skip to Main Content

چرا بیشتر هواپیماهای مسافربری ردیف 13 ندارند؟

نبود ردیف 13 در هواپیما

تا به حال به شماره ردیف های هواپیما دقت کرده اید؟ شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید بیشتر هواپیماهای مسافربری ردیف شماره 13 ندارند! حدس می زنید علت این موضوع چیست؟ در این مطلب می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم پس برای اینکه بفهمید حدستان درست است یا نه تا انتها با ما همراه باشید.

نحس بودن عدد 13

روایت های متفاوتی برای نحس بودن عدد 13 در فرهنگ های مختلف وجود دارد. به طور کلی گفته می شود این باور از عالم مسیحیت سرچشمه گرفته و بعدها به زرتشت و اسلام نیز راه پیدا کرده است. برای مثال مسیحیان هیچ وقت سیزده نفر سر یک میز غذا نمی‌خورند یا مردم سوئد، اگر تعطیلات آخر هفته‌شان به سیزدهم بیفتد می‌گویند هفته نحسی در راه دارند. در ایران نیز عده ای معتقدند روز 13 فروردین را باید برای دور کردن نحسی در طبیعت گذراند.اما چه کسی می تواند حدس بزند نحس بودن یک عدد که منشا خرافات هم دارد در شماره گذاری ردیف های هواپیما هم نقش داشته باشد؟! با اینکه این موضوع در ابتدا عجیب به نظر می رسد که تنها نحس بودن عدد 13 باعث شود این عدد در شماره گذاری ردیف های هواپیما حضور نداشته باشد اما گویا این موضوع بی ربط به نحس بودن عدد 13 نیست. در واقع مشخص نیست چه کسی برای اولین بار این باور را سرلوحه شماره گذاری ردیف های هواپیما قرار داده است اما چیزی که مشخص است بی ربط نبودن این باور با ردیف های صندلی هواپیما و متداول بودن این روش شماره گذاری است. همانطور که برخی از ایرلاین ها به خاطر بد یمن بودن عدد 17 در برزیل و ایتالیا و همچنین عدد 14 در چینن این دو ردیف را نیز از شماره گذاری ردیف های هواپیما حذف کرده اند!

مردم از عدد 13 می ترسند

ترس از هواپیما

همانطور که گفتیم منشا این کار باور مردم کشورهای مختلف در مورد نحس بودن عدد 13 است. در واقع گویا مردم حس خوبی نسبت به نشستن بر روی صندلی ردیف 13 هواپیما ندارند و معتقدند اگر بر روی صندلی های این ردیف بنشینند اتفاق نحسی برایشان رخ می دهد. شاید به نظر خنده دار بیاید اما طبق نظر سنجی که در سایت Seatguru.com در رابطه با صندلی های هواپیما انجام شد صندلی ردیف 13 به عنوان بدترین صندلی هواپیما انتخاب شد! این موضوع نشان دهنده این است که هنوز هم بسیاری از مردم از عدد 13 می ترسند و معتقدند این عدد منجر به اتفاقات تلخ می شود.

کدام ایرلاین ها ردیف 13 ندارند

در حال حاضر بسیاری از خطوط هوایی از این روش پیروی می کنند. برای مثال در اروپا ایرلاین های:
ایبریا (Iberia)، ایرفرانس (Air France)، لوفتهانزا (Lufthansa)، در ایالات متحده:
یونایتد ایرلاینز(United Airlines) و آلاسکا (Alaska Airlines)(فقط در هواپیما 737-800)، در خاورمیانه: قطر ایرویز و امارات و در آسیا خطوط هوایی تایلند، هنگ کنگ و سنگاپور به همراه Cathay Pacific ردیف شماره 13 ندارند. البته این موضوع در مورد تمام ایرلاین ها صدق نمی کند و برخی از آنها از این روش پیروی نمی کنند. اگر چه این موضوع نه تنها در ایرلاین ها بلکه در بسیاری از هتل ها و ساختمان های اداری در سراسر جهان نیز وجود دارد که طبقه سیزده نداشته باشند به این دلیل که برای مردم خوشایند نیست در طبقه 13 یک هتل اقامت داشته باشند!

توجیه ایرلاین ها برای حذف ردیف 13

ردیف 13 هواپیما

بیشتر مسافران پروازهای هوایی دوست ندارند در ردیف شماره ۱۳ هواپیما بنشینند. در واقع اینکه ما به عنوان شرکت هواپیمایی این خرافات و باور را قبول داریم یا نه چندان مهم نیست. چرا که ما تنها ارائه دهنده خدمات به مسافران هستیم. پس اگر چنین باوری در فرهنگ عمومی وجود دارد و مردم کشورهای مختلف این عدد را نحس می دانند ما هم به این باور احترام می گذاریم. این مصاحبه سخنگوی ایرلاین ایرترن (AirTran) با روزنامه یو اس تودی (USA Today) به خوبی بیانگر دلیل ایرلاین ها برای نادیده گرفتن ردیف 13 در هواپیما است. در واقع ایرلاین ها می دانند که سفر هوایی به خودی خود برای بسیاری از مردم با ترس همراه است به خصوص اگر قرار باشد با نشستن روی صندلی ردیف 13 همراه باشد پس با با این کار سعی دارند تا از استرس و نگرانی مسافران بکاهند هر چند خودشان به این موضوع اعتقادی نداشته باشند. دلیل دیگری که باعث شده تا همچنان این روند در شماره گذاری ردیف های هواپیما در ایرلاین های مختلف تغییر نکند هزینه بالای تغییر شماره گذاری هواپیماهاست که عملا ایرلاین ها را از تغییر روند منصرف می کند و ترجیح می دهند هواپیما را به حال خود بگذارند و بدون ردیف 13 پرواز کنند.

با وجود حذف ردیف 13 از صندلی های هواپیما نظر شما در رابطه با خرید بلیط هواپیما در روز 13 ماه یا ساعت پرواز 13:13 و قرار گرفتن در گیت 13 فرودگاه چیست؟

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top