همه ما از زمان بچگی به دیدن یک شی سفید رنگ در حال پرواز در آسمان عادت کرده ایم. اما چند نفر از ما تا به حال این سوال برایش پیش آمده که چرا بیشتر هواپیماهایی که در آسمان می بینیم به رنگ سفید هستند؟ از آنجایی که تعداد هواپیما های سفید به قدری زیاد است که می شود گفت اکثر هواپیما به این رنگ هستند و تعداد هواپیماهای رنگی معدود است. باید علتی پشت این موضوع باشد. ما در این مطلب می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا بیشتر هواپیما ها به رنگ سفید هستند؟ پس اگر دوست دارید جواب این سوال را بدانید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

هواپیماها از ابتدا سفید رنگ نبودند

در واقع موضوع سفید بودن رنگ هواپیما از اول مرسوم نبود و اتفاقا در روزهای اولیه هوانوردی تجاری، مشاهده هواپیمایی به رنگ سفید بسیار نادر بود. در آن زمان از فلز یا کروم در ساخت بدنه هواپیما استفاده می شد که رنگ خاکستری داشت. بعد از مدتی سازندگان به فکر رنگ دیگری برای بدنه هواپیما افتادند چرا که رنگ خاکستری به سرعت باعث ایجاد لکه های خاک یا گرد و غبار می شد و خطوط هوایی نیز مجبور بودند هواپیماهای خود را دائماً تمیز کنند تا تأثیر بدی در ذهن مسافران خود باقی نگذارد. بنابراین آنها به رنگ سفید روی آوردند. اما چرا سفید؟

چرا بیشتر هواپیماها سفید رنگ هستند؟رنگ سفید هواپیمادلایلی که باعث شد تا سازندگان هواپیما به رنگ سفید روی بیاورند این بود که:
.

1. سفید رنگی است که نور خورشید را به بهترین شکل منعکس می کند

بله رنگ سفید به نسبت رنگ های دیگر به خصوص رنگ های تیره نور خورشید را به بهترین شکل منعکس می کند. هواپیماها هم هنگام پرواز و هم هنگام فرود آمدن روی زمین بسیار در معرض نور خورشید قرار می گیرند. بنابراین رنگ سفید بهترین راه برای به حداقل رساندن گرمایش کابین و جلوگیری از آسیب احتمالی ناشی از تابش خورشید است. در واقع تاثیر رنگ سفید بر بدنه هواپیما درست مانند تاثیر استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی پوست در یک روز آفتابی است. رنگ سفید، به دلیل اینکه تابش خورشید را به بهترین شکل منعکس می کند، آسیب های احتمالی را به حداقل می رساند.

2. رنگ سفید کمتر از دیگر رنگ ها محو می شودهواپیماقرار گرفتن هواپیماها در معرض انواع شرایط جوی و آب و هوایی مثل باد، باران، سرما و گرما باعث می شود تا رنگ بدنه هواپیماها به مرور زمان دچار آسیب شوند و به اصطلاح بپرند. رنگ هایی به جز رنگ سفید بیشتر در معرض این آسیب هستند و سریعتر محو می شوند و باعث می شوند که زیبایی ظاهری هواپیما در نظر مسافران از بین برود. از آنجایی که این موضوع برای شرکت های هواپیمایی بسیار مهم است باید مرتبا به رنگ آمیزی بدنه هواپیما بپردازند. هزینه این رنگ آمیزی بین 150 تا 300 هزار دلار تخمین زده می شود و معمولاً یک تا دو هفته طول می کشد، در این مدت هواپیما زمین گیر می شود و درآمدی ایجاد نمی کند.علاوه بر این هر بار رنگ کردن هواپیما باعث می شود تا به وزن آن افزوده شود و این اضافه وزن باعث افزایش مصرف سوخت می شود. اما سفید رنگی است که کمترین میزان آسیب در برابر شرایط جوی مختلف را دارد و باعث صرفه جویی قابل توجهی در شرکت های هواپیمایی می شود. در واقع رنگ سفید با سرعت کمتری نسبت به دیگر رنگ ها دچار محو شدگی می شود.

3. رنگ سفید خطر برخورد پرنده به هواپیما را کاهش می دهد

برخورد پرندگان به هواپیما از جمله اتفاقات رایج و البته خطرناک در ایمنی هواپیما است. رنگ سفید خطر حمله پرندگان را کاهش می دهد. در واقع رنگ سفید به پرندگان اجازه می دهد تا هواپیما را بهتر تشخیص داده و از آن دور شوند در حالی که رنگهای تیره تضاد کمی با پس زمینه دارند و توانایی پرندگان در تشخیص هواپیما را کاهش می دهند و خطر برخورد پرندگان با هواپیما را افزایش می دهد.

4. رنگ سفید باعث می شود که نقاط آسیب دیده راحت تر تشخیص داده شوندرنگ سفید هواپیماهواپیماها به طور منظم توسط تیم فنی و خود خلبان از لحاظ ایمنی بررسی می شوند. هدف از این کار تشخیص اشکالات ساختاری مانند آسیب یا سایش است. رنگ سفید تشخیص برآمدگی ها، ترک ها، برخورد پرندگان و حتی نشت روغن در هواپیما را بسیار آسان می کند. این آسیب ها همیشه اثری تیره تر از رنگ سفید بر روی بدنه هواپیما ایجاد می کنند که تشخیص آنها را بسیار آسان می کند. بنابراین، رنگ سفید روال ایمنی هواپیما را تسهیل می کند و از خلبانان و مسافران در برابر خطرات احتمالی محافظت می کند.

5. سفید اقتصادی ترین رنگ است

رنگ های هواپیما ترکیبی ویژه از رنگ های پلی اورتان و کاتالیزورها و فعال کننده های مختلف هستند. این رنگ ها بسیار گرانتر از رنگ هایی هستند که برای رنگ آمیزی خانه استفاده می شوند. به خصوص اینکه میزان رنگ مورد نیاز برای هواپیما نیز بسیار زیاد است. برای مثال برای رنگ آمیزی بوئینگ 737 حداقل 240 لیتر رنگ لازم است و این مقدار برای ایرباس A380 به 3600 لیتر می رسد. از طرفی رنگ سفید ارزان ترین رنگ موجود در بازار است. بنابراین بسیاری از خطوط هوایی این رنگ را برای هواپیماهای خود ترجیح می دهند. اما این همه ماجرا نیست، رنگ سفید علاوه بر ارزان بودن نازک ترین رنگ است و وزن کمی دارد. پس همانطور که در بالا اشاره کردیم باعث می شود هواپیما سنگین نشود و سوخت کمتری مصرف کند.


همه این عوامل دست به دست هم داده تا رنگ سفید مناسب ترین رنگ برای بدنه هواپیما باشد. گرچه این موضوع راجع به همه هواپیماها صدق نمی کند و برخی از شرکت های هواپیمایی ترجیح می دهند تا از رنگ های دیگر نیز در بدنه هواپیما استفاده کنند. اما با این وجود تعداد هواپیماهای سفید رنگ بخاطر ایمنی بیشتر و هزینه کمتر بسیار بیشتر است.