دغدغه یا چالش شما قبل از سوار شدن به هواپیما چیست؟ اولین سوالی که بعد از خرید بلیط هواپیما برایتان ایجاد می شود کدام است؟ اینکه چند ساعت قبل از پرواز باید فرودگاه باشید؟ یا چقدر بار میتوانید با خود ببرید؟ چه چیزهای را نمی توانید با خود داخل کابین هواپیما ببرید؟
همه اینها ممکن است برایتان سوال باشد. ما در این مطلب قصد داریم به تعدادی از سوالات متداول مسافران قبل از پرواز پاسخ دهیم و نکات هر چند کوچک اما مهمی را قبل از سفر های هوایی به شما گوشزد کنیم. پس توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید چرا که ممکن است هر کدام از این سوال ها به چالش شما قبل از پرواز تبدیل شود و خوب است که از قبل اطلاعاتی راجع به آنها داشته باشید. در این صورت دیگر قبل از پرواز سردرگم نیستید و نیاز نیست دنبال مطالب مختلف برای جواب دادن به سوال هایتان باشید. چرا که چمدون در ادامه، سوالات احتمالی شما را دور هم جمع کرده است.

۱- بعد از خرید بلیط هواپیما می توانیم نام مسافر را تغییر دهیم؟تغییر نام مسافر در بلیط هواپیماتغییر نام مسافر در بلیط هواپیما بستگی به این دارد که بلیطی که شما خریداری کرده اید سیستمی است یا چارتری. در رابطه با بلیط های چارتری گاهی اوقات چارتر کننده این امکان را به مسافر می دهد که نامش را تغییر دهد بنابراین باید اگر بلیط چارتری خریداری کردید و قصد تغییر اسم بر روی بلیط را دارید از پشتیبان سایتی که بلیط را خریداری کردید پیگیری این موضوع را انجام دهید که آیا چارترکننده این امکان را در اختیارتان قرار داده است یا خیر. اما اگر بلیط سیستمی خریداری کرده اید این امکان برای شما وجود ندارد و برای تغییر اسم باید بلیط خریداری شده خود را استرداد نمایید و اقدام به خرید بلیط جدید با اسم مد نظر خود کنید. اگر هنوز از تفاوت بین بلیط سیستمی و چارتری را نمیدانید توصیه می کنیم مطلب مربوط به بلیط هواپیما چارتری یا سیستمی را بخوانید.

۲- برای سوار شدن به هواپیما به چه مدارکی احتیاج داریم؟مدارک مورد نیاز برای پروازدر قسمت پذیرش فرودگاه مدارک مورد نیاز شامل بلیط هواپیما به صورت نسخه چاپی یا عکس آن در گوشی همراه یا تبلت به همراه یک کارت شناسایی معتبر که می تواند شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه و یا گذرنامه شما باشد نیاز دارید.

۳- چند ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه حاضر باشیم؟فرودگاهاگر سفر داخلی در پیش دارید بهتر است 1 ساعت قبل از پرواز و اگر سفر خارجی پیش رو دارید ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.

۴- در صورت جا ماندن از پرواز هزینه خرید بلیط استرداد می شود؟جا ماندن از پرواز‌در رابطه با بلیط های چارتری نه متاسفانه امکان بازگشت وجه وجود ندارد اما اگر بلیط شما سیستمی باشد و به هر دلیلی به پرواز نرسید و یا بخواهید زودتر سفر خود را کنسل کنید باید به جدول درصد جریمه ایرلاین های مختلف مراجعه کنید. در این جدول میزان جریمه استرداد با توجه به زمان درخواست و‌کلاس نرخی متفاوت است و هر چه به ساعات پایانی و پرواز نزدیک می شویم میزان جریمه بالاتر و درصد کمی از وجه به حساب شما بازگردانده می شود. به طوری که بسیاری از ایرلاین ها در برخی کلاس های پروازی در صورت جا ماندن از پرواز، مبلغی را به مسافر باز نمی گردانند.

۵- آیا امکان سفر دو نوزاد با یک بزرگسال در هواپیما وجود دارد؟سفر هوایی با نوزادبرای اینکه دو نوزاد بتوانند با یک بزرگسال سفر کنند یکی از نوزادان باید بیشتر از 12 ماه سن داشته و قادر به نشستن بر روی صندلی دارای کمربند ایمنی باشد. بنابراین در صورتی که هر دو نوزاد کمتر از 12 ماه سن داشته باشند، می بایست مسافر بزرگسال دومی که حداقل 18 ساله باشد نیز آنها را همراهی کند.

۶- در صورت تاخیر در پرواز هزینه بلیط به مسافر بازگردانده می شود؟

در صورتی که یک پرواز بیش از ۲ ساعت تاخیر داشته باشد ایرلاین موظف است وجه بلیط را به طور کامل به مسافر برگرداند. البته این در صورتی است که حتما مسافر در فرودگاه حاضر باشد و کارت پرواز خود را مهر زده باشد.

۷- مقدار بار مجاز در سفر هوایی چقدر است؟مقدار بار مجاز در سفر هواییمقدار باری که شما در یک پرواز می توانید با خود حمل کنید بستگی به قوانین شرکت هواپیمایی که از آن بلیط خریداری کردید، نوع هواپیما و کلاس پروازی بلیط شما دارد. پس اگر میزان باری که قصد دارید با خود به مقصد ببرید برایتان در اولویت است حتما هنگام خرید بلیط هواپیما به ایرلاین و کلاس پروازی و میزان باری که مجاز به حمل آن هستید دقت کنید.

۸- چه چیزهایی را می توانیم با خود به داخل کابین هواپیما ببریم؟

لیست وسایلی که با خود می توانید داخل کابین هواپیما ببرید شامل موارد زیادی می شود که ما در اینجا به اختصار به تعدادی از آنها اشاره می کنیم. وسایل الکترونیکی نظیر گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ به همراه لباس، پتو، صندلی چرخدار بیمار، گهواره، دوربین، کتاب، خوراکی هایی نظیر شیر مادر، آب‌، میوه خشک، مایعات الکی زیر ۱۰۰ میلی لیتر، طلا تا سقف ۱۵۰ گرم و...به همراه و لوازم آرایش مثل کرم، ریمل، لاک، ادکلن و … به همراه ابزار آلات موسیقی در صورتی که ابعاد آن کمتر از ۱۲۰ سانتی متر باشد می توانید آن را با خود به داخل کابین ببرید وگرنه باید در قسمت بار تحویل دهید. به طور کلی در رابطه با حمل وسایل مجاز هر ایرلاین و مسیر پروازی قوانین مخصوص به خود را دارد بنابراین توصیه می کنیم حتما قبل از پرواز لیست وسایل مجاز و ممنوع را در سایت ایرلاین چک کنید.

۹- چه چیزهایی را نمی توانیم با خود به داخل کابین هواپیما ببریم؟

هرگونه وسیله تیز و برنده، وسایل ورزشی، اجسام سنگین، ابزار آلات، سلاح های گرم، وسیله دفاع شخصی، وسایل آتش زا، میوه و دانه میوه، مایعات بالای ۱۰۰ میلی لیتر، اسپری، مواد اشتعال زا، دارو های بدون نسخه‌ را نمی توان با خود به داخل کابین هواپیما برد. در مورد حمل حیوانات خانگی هم شما اجازه ندارید آن را با خود به داخل کابین هواپیما ببرید و باید از طریق قسمت انبار هواپیما اقدام کنید. می توانید برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مطلب مربوط به شرایط حمل حیوانات خانگی را در مجله چمدون بخوانید.

۱۰- اندازه‌ی ساک یا چمدان در داخل کابین هواپیما چقدر باید باشد؟اندازه چمدون داخل کابین هواپیماعلاوه بر مقدار بار، اندازه ساک یا چمدانی که با خود به داخل هواپیما می برید هم مهم است. ایرلاین های مختلف بر اساس کلاس پروازی استانداردهای مختلفی را برای این موضوع در نظر گرفتند اما به طور کلی اندازه ساک یا چمدانی که داخل کابین هواپیما می برید باید اینگونه باشد: عرض چمدان: 45 سانتی‌متر، طول چمدان: 56 سانتی‌متر، ارتفاع چمدان: 25 سانتی‌متر. توجه داشته باشید که نباید اندازه ساک یا چمدان شما از ۱۱۵ سانتی متر بیشتر شود.

۱۱- وزن بار مجاز داخل کابین هواپیما چقدر است؟

در رابطه با وزن بار مجاز در داخل کابین هواپیما ایرلاین های مختلف در مسیرهای مختلف قوانین یکسانی ندارند اما به طور کلی شما می توانید بین ۵ تا ۷ کیلوگرم بار را همراه خود در داخل ساک یا چمدان داخل هواپیما ببرید. معمولا در این مورد توصیه می شود میزان بار از ۷ کیلوگرم بیشتر نشود.

۱۲- وزن بار مجاز در قسمت انبار هواپیما چقدر است؟وزن بار مجاز داخل هواپیمااین مورد هم درست مانند بار مجاز در داخل کابین هواپیما با توجه به ایرلاین و مسیر و پروازی و کلاس نرخی پرواز شما متفاوت است اما به طور کلی وزن مجاز بار در قسمت انبار هواپیما در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم، و در پروازهای خارجی 30 کیلوگرم برای هر نفر است. میزان بار برای نوزادان نیز 10 کیلوگرم در نظر گرفته شده است.

۱۳- شرایط پروازهای داخلی در دوران کرونا چگونه است؟کرونا در سفردر حال حاضر برای سفر به مقاصد داخلی با هواپیما نیاز به تست PCR ندارید اما اگر مسافری مبتلا به کرونا باشد حتما باید 14 روز از زمان ابتلا آن گذشته باشد یا با ارائه تست مجدد که جوابش منفی است اجازه پرواز با هواپیما پیدا کند. در صورتی که این اتفاق نیفتد از ورود مسافر به هواپیما جلوگیری می شود.


امیدواریم شما هم جواب سوالتان را گرفته باشید و نکاتی که در این مطلب گفته شد به شما کمک کند فرآیند سفر هوایی خود را بدون دردسر به پایان برسانید و خاطره خوشی از سفر با هواپیما در خاطرتان ثبت شود. اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید می توانید با مراجعه به سایت چمدون بلیط هواپیما خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.