اگر از سفر نرفتن خسته شده اید و به دنبال مکانی نزدیک به تهران برای خوشگذرانی و لذت بردن از طبیعت بکر هستید این مطلب برای شماست. برای سفر یک روزه به یکی از زیباترین روستاهای نزدیک به پایتخت آماده اید؟ در ادامه قصد داریم به معرفی روستای مورود که شاید تا به حال اسمش به گوشتان نخورده باشد، بپردازیم. تا با نزدیک شدن به تعطیلات و آخر هفته ها کاسه چه کنم به دست نگیرید و گزینه ای آماده برای سفر داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

درباره روستای مورود

روستای مورود

روستای مورود در بخش آسارا استان البرز قرار گرفته است. این روستای زیبا در ۳۵ کیلومتری جاده کرج چالوس و در دشتی سرسبز قرار گرفته و آبشار و چشمه‌ای دیدنی زیبایی آن‌ را بیش‌از‌پیش کرده‌است. کوه‌های لانیز، سنگان و سی‌جان از ارتفاعات روستای مورود هستند. دسترسی راحت به این روستا از جاده چالوس باعث شده تا افراد زیادی آن را به عنوان مقصدی یک روزه برای سفر انتخاب کنند.مورود روستایی خوش آب و هوا با بهارو تابستانی خنک و دل انگیز و پاییزی رنگارنگ و زمستانی سخت و نفسگیر است که در هر فصل زیبایی های مخصوص به خود را دارد. آخرین سرشماری که در سال ۱۳۸۵ از این روستا شده نشان می دهد حدود ۱۱۱ خانوار در آن زندگی میکردند که طبیعتا تا الان تعداد زیادی از آن کاهش پیدا کرده است. زبان اصلی مردم این روستا تاتی است. در این روستا انواع جاذبه های طبیعی مثل کوه، چشمه، رودخانه و آبشار وجود دارد که هر کدام به تنهایی می تواند دلیل سفر شما به این روستا باشد. توصیه می کنیم در سفر به روستای مورود از محصولات لبنی محلی مانند دوغ، ماست و پنیر غافل نشوید.

دسترسی به روستا مورود

text

اگر از تهران عازم روستای مورود هستید باید از بزرگراه شهید لشگری (جاده مخصوص) به طرف شهر کرج و ابتدای جاده چالوس حرکت کنید. از سد کرج حدود ۱۰۰ متر بعد از تابلوی پل خواب فرعی روستای مورود در سمت راست جاده را مشاهده می کنید که بعد از طی مسیر حدود ۵ کیلومتر به ورودی روستا می رسید. توجه داشته باشید که به خاطر شیوع ویروس کرونا امکان بردن ماشین به داخل روستا را ندارید و باید ادامه مسیر را پیاده روی کنید که البته با وجود هوای خنک و طبیعت زیبا نبود ماشین اذیتتان نمی کند.

بهترین زمان سفر به روستای مورود

به خاطر کوهستانی بودن روستای مورود بهترین زمان سفر به این روستا فصل بهار و تابستان است. در فصل بهار علاوه بر آب و هوای خنک می توانید گیاهان پر خاصیت از جمله شورک، والک، قارچ کوهی و ریواس بخورید‌‌. در فصل تابستان نیز به میوه های خوشمزه ای همچون گردو، توت، گیلاس، آلبالو، آلو و البته لواشک هایی ترش دسترسی دارید که لذت تفریح تان را چند برابر می کند. البته فصل پاییز و زمستان نیز اگر سرمای هوا برایتان اذیت کننده نیست و تجهیزات مناسب دارید، می تواند زمان مناسبی برای سفر به این منطقه به خصوص صعود به قله های مرتفع این منطقه باشد.

جاذبه های دیدنی روستای مورود

رودخانه مورود

رودخانه مورود

رودخانه مورود از قله سیاه سنگ که ارتفاع آن ۳۵۰۰ متر است سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه کرج ملحق می شود و به سد امیرکبیر می‌ریزد و در تمام فصول سال پر آب است. این رودخانه یکی از جاهای دیدنی روستاست که می توانید در کنار آن برای لحظاتی کوتاه از گرمای هوا رها شوید.

قله منار

چشمه مورود دیگر جاذبه طبیعی این روستاست. در سمت راست روستا و کنار جاده چشمه مورود را مشاهده می کنید که از لوله در بین کوه، آب پرحجمی بیرون می آید. گفته شده این آب چشمه مورود آب معدنی است و حتی قرار بوده در این مکان کارخانه آب معدنی ساخته شود که با مخالفت مردم محلی مواجه شده است.

چشمه مورود

چشمه مورود دیگر جاذبه طبیعی این روستاست. در سمت راست روستا و کنار جاده چشمه مورود را مشاهده می کنید که از لوله در بین کوه، آب پرحجمی بیرون می آید. گفته شده این آب چشمه مورود آب معدنی است و حتی قرار بوده در این مکان کارخانه آب معدنی ساخته شود که با مخالفت مردم محلی مواجه شده است.

آبشار مورود

آبشار مورود

یکی از مهمترین و دیدنی ترین جاذبه های روستای مورود، آبشار مورود است. نام دیگر این آبشار چهارصد تنور است که یکی از بکرترین آبشارهای چالوس است. خبر خوب اینکه بعد از رسیدن به روستا قرار نیست مسیر طولانی تا رسیدن به آبشار طی کنید. از نگهبانی تا رسیدن به آبشار حدود بیست دقیقه پیاده روی دارید. و بعد از طی کردن این مسیر آبشار مرتفعی را مشاهده می کنید که سه طبقه است. مسیر آبشار شیب نسبتا تندی دارد که چندان مناسب سالمندان و کودکان نیست. هوای خنک اطراف آبشار حسابی خستگی راه را برطرف می کند. کمی آب بازی در این مکان نیز جهت لذت بیشتر توصیه می شود. نکته قابل ذکر این است که گاها گروه هایی را در این منطقه مشاهده می کنید که مشغول پاکسازی آبشار هستند. دیدن این صحنه به غیر از تحسین این گروه ها افسوس در پی دارد که چرا باید این اتفاق رخ دهد تا گروهی اقدام به پاکسازی کنند. پس لطفا نه تنها خودتان حواستان به رها نکردن زباله در طبیعت باشد بلکه به دوستان و همسفران خود نیز متذکر شوید. امیدواریم همانطور که طبیعت این روستا به شما و همسفرانتان حس خوب می‌دهد شما نیز در مقابل با آن مهربان باشید.