک مناطق مختلف را با اورشلیم مقایسه کردند و این کار را ادامه دادند تا به شهر اصفهان رسیدند. در آنجا استراحت کرده و خاک و آب آن را آزمایش کردند و آن را مشابه اورشلیم یافتند. به همین علت یکی از نام های قدیمی اصفهان یهودیه بوده است. اما پس از انقلاب اسلامی ایران اکثر یهودیان اصفهان از کشور خارج شده اند و دیگر اصفهان شهری یهودی به حساب نمی آید.

میدان نقش جهان بزرگترین میدان ایران

میدان نقش جهان با مساحت تقریبی 89600 متر مربع بزرگترین میدان ایران و یکی از 30 میدان بزرگ دنیاست. در بعضی از لیست ها بعد از میدان تیان آن من چین به عنوان دومین میدان بزرگ تاریخی دنیا شناخته می شود.

ظل السلطان، دشمن زیبایی های اصفهان

در گذشته تعداد باغ ها و جاذبه های تاریخی اصفهان حتی از این هم خیلی بیشتر بوده اما در دوران ناصرالدین شاه حاکم اصفهان، ظل السلطان، در زمان صلح بیش از 50 باغ و اثر تاریخی اصفهان رو نابود کرد. در شرح حال مسعود میرزا ظل‌السلطان آمده‌است که وی در مدت حکومت خود در اصفهان، برخی از عمارت‌های باقی‌مانده از دورهٔ صفوی را نابود کرد و عمارت‌های دیگری را به مرز نابودی کشاند.
از این بناها جز نگاره‌ها یا نقاشی‌هایی که به دست هنرمندان اروپایی همچون اوژن فلاندن، پاسکال کوست و ارنست هولتسر، پدید آمده، اثری بر جای نمانده‌است.
مهدی بامداد در شرح حالی که از ظل‌السلطان در کتاب شرح حال رجال ایران نوشته، اشاره کرده‌است که از کارهای بسیار زشت، ظل‌السلطان، قطع درختان خیابان‌ها و تخریب شمار زیادی از ساختمان‌های زیبای صفوی در اصفهان بود. گرچه بنا به گفتهٔ بسیاری از صاحب‌نظران و مورخین علت اصلی این اقدام جنون‌آمیز، محو شکوه و عظمت عصر صفوی از دیدگان عموم توسط قاجارها بوده‌است اما از قرار معلوم ظل‌السلطان، دلیل دیگری هم برای این اقدام ناشایست خویش داشته و آن این بوده که عمارات صفویه و زیبایی خیره‌کنندهٔ شهر اصفهان، توجه ناصرالدین شاه را به خود جلب نکند.
حتی چندین نفر از بازرگانان اصفهان حاضر شدند مبالغ هنگفتی به ظل‌السلطان بدهند تا وی را از این کار بازدارند و در مورد چهل‌ستون موفق شدند، اما با این وجود وی از تصمیم خود در بسیاری موارد منصرف نگردید و در نتیجه باغ‌ها و عمارات زیادی به دست ظل‌السلطان تخریب و ویران شدند.

راز تعداد دهانه های سی و سه پل:

نظریه های مختلفی در مورد چرایی تعداد دهانه های سی و سه پل وجود دارد بعضی ها معتقدند که عدد 33 در سی و سه پل به خاطر آناهیتا الهه ی آب انتخاب شده است. بعضی هم این عدد را به تعداد حروف حروف الفبای گرجی مربوط می دانند، زیرا الله وردی خان، معمار سی و سه پل، از قوم گرجستانی ها بوده است. اما شواهد متعددی نشان می دهد که تعداد واقعی و اولیه دهانه های پل 40 بوده و به مرور زمان و اقتضای شرایط تعداد دهانه ها به 33 کاهش پیدا کرده است.

اسپاهان محل گرد آمدن سپاهیان

روایت های متعددی حکایت می کنند که که در دوره های پیش از اسلام این منطقه محل جمع شدن سپاهیان حکومت بوده. مورخین معتقدند که سپاهیان مناطق جنوبی ایران، مانند: کرمان، فارس، خوزستان، سیستان و… در این ناحیه گرد آمده و به سوی محل نبرد حرکت می‌کردند، آنجا را اسپهان یا اسپاهان نام گذاشته اند. بعد از حمله ی اعراب به مرور این کلمه به اصفهان تغییر کرده است.