این سالها یکی از دغدغه های همیشگی مسافران بحث هزینه های سفر بوده است. در دورانی که تمام زیرساخت های گردشگری در شهر ها و کشورهای توریستی بر حسب درآمدزایی از سوی گردشگران ایجاد می شوند، مسافران با خود فکر می کنند چطور می توانند هزینه های سفر خود را کاهش دهند بسیاری از مردم فکر می کنند سفر ارزان به معنای محدودیت ایجاد کردن در سفر و کاهش لذت آن است. اما در اصل مدیریت هزینه های سفر یک مهارت است که با آگاهی و تجربه به دست می آید. ما در این مطلب سعی داریم راهکارهایی را عنوان کنیم که به شما کمک می کند سفر کم هزینه تری داشته باشید و در عین حال از آن لذت ببرید. از طرفی با کاهش هزینه های سفر شما امکان این را خواهید داشت که در سال چندین مسافرت بروید بجای اینکه تمام پول خود را صرف یک مسافرت لوکس کنید.

مقصد خود را هوشمندانه انتخاب کنید

در واقع یکی از تصمیمات مهم برای کاهش هزینه های سفر بحث انتخاب مقصد است. برای مثال مقاصد داخلی را جایگزین کشورهای خارجی کنید یا اگر مقصد خاصی مد نظرتان نیست و فقط به این دلیل سفر می کنید که کمی حال و هوایتان عوض شود می توانید از شهرهای اطراف خود شروع کنید. هر چه مقصد سفر به شما نزدیک تر باشد هزینه های جانبی مثل رفت و آمد غذا و اقامت نیز کمتر می شود.

گروهی سفر کنیدگروهی سفر کنیدزمانی که هزینه های سفر بین چند نفر تقسیم می شود طبیعی است که سفر ارزان تری را تجربه خواهید کرد. بنابراین سفر گروهی همراه با دوستان یا خانواده یا در اصطلاح عام سفر دنگی در مقایسه با سفر انفرادی مقرون به صرفه تر است.

راجب مقصد اطلاعات کافی و لازم داشته باشید

هرچه اطلاعات شما راجب مکان های دیدنی مقصد مورد نظر، رستوران ها و هتل ها و شرایط حمل و نقل و راه های دسترسی به آن بیشتر باشد بهتر می توانید هزینه های مربوط به بخش های مختلف سفر را مدیریت کنید.

تعداد مقاصد را کم تر و مدت اقامت را بیشتر کنید

بجای اینکه در یک برنامه سفر چندین مقصد را بگنجانید یک مقصد را انتخاب کنید و مدت زمان بیشتری را در آن بگذرانید. چرا که جابجایی بین مقاصد مختلف هزینه های جانبی زیادی به همراه دارد که ممکن است در نگاه کلی به آن توجه نداشته باشیم. مثلا بسیاری از هتل ها به ازای اقامت بیشتر از یک شب تخفیفات مناسبی در نظر می گیرند که می توانید از آنها بهره مند شوید.

هزینه مشخصی را برای سفر خود در نظر بگیریدtextهزینه های مربوط به سفر خود را مشخص کنید و مقدار زیادی پول اضافه بر هزینه های تخمینی با خود نبرید که ممکن است خدایی نکرده وسوسه شده و اختیار جیبتان را از دست بدهید:)

در زمان های خلوت سفر کنید

حتما شما هم نام آف سیزن به گوشتان خورده است. هر مقصد با توجه به ویژگی های خاص خودش در فصل هایی از سال خلوت تر است. این زمان یکی از بهترین موقعیت ها برای سفر ارزان به آن مقصد است چرا که هر چه تعداد گردشگر در یک مقصد بیشتر می شود هزینه های مربوط به اقامت، خورد و خوراک و رفت و آمد نیز بیشتر می شود.

وسیله حمل و نقل مناسب انتخاب کنید

این تصور که همیشه سفر با ماشین شخصی ارزان و سفر با هواپیما گران است اشتباه است. در واقع زمانی سفر با ماشین شخصی به صرفه است که مقصد مورد نظر شما نزدیک باشد در غیر این صورت باید عوامل دیگر را نیز بسنجید و بعد بین گزینه های موجود مقایسه کنید. اگر بلیط هواپیما را در زمان مناسب و با هوشمندی خریداری کنید در بسیاری از مواقع از گزینه های دیگر به صرفه تر است.

بلیط رفت و آمد را از قبل رزرو کنیدچمدونهمیشه لحظه آخر فرصت مناسبی برای تهیه بلیط هواپیما ارزان نیست. در واقع بر خلاف آنچه مردم تصور می کنند به ندرت پیش می آید که بلیط لحظه آخری هواپیما در مقاصد داخلی ارزانتر از 7 تا 11 روز قبل از پرواز باشد. پس توصیه می کنیم حداقل 11 روز قبل از سفر بلیط های موجود را بررسی کنید. برای از دست ندادن بلیط ارزان می توانید از قابلیت رزرو اتوماتیک چمدون استفاده کنید.

پیاده روی کنید یا از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

در گشت های درون شهری برای مقاصد نزدیک پیاده روی کنید یا دوچرخه اجاره کنید. اگر گشت طولانی در پیش رو دارید می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید که هزینه های رفت و آمد شما را تا حد زیادی کاهش می دهند. برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در هر شهر می توانید از کارت شهروندی آن استفاده کنید.

اقامتگاه های ارزان را جایگزین هتل ها کنیداقامتگاه ارزاناقامت در هتل آپارتمان ها، مهمان خانه ها، هاستل ها و اقامتگاه های بومگردی در برخی مقاصد بسیار کم هزینه تر از اقامت در هتل ها است. همچنین در سفر های گروهی یکی از گزینه های اقامت ارزان اجاره خانه در مقصد است که هزینه آن بین نفرات تقسیم می شود و تاثیر بسزایی در کاهش هزینه اقامت شما دارد.

در طبیعت کمپ بزنیدچادراگر تجهیزات مناسب به کمپینگ و همچنین تجربه و مهارت لازم برای این کار را دارید می توانید در طبیعت چادر بزنید هم از زیبایی های طبیعت استفاده کنید هم یکی از ارزانترین روش های اقامت را تجربه کنید.

تفریحات رایگان یا با تخفیف را امتحان کنید

تفریحات زیادی از جمله شنا در دریاها، جشنواره ها و کنسرت های خیابانی جزو تفریحات رایگانی هستند که می توانید در طول سفر تجربه کنید. همچنین استفاده از موقعیت هایی مثل بازدید رایگان از موزه ها در روز جهانی گردشگری هم می تواند برای کم شدن هزینه سفر کمکتان کند.

خودتان غذا درست کنیدغذاتا جایی که امکان دارد وسایل و لوازم مورد نیاز برای غذا درست کردن را با خودتان ببرید. غذا درست کردن در سفر های گروهی که خانه اجاره کردید یا وقتی در طبیعت کمپ کردید هم سالم تر است هم هزینه کمتری نسبت به غذا خوردن در رستوران دارد

از رستوران در نقاط توریستی دوری کنید

این به این معنا نیست که در رستوران های بی کیفیت غذا بخورید. همه شهرها، خیابانی دارند که به عنوان خیابان اصلی شهر شناخته می شود یا منطقه توریستی دارند که نزدیک به جاذبه های گردشگری است. معمولا رستوران هایی که در این مناطق قرار دارند نرخ بالاتری نسبت به رستوران های دیگر مناطق شهر دارند. توصیه ما این است که برای غذا خوردن کمی از مناطق توریستی فاصله بگیرید.

از خرید بی رویه اجتناب کنید

به یاد داشته باشید که سفر کردن برای لذت بردن از فضا و دیدن مکان های جدید و کسب تجربه است پس تمام وقتتان را در پاساژها و مراکز خرید تلف نکنید. با این کار هم فرصت را از دست می دهید هم موجودی حسابتان کم می شود. سعی کنید برای خرید سراغ بازارهای محلی بروید در این بازارها هم از دیدن فضا لذت ببرید هم با مردم آن شهر معاشرت کنید و هم از صنایع دستی آن شهر خریداری کنید تا سود آن به جامعه محلی برسد.