یکی از بخش های جذاب و هیجان انگیز در سفر شکم گردی است . در واقع غذاهای محلی پلی است میان گردشگر و فرهنگ جامعه میزبان . با خوردن غذاهای محلی در هر شهر در واقع دروازه ای از فرهنگ و آداب و رسوم مردم آن شهر به روی گردشگر باز می شود . پس خوردن غذاهای محلی هر شهر نه تنها لذت خاص خودش را دارد بلکه برای آشنایی هر چه بیشتر با مردم آن شهر نیز ضروری است . بنابراین سعی کنید در سفر به اهواز در کنار غذاهای روزمره و مرسوم ، تعدادی از غذاهای محلی اهواز را بچشید، در کنار مردم محلی قرار بگیرید و طریقه درست کردن غذاها را یاد بگیرید در بازارهای محلی شهر اهواز قدم بزنید و خوراکی های رایج در آن را خریداری کنید و با طعم منحصر به فرد غذاها ، خوراکی ها و ادویه ها ی اهواز به سفر خود رنگ و بو دهید . مطمئن باشید غذای محلی اهواز در کنار تمام زیبایی های آن برای همیشه در خاطرتان ثبت خواهد شد .
در ادامه با ما همراه باشید تا غذاهای محبوب اهوازی را بشناسیم :

حمیسه :

حمیسهحمیسه یک غذای عربی است که با جگر و پیاز و ادویه و رب درست می شود . این غذای لذیذ و پرطرفدار به همراه نان داغ سرو می شود و معمولا از دوغ به عنوان نوشیدنی کنار این غذا استفاده می شود .

حمیس توله :

حمیس تولهحمیس توله غذای محلی خوزستان و در واقع یک غذای گیاهی است که پایه آن گیاه پنیرک یا همان توله است . پنیرک یک گیاه خودرو است و دارای ویتامین های فراوان و بسیار مقوی است که علاوه بر مصرف خوراکی خاصیت دارویی نیز دارد و جوشانده آن برای درمان عفونت و سرفه بسیار مناسب است . اما حمیس توله از ترکیب گیاه پنیرک با پیاز و رب انار و ادویه درست می شود و گاهی از دانه های خود انار نیز در این غذا استفاده می شود .

آش ارده :

آش اردهاین غذا محلی اهواز شباهتی به آش ندارد و درواقع آش نیست و نوعی پلو محسوب می شود! گفته شده در گویش قدیمی دزفولی به غذاهایی که با برنج پخته می شده آش می گفتند و از همین رو این غذا نیز آش ارده نام گرفته است . آش ارده در این منطقه به هنگام بارش باران پخته می شده و در واقع بهانه ای برای جمع شدن اهل خانواده بوده است . علاوه بر این طبیعت این غذا گرم و بسیار مقوی است و در سرما بدن انسان را گرم نگه می دارد. علت سرو غذا بعد از بارش باران علاوه بر گرم نگه داشتن بدن در سرما، تازگی کنجد در فصل بارش است که به همین علت، خوردن آش ارده در فصل های گرم سال خیلی توصیه نمی شود. این غذای خوشمزه با برنج و ماش و ارده درست می شود . و از سبزی و بخصوص تربچه در کنار آش ارده استفاده می شود تا سنگینی آن هضم شود .

مگشت پلو یا امگشت پلو :

امگشت پلوامگشت پلو یا مِگِشت پلو یکی از غذاهای محلی اهواز است که ترکیبی خوشمزه از مزه‌های مختلف است. دارچین و فلفل سیاه در کنار کشمش، گردو و گشنیز، سردی گوشت ماهی که ماده اصلی این غذا است را از بین می‌برند و سیر، شنبلیله و ادویه‌های دیگر، عطر خوشی به ماهی و برنج می‌دهند که تا مدت‌ها آن را فراموش نخواهید کرد.این پلو خوشمزه اهوازی با برنج و ماهی قباد درست می شود و از کشمش و گردو نیز در ترکیب این غذا خوشمزه استفاده می شود.

آش غلغل :

آش غلغلآش غلغل که بر وزن بلبل است در واقع یک غذای شوشتری است که پخت آن در اهواز نیز مرسوم است ! این آش خوشمزه اهوازی با برنج و گوشت و حبوبات مختلف و باقالا زرد درست می شود . بسیار مقوی است و در ماه رمضان برای وعده افطار بسیار مناسب است . این آش معمولا به صورت تند سرو می شود بنابراین اگر از طرفدار غذای تند هستید این آش یکی از بهترین گزینه هاست .

نافله :

نافلهنافله یکی از غذاهای متفاوت و خوشمزه است که محبوبیت خاصی بین افرادی که طرفدار غذاهایی با طعم ملس هستند دارد . نافله که غذایی شبیه به شامی است با گوشت و آرد نخودچی و پیاز و ادویه درست می شود و شکر و سرکه نیز در پخت آن به کار می رود که طعمی ملس و دلچسب به این غذا می دهد .

فلافل :

فلافلفلافل یکی از معروف ترین غذاهای اهوازی است در واقع هیچ مسافری را پیدا نخواهید کرد که به اهواز سفر کند ولی از طعم فوق العاده فلافل های اهواز بی نصیب بماند . برای خوردن فلافل های بی نظیر سری به خیابان لشگرآباد بزنید . خیابان لشگرآباد معروف ترین فلافلی های سلف سرویس را در اهواز دارد دارد و به خیابان خوشمزه اهواز شهرت دارد.

مهلبیه :

مهلبیهمهلبیه دسر عربی است که توسط اعراب شهر اهواز تهیه می شود . مهلبیه ترکیبی شبیه به فرنی دارد و با نشاسته‌ی ذرت، شکر، وانیل ، شیر و خامه تهیه می شود و به عنوان میان وعده به خصوص برای کودکان و یا سفره های افطار در ماه مبارک رمضان گزینه خوبی است .

##ماهی صبور تنوری :

ماهی صبورتنوریماهی صبور تنوری در واقع یکی از محبوب ترین و رایج ترین غذاهای اهوازی در تعطیلات آخر هفته و دورهمی های دوستانه است . این غذای خوشمزه ترکیب ماهی صبور با حشو است . حشو در واقع مخلوط سیروچندین سبزی معطر و تمرهندی و ادویه است که طعمی فوق العاده به ماهی می بخشد .

رنگینک :

رنگینکیکی از دسرهای خوشمزه و مقوی اهواز است که با خرما ، گردو ، آرد و روغن تهیه می شود . رنگینک بخاطر مواد استفاده شده در آن دارای انرژی زیادی است و به همین خاطر در ماه رمضان یکی از خوراکی های مفید و کاربردی محسوب می شود .

پاکورا :

پاکوراپاکورا در واقع یک غذای هندی است که به دلیل نزدیکی ذائقه مردم هند و اهواز پخت این غذا در اهواز نیز رایج شده است . این کوکو خوشمزه از آرد نخودچی به همراه پیاز و سبزی معطر و ادویه تند تهیه می شود . طعم متفاوت و تند این غذا طرفداران مخصوص به خود را دارد و اگر اهل تجربه طعم های جدید و متفاوت در غذا نیستید بهتر است به سراغ غذاهای دیگر در اهواز بروید .

رستوران های اهواز

برای خوردن این غذاهای خوشمزه در اهواز اگر شانس هم سفره شدن با مردم خونگرم اهوازی را نداشتید نگران نباشید . چرا که اهواز رستوران های خوبی برای چشیدن طعم بی نظیر غذاهایش دارد و شما با توجه به لیستی که در ادامه در اختیارتان قرار می دهیم میتوانید به هر یک از این رستوران ها مراجعه کرده و لذت سفر به شهر اهواز را برای خود دوچندان کنید .


رستوران های اهواز1رستوران های اهواز 2


سخن آخر :

این تنوع غذایی در سفره مردم خونگرم اهواز باعث می شود هر فرد با هر سلیقه غذایی از همسفره شدن با آنها لذت ببرد . توصیه میکنیم در سفر به اهواز به هیچ وجه از چشیدن طعم غذای محلی آن غافل نشوید. حتی می توانید این غذاهارا به لیست غذاهای روزانه خود اضافه کنید و از خوردن آنها در کنار خانواده لذت برده و حال و هوای اهواز را به خانه بیاورید.