اگر تجربه نشستن روی صندلی کنار پنجره هواپیما را داشته باشید و خوب دقت کرده باشید حتما متوجه وجود سوراخ بر روی پنجره هواپیما شده اید . بر خلاف تصور اغلب مردم که از مواجهه با چنین صحنه ای میترسند و سقوط هواپیما را قطعی و خودشان را بدشانس ترین آدم روی کره زمین می دانند، شما نگران نباشید. اتفاقا این سوراخ های کوچک نه تنها خطری ندارند بلکه قرار است از شما در برابر خطرات احتمالی محافظت کنند اما چگونه ؟

در واقع بیشتر خطرات موجود در پرواز زیر سر فشار هوا است ! وقتی شما در ارتفاعات بالا در هواپیما هستید، اختلاف بسیار زیادی بین فشار هوای داخل و خارج از کابین هواپیما وجود دارد و برای حفظ تعادل در فشار هوای درون و بیرون کابین، تمام هوای موجود در داخل هواپیما تمایل به خروج از هواپیما دارند و این موضوع باعث می شود فشار زیادی به پنجره هواپیما وارد شود .


سوراخ تخلیهپنجره ای که شما در کنار آن قرار گرفتید و به وسیله آن بیرون را تماشا می کنید از سه لایه شیشه ای تشکیل شده است . لایه درونی همان شیشه ای است که شما قادر به لمس کردن آن هستید، لایه میانی همان شیشه ای است که سوراخ روی آن قرار گرفته است و لایه خارجی نیز تکمیل کننده این سیستم است . نام این سوراخ که با وجود کوچک بودنش قهرمان داستان امروز ماست ، سوراخ تخلیه است . وظیفه سوراخ تخلیه تنظیم فشار هوای بین کابین هواپیما و هوای بین صفحه خارجی و میانی پنجره ها است. در واقع این روزنه کمک میکند تا نیروی ناشی از فشار هوا تنها روی لایه بیرونی شیشه هواپیما که قویترین لایه نیز است تأثیر بگذارد و فشاری به لایه درونی پنجره که نزدیک ترین لایه به مسافران است وارد نشود.
بنابراین ممکن است شیشه ی خارجی پنجره تا اندازه‌ای آسیب ببیند، اما شیشه میانی با وجود سوراخ تخلیه، مسافران را از خطر کمبود فشار هوا در فضای خارجی هواپیما حفظ می‌کند.


پنجره هواپیماپس بجای ترسیدن از وجود سوراخ بر روی پنجره هواپیما بهتر است اطمینان حاصل کنید که شیشه‌های سمت شما در هواپیما این سوراخ کوچک را بر روی خود دارند، چرا که این سوراخ تنها چیزی است که سیستم تنظیم فشار هواپیما نمی‌تواند نبود آن را جبران کند و وجود آن برای حفظ جان سرنشینان هواپیما ضروری است .