همه ما رد سفیدی که به عنوان دنباله هواپیما در آسمان نمایان می شود را دیده ایم. یکی از سوال هایی که اکثر ما از دوران بچگی از خود یا اطرافیانمان پرسیده ایم و یا در ذهنمان نقش بسته این است که این رد سفید برای چیست و چگونه تشکیل می شود. اما ممکن است تا همین حالا نیز جواب واضحی برای این سوال پیدا نکرده باشیم. در ادامه قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم پس همراه ما باشید.اولین عنوانی که می شود به این رد سفید رنگ داد، دود هواپیما است. اما مسئله کمی متفاوت تر است. درست است که این رد سفید ناشی از دود هواپیما است اما خود دود نیست. رد سفیدی که با عبور هواپیما در آسمان ایجاد می شود، ذره های یخ زده بخار هستند.
در واقع وقتی بنزین هواپیما در موتور می سوزد مقدار زیادی بخار آب و ذرات دوده تولید می کند. این بخار آب و ذرات دود در ارتفاعات بالای 8000 متر در دمای منفی 40 درجه در اثر برخورد با هوای سرد به بلورهای کریستالی ریز تبدیل می شوند. و قرار گرفتن این کریستال های ریز در کنار هم باعث می شود شما رد سفیدی در دنباله هواپیما مشاهده کنید.


رد هواپیمادر واقع شرایط لازم برای تبدیل بخار آب و ذرات دود به کریستال یخی هوای سرد و رطوبت 100 درصد است و در ارتفاعات پایین که دمای هوا چندان سرد نیست و یا در هوای خشک این رد سفید رنگ تشکیل نخواهد شد. حتی ممکن است که دنباله قطع شود و دوباره شروع گردد و شما یک خط منقطع در آسمان ببینید، این موضوع نشان دهنده ی این است که قسمتی از مسیر پروازی دارای هوای خشک بوده که باعث قطع شدن رد هواپیما شده و مجدد شرایط هوایی رطوبت زیادی را شامل شده است و رد سفید رنگ هواپیما، ادامه پیدا کرده است.


خط سفیدمورد بعدی که شاید توجه شما را هم جلب کرده باشد تعداد این خطوط سفید رنگ است. گاهی اوقات 4 خط سفید در آسمان قابل مشاهده است و گاهی 2 خط. علت این است که هواپیما در ابتدای پرواز چهار موتورش روشن بوده و هر موتور یک رد از خود به جای گذاشته است که به مرور 2 رد مربوط به موتورهای سمت چپ و راست با هم ادغام شده و دو خط را تشکیل می دهند.

افتادن ذرات یخ از آسمان

چیزی راجب پرتاب ذرات یخ از آسمان به زمین شنیده اید؟ باید بگوییم این مسئله نیز زیر سر خطوط سفید رنگ هواپیما است. اگر این خطوط به اندازه ای بزرگ و عریض باشد که به لایه های پایین تر که خشک هستند برسند در اثر باد این کریستال های یخ به حرکت درمی آیند و بر روی زمین می افتند.

چه کسانی خط سفید دنباله هواپیما را دوست دارند ؟

هواشناسان این خطوط را دوست دارند چرا که این خطوط سفید رنگ در امتداد هواپیما می توانند نشان دهنده وضعیت هوا باشند. در واقع ماندگاری زیاد این خطوط در آسمان نشان دهنده وجود سرما و رطوبت زیاد است و ممکن است طوفان های شدیدی در راه باشد اما اگر این خطوط ماندگاری کمی داشته باشند یعنی جو نسبتا پایداری برقرار است.


هواپیما


چه کسانی خط سفید دنباله هواپیما را دوست ندارند ؟

نظامیان دل خوشی از این خطوط سفید رنگ ندارند! چرا که این خطوط موقعیت و جهت حرکت هواپیما را به خوبی نشان می دهد و آنها همواره به دنبال راهی برای از بین بردن این خطوط هستند که یکی از این راه ها تغییر ارتفاع هواپیما برای از بین بردن این رد سفید و یا مشخص کردن مسیر مطلوب برای تشکیل نشدن این خطوط قبل از پرواز هواپیما در آسمان است.