فرقی نمی کند کجای این جهان زندگی کنید، هر کجا که باشید، با هر زبان و نژاد و قومی، معنا و جایگاه مادر بین همه مشترک است. مادر برای تک تک مردم جهان با ارزش است آنقدر که به پاس وجودش مردم کشورهای مختلف بر اساس آداب و رسوم گذشتگان خود یک روز را به عنوان روز مادر جشن می گیرند و به مادرانشان عشق می ورزند.
در تمام کشورهای دنیا در روزهای مختلفی از سال با آداب خاصی، روز مادر جشن گرفته می شود. در ادامه قصد داریم تا شما را با نحوه برگزاری روز مادر در کشورهای مختلف آشنا کنیم . با ما همراه باشید .

هندهندروز مادر در هندوستان به صورت یک فستیوال ده روزه برگزار می شود. حالا چرا ده روز؟ فلسفه این فستیوال جالب است . هندوها معتقدند دورگا پوجا که مادر مقدس هندوها است ده دست دارد که در هر دست سلاحی برای از بین بردن شیطان قرار دارد. به همین خاطر این فستیوال در ده روز برگزار می شود. نام این فستیوال نیز بر اساس نام مادر مقدس هندوها، دورگا نامیده شده است. این مراسم به نوعی یک مراسم مذهبی در هندوستان شناخته می شود. مردم هندوستان در این ده روز خانه های خود را تزئین می کنند، لباس های نو بر تن می کنند، غذاهای مختلف درست می کنند یا بیرون از خانه غذا می خورند و کادو خریداری می کنند.

ایران

مقام مادر از قدیم برای ایرانیان جایگاه والا و ارزشمندی داشته است. ایرانیان باستان روزی به نام روز زن داشته اند، وجود چنین روزی آن هم در قرنها پیش نشان از فرهیخته و متمدن بودن اقوام ایرانی دارد و این پیام را در بر دارد که تبعیض جنسیت در بین ایرانیان جایی نداشته و مقام زن و مادر برای ایرانیان ارزشمند بوده است. امروزه در ایران روز مادر مصادف با تولد حضرت فاطمه (س) است که در این روز مردم ایران نیز به دیدار مادر خود می روند و با دادن گل، هدیه و پیام تبریک این روز را جشن می گیرند. فروشگاه ها و کسب و کار های مختلف نیز به مناسبت روز مادر در ایران تخفیف های قابل توجهی را در نظر می گیرند تا از این راه از تمام مادران ایرانی تقدیر کنند.

آمریکاآمریکاتاریخچه جشن روز مادر در ایالات متحده آمریکا به سال 1908 برمی گردد. زمانی که آنا جارویس دختر آنی ریوز این روز را برای بزرگداشت فداکاری هایی که مادران برای فرزندان خود انجام داده اند در نظر گرفت. آنا جارویس همچنین در راه اندازی باشگاههای کاری روز مادران در قرن نوزدهم نقش مهمی داشت. در حال حاضر روز مادر در آمریکا تعطیل است. مادر ها این روز را در خانه سپری می کنند و فرزندان برای آنها گل و هدیه می خرند، غذا درست می کنند یا آنها را برای صرف غذا به رستوران دعوت می کنند.

مکزیکمکزیکاولین روز مادر در مکزیک در 10 ماه مه سال 1922 در حمایت از فعالیت مادرانه جشن گرفته شد. از آن به بعد 10 مه هر ساله یک روز خاص در مکزیک است. تقریباً همه خانواده ها برای ناهار یا شام بیرون می روند به طوری که بیشتر رستوران ها در این روز ظرفیتشان تکمیل می شود. در روز مادر تمام اعضای خانواده دور هم جمع می شوند همزمان با گوش دادن به موسیقی مکزیکی ، ناهار سنتی مکزیکی می خورند. آنها نه تنها به مادر بلکه به مادر بزرگ خود نیز ابراز عشق می کنند و برای خوشحال کردن آنها علاوه بر هدیه نمایش کوچکی اجرا می کنند.

پروپرودر پرو به جای فقط یک روز، به مدت یک هفته روز مادر جشن گرفته می شود. خانواده ها در طول این هفته دورهمی، مهمانی و مسافرت ترتیب می دهند. در سطح شهر اجرا های هنری برگزار می شود و موسیقی نواخته می شود. علاوه بر این، مادران می توانند در طول این هفته به طور رایگان از موزه ها، نمایشگاه ها و جشنواره ها دیدن کنند. مانند همه کشورها در کشور پرو نیز فرزندان برای مادرشان گل و هدیه می خرند. یک جنبه منحصر به فرد جشن های روز مادر در پرو این است که آنها یاد مادرانی که از دنیا رفته اند را نیز گرامی می دارند. مردم به مزار مادران ، مادربزرگها و همسران متوفی خود سر می زنند و به آنها گل و بادکنک تقدیم می کنند.

انگلیسانگلیسروز مادر در انگلیس با عنوان Mothering Sunday شناخته می شود. در واقع اوایل، این روز هیچ ارتباطی با روز مادر نداشت، روزی بود که مسیحیان از کلیسای "مادر" خود دیدن می کردند. اما بعدها این روز با روز مادر پیوند خورد. امروزه انگلیسی ها این روز را به عنوان روز مادر گرامی می دارند و جشن می گیرند. در این روز فرزندان به مادران خود کارت هدیه و گل می دهند. کار جالب دیگری که در این روز انجام می دهند این است که صبحانه مادر خانواده را به رختخواب او می برند. یکی دیگر از آیین های روز مادر در انگلیس پختن کیک Simnel است که تمام خانواده از آن لذت می برند.

ایتالیاایتالیاروز مادر در ایتالیا به عنوان La Festa della Mamma شناخته می شود. در واقع برای ایتالیایی ها مادر مهمترین فرد خانه است که در روز مادر مورد توجه و تمجید بیشتری قرار می گیرد. در این روز اعضای خانواده سعی می کنند دور هم جمع شوند اگر نتوانستند هم با مادر خود تماس بگیرند. روز را با یک صبحانه ساده آغاز می کنند و برای ناهار به مناسبت روز مادر به مادرشان استراحت می دهند و به رستوران می روند. فرزندان هدایای کوچک و گل های تازه به مادرشان هدیه می دهند و روز مادر را با یک دسر خوشمزه که اغلب یک کیک به شکل قلب است، به پایان می رسانند.

آلمانآلمانروز مادر یا Muttertag در آلمان هم در روز یکشنبه دوم ماه مه برگزار می شود. گفته می شود که سابقه جشن های روز مادر در آلمان، به قرون وسطی بر می گردد. تا قبل از جنگ جهانی در این روز به مادرانی که بیش از 4 فرزند داشتند مدال افتخار داده میشد. اما امروزه ، روز مادر در آلمان هم شبیه هر جای دیگر جهان است. فرزندان کارت و گل به مادران خود هدیه می دهند یا با یک بازدید سرزده یا خرید بلیط سفر مادر خود را غافلگیر می کنند.

ژاپنزاپنروز مادر در ژاپن، اولین بار از اوایل سال 1913 جشن گرفته شد. اما در جنگ جهانی دوم وقفه ای کوتاه رخ داد. روز مادر پس از جنگ جهانی دوباره با معانی کاملاً متفاوت احیا شد. این جشن برای دلجویی از مادرانی که بچه هایشان را به خاطر جنگ از دست داده بودند گرفته شد. امروزه در ژاپن ، بچه ها در روز مادر به مادران خود گل میخک هدیه می دهند. چرا که میخک نماد پاکی، عشق و استقامت در فرهنگ ژاپنی است. آنها به مادران خود گل میخک قرمز یا صوزتی هدیه می دهند و اگر مادری در قید حیات نبود با گل میخک سفید یاد و خاطره او را زنده نگه می دارند. علاوه بر این غذاهای معروف ژاپنی مثل Tamagoyaki و Chawanmushi درست می کنند یا از مادرانشان پرتره می کشند.

فرانسه

روز مادر در فرانسه یا در آخرین یکشنبه ماه مه یا اولین یکشنبه ماه ژوئن برگزار می شود. ایده روز مادر در فرانسه از زمان ناپلئون هنگامی که به خانواده هایی که تعداد زیادی فرزند داشتند مدال اهدا شد ، شکل گرفت. بعضی از مناطق هنوز بر انجام دادن این سنت پایبند هستند. اما به طور معمول روز مادر در فرانسه با دادن هدیه و کیکی که به شکل دسته گل است جشن گرفته می شود. اعضای خانواده در کنار هم غذا می خورند و کودکان به مادران خود گل، عطر، جواهرات یا شکلات هدیه می دهند یا برای آنها کاردستی درست می کنند.