زندگی در شهرهای بزرگ در کنار تمام دوندگی هایش نیاز به تفریح دارد. این تفریح می تواند یک پیک نیک خانوادگی در آخر هفته باشد. سفری که نیاز به هزینه زیاد و طی کردن مسافت طولانی ندارد. اگر شما هم ساکن پایتخت هستید و به دنبال مقصد هایی ایده آل برای سفرهای یک روزه در اطراف تهران می گردید این مطلب برای شما نوشته شده است. لیست بهترین روستاهای اطراف تهران برای طبیعت گردی را در خاطرتان بسپارید تا بعد از تمام شدن این روزهای سخت خودتان را به سفری یک روزه در حوالی تهران مهمان کنید.

روستای افجهروستای افجهروستای افجه یکی از روستاهای خوش آب و هوا در ۵ کیلومتری لواسان و در فاصله ۳۰ کیلومتری از پایتخت است که مردم آن به زبان مازنی صحبت می کنند. جاده کوهستانی و بکر، آب و‌هوای تمیز، آبشارهای زیبا، بناهای تاریخی متعدد و مهمتر از همه دشت هویج از جمله دلایلی است که باید از این روستا دیدن کنید. دشت هویج که محلی ها به آن گرچال می گویند بخاطر رنگ نارنجی هویج ها به چاله آتشین معروف بود که این روزها دیگر خبری از کاشت هویج در این مکان نیست ولی همچنان زیبایی خاص خودش را دارد. این دشت متعلق به اهالی روستا است و در گذشته برای ورود به آن باید ورودی پرداخت می کردید اما حالا ورورد به آن رایگان است و تمام گردشگران با اشتیاق از این منطقه بازدید و کوهنوردان در آن استراحت می کنند. این روستا در منطقه سردسیر واقع شده است و بهترین زمان برای سفر به آن فصل تابستان و بهار است. از آنجایی که اقامتگاهی در این روستا وجود ندارد اگر قصد ماندن در آنجا را دارید باید وسایل کمپ داشته باشید.

افجه


روستای آهارروستای آهارروستای آهار بخشی از شهرستان شمیرانات استان تهران است که در فاصله تقریبی۴۰ کیلومتری تهران و در منطقه رودبار قصران واقع شده است. باغ های پر از میوه، رودهای پرآب، طبیعت هزار رنگ، آب و هوای کوهستانی و کوچه باغ های باصفا باعث شده تا این روستا یکی از بهترین مقاصد سفر برای آخر هفته‌ها بخصوص در فصل پاییز باشد. شما با پیاده روی در مسیر رودخانه ای و کوچه باغ های روستای آهار می توانید به روستای شکرآب برسید و در امامزاده طاهر و زاهد خستگی در کنید و از آبشار معروف شکرآب دیدن کنید. به طور کلی این روستا در مسیر بیشتر قله ها و ارتفاعات مرکزی البرز است و به همین دلیل پاتوق کوهنوردان محسوب می شود. اگر قصد دارید شب را در روستای آهار سپری کنید می‌توانید در خانه‌های محلی آهار بمانید. همچنین اجاره اتاق‌های اطراف امامزاده طاهر و زاهد در شکرآب نیز یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

روستای آهار

روستای کرکبودروستای کرکبودروستای کرکبود یکی از روستاهای شهرستان طالقان است که در 135 کیلومتری غرب استان تهران قرار دارد. طبیعت کوهستانی این روستا باعث شده تا آبشار بسیار زیبا و چشمه های معروفی در آن بوجود بیاید. علت نام گذاری این روستا وجود سنگ های کبود و آبی تیره می باشد و جلوه ی بسیار خاص و زیبایی را به آن بخشیده است که در فصل پاییز به خوبی نمایان است. بهترین زمان برای سفر به این روستا بهار و تابستان است که آب و هوای معتدل و طبیعتی بی نظیر دارد. توجه داشته باشید که در روستای کرکبود غذاخوری و رستوران وجود ندارد و شما می توانید قبل از ورود به این محدوده از غذاخوری های شهر طالقان استفاده کنید.
کرکبود


روستای وردیجروستای وردیجاگر به دنبال یک روستای متفاوت و مکانی فوق العاده برای عکاسی و گردش هستید که آب و هوای مناسبی هم داشته باشد، روستای وردیج بهترین انتخاب است. این روستا در فاصله ۲۲ کیلومتری از تهران قرار دارد و وجود سنگ هایی شبیه به جمجمه انسان و حیوانات، ظاهری متفاوت و جالب به این منطقه بخشیده که مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. فرسایش طبیعی سنگ‌ها در طول سال‌ها، این مجسمه‌های سنگی را شبیه به نمایشگاهی در دل طبیعت درآورده و جالب ترین افسانه ای که راجب آنها می گویند این است که در اینجا موجودات زنده به سنگ تبدیل شده‌اند! بهترین زمان برای سفر به وردیج بهار و تابستان اما اگر اهل برف بازی و خوشگذرانی در فصل پاییز و زمستان هستید وردیج همچنان گزینه مناسبی برای سفر یک روزه در اطراف تهران است.

روستای ارنگهروستای ارنگهروستای ارنگه یکی از زیباترین و قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران در ۱۸ کیلومتری جاده چالوس است‌ که طبیعتی فوق العاده و آثار تاریخی فراوانی دارد. آبشار هفت چشمه، تپه کارنه، آبشار آدران و قبرستان ارنگه از جمله دیدنی های این روستا هستند. وارد روستا ارنگه که می شوید صدای دلنشین آب در جای‌جای روستا شنیده می‌شود و لذت پیاده روی شما را دوچندان می کند. این آب توسط کانال‌های بزرگ از رودخانه به سرتاسر روستا کشیده شده و دلیل سرسبزی و سرزندگی ارنگه به این خاطر است. اکثر خانه‌های روستا پر از درختان و باغ‌های میوه هستند و امروزه ویلاهای زیادی در این روستا ساخته شده که برای اقامت می‌توانید از آنها استفاده کنید. فصل تابستان و بهار از نظر آب و هوا و سرسبزی بهترین زمان برای سفر به ارنگه است اما اگر بارندگی و سرما در فصل پاییز را برای تماشای جشنواره رنگ ها در ارنگه به جان می خرید پس این فصل نیز برای شما مناسب است.
روستای ارنگه


روستای برغانبرغانروستای برغان در استان البرز و شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد و یکی از بهترین گزینه های ممکن برای سفر یک روزه اطراف تهران است. آب و هوای معتدل، درختان آلو و رودخانه ها در کنار جاذبه های تاریخی همچون: حسینیه، مسجد، پل و میدان برغان از جمله دلایلی هستند که موجب محبوبیت این روستا در میان طبیعت گردان شده است. بهترین زمان برای سفر به روستای برغان فصل بهار و تابستان است البته این روستا در فصل پاییز نیز زیبایی های خاص خودش را دارد.

فیلبندفیلبنداحتمالا تصاویر متعددی از این روستا در فضای مجازی دیده اید. تصاویری رویایی و غرق شده در ابر که با دیدن آن دلتان می خواهد برای چند ثانیه هم که شده آنجا بودید. فاصله ۱۲۰ کیلومتری فیلبند از تهران ارزش تجربه این حس لذت بخش را دارد به خصوص اگر قصد فرار کردن از گرمای پایتخت در تابستان و پناه بردن به مکانی با هوای خنک و نم باران را دارید. فیلبند در فصل پاییز و زمستان بسیار سرد است و اگر می خواهید در این دو فصل به این روستا سفر کنید بهتر است تجهیزات لازم را همراه خود ببرید.