skip to Main Content

شهر زیرزمینی کاریز کیش، تلفیق هنر و طبیعت

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش با قدمت 2500 سال یکی از جاذبه های شگفت انگیز در جزیره کیش است که علاوه بر زیبایی های طبیعی نشان دهنده هنر ایرانیان باستان در حفر و ساخت قنات است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این جاذبه دیدنی کیش آشنا شوید.

کاریز به چه معناست؟

کاریز واژه فارسی از ریشه کهریز و شاید کهن ریز بوده‌ است. در واقع به معنای همان قنات است و در گذشته از آن برای بیرون کشیدن آب از زمین و هدایت آبهای زیرزمینی برای استفاده در کشاورزی و مصارف دیگر استفاده می شده است.  

تاریخچه کاریز در ایران

شواهد نشان می دهد که ایرانیان از 3800 سال پیش از قنات استفاده می کردند. آنها به تدریج این دانش ارزشمند که در واقع نوعی مهندسی آب بوده را از از مناطق خشک کوهستانی آغاز کردند.  این کاریزها باعث می شد تا کشاورزان بتوانند در دوره‌های طولانی کم آبی و خشکسالی که آب سطحی پیدا نمی‌شود به کشت و زرع بپردازند. این قنات‌ها به تدریج در مناطق دیگر دنیا نیز رایج شدند و اکنون قنات‌های زیادی از چین تا مراکش و حتی در قاره آمریکا وجود دارد. هنوز هم این  این روش استفاده از آب در برخی از روستاها و مناطق مسکونی و کشاورزی و دامداری کشورمان متداول است و حتی رکن اصلی کشت و زرع در نواحی خشک و کم آب  محسوب می شود. 

ساخت کاریز کیش

ساخت شهر زیرزمینی کاریز از شهریور ماه 1378 در محل اتصال سه رشته ی کاریز آغاز شد. کانال های موجود که فقط مسیر عبور آب بود، به وسیله کارگران و با دست و کلنگ خاک برداری شد. این شهر که روی قنات قدیمی و در سه فاز احداث شده است. فاز یک مجموعه رستوران سنتی است. فاز شماره ی دو برای قایقرانی مشابه غار علیصدر همدان و فاز شماره ی سه مجموعه ی موزه ی کاریز است.

معرفی شهر زیرزمینی کاریز کیش

کاریز کیش یکی دیگر از شاهکارهای ایرانیان در حفر قنات است. معمولا قنات ها از ارتفاعات شروع می شوند. جزیره کیش با توجه به اینکه ارتفاع زیادی ندارد حفر و احداث کاریز در آن نیازمند تبحر و خلاقیت خاصی بوده است. بنابراین ساخت چنین قناتی با ارتفاع 16 متر زیر زمین آن هم در 2500 سال پیش اهمیت و ارزش کاریز کیش را دوچندان می کند. کاریز کیش احتمالاً در زمان اشکانیان ساخته است. این قنات به عنوان یکی از اصلی ترین منابع آب آشامیدنی منطقه محسوب می شده است. آب قنات کاملا زلال و شفاف و شیرین است. علت زلال بودن آب، عبور آن از لایه های مختلف رسوبی و مرجان های تصفیه کننده در آب است و علت شیرین بودن آن هم این است که منبع اصلی آن آب باران است. مردم کیش از این آب برای آشامیدن و آبیاری مزارع استفاده می کردند و بخشی از آن را هم به دیگر  کشورهای حوزه خلیج فارس مثل: دبی و عمان و شارجه می فروخته اند. امروزه کاریز کیش به یک شهر زیر زمینی با مساحت 10 هزار متر مربع و به یکی از جاذبه های دیدنی کیش تبدیل شده است. گردشگران زیادی در سفر به جزیره کیش تمایل دارند تا از این مکان بازدید کنند. 

سازنده شهر کاریز کیش کیست؟

ساختار شهر زیرزمینی کاریز کیش

مهندس منصور حاجی حسینی یک فرد ایرانی مقیم آلمان است. او در سال 1378 تصمیم گرفت تا با سرمایه گذاری شخصی کاریز کیش را به یک شهر زیر زمینی تبدیل کند. ایشان که بیش از 32 سال در آلمان زندگی می کرد پس از یک سفر کوتاه به کیش و آشنایی با جاذبه های تاریخی این جزیره علاقمند به سرمایه گذاری در این جزیره می شود . به گفته  خودشان، سرمایه اش را از آن سوی آبها به این جزیره آورد تا شهری بسازد که تاریخ ایران را در پیکره اش داشته باشد. و امروزه شهر زیر زمینی کیش به خوبی گواه این موضوع است.

ساختار شهر زیرزمینی کاریز کیش

چاه ها

کاریز کیش  دارای 274  چاه بوده که امروزه تنها  74 چاه آن در شهر زیرزمینی کاریز استفاده می شود. بعضی از این چاه ها به طور کاملاً دست نخورده باقی مانده و بعضی از آنها را برای کمک به تهویه ی بهتر هوا، به شکل مخروطی درآورده اند. مردم منطقه می توانستند از هر چاه با استفاده از طناب آب برداشت کنند هرچند بهترین روش برای برداشت آب رفت و آمد از طریق پایاب بوده است که در ادامه توضیح می دهیم. 

پایاب

در طول مسیر کاریز ۶ عدد پایاب وجود دارد که یکی از آن ها در مجموعه کاریز کیش قابل مشاهده است. این پایاب در کنار ورودی موزه، قرار دارد. در واقع پایاب ها برای برداشت آب ساخته شده بودند. پایاب شکلی شبیه پله های آب انبار دارد که  مردم از سطح زمین با پله به پایین می آمدند و با کوزه آب مورد نیاز خود را از کاریز برداشت می کردند. قدمت این پایاب ها نیز به بیش از ۸۰۰ سال می رسد.

سقف مرجانی

یکی از ویژگی هایی که باعث شده تا کاریز کیش از دیگر کاریز های دیگر متفاوت باشد سقف مرجانی آن است. علت مرجانی بودن سقف این کاریز این است که در زمان های گذشته بستر آب دریا بوده است. قطر این سقف به 7 متر می رسد و پر از فسیل آبزیان مختلف است. اگر خوب دقت کنید سنگواره ها و فسیل های به جا مانده از آبزیان و صدف هایی که زمانی در دریا زندگی می کردند را در سقف می بینید. آزمایش هایی که در کشور مونیخ آلمان بر روی این فسیل ها انجام شد قدمت آن ها را بین ۵۳ تا ۵۷۰ سال تخمین زدند. این ویژگی شهر زیر زمینی کاریز اعتبار ویژه ای به آن بخشیده است چرا که در حالت عادی دیدن این صدف ها و مرجان ها تنها با غواصی و یا بازدید از موزه امکان پذیر بود. اما وجود این صدف ها و مرجان ها به صورت طبیعی بر سقف این مجموعه این شرایط را برای شما به سادگی و بدون نیاز به غواصی و شرایط خاص فراهم کرده است.

فسیل لاک پشت

یکی از فسیل های جالبی که می توانید روی سقف این مجموعه مشاهده کنید؛ فسیل لاک پشتی بزرگ با قدمت بیش از ۱۰۰ میلیون سال است.

ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز کیش

  • تصفیه خانه طبیعی

یکی از ویژگیهای منحصر به فرد کاریز کیش وجود مرجان هایی است که به صورت طبیعی سبب تصفیه آب حاصل از بارندگی و حرکت آن به سمت کاریز می شدند. این موضوع در زمان های گذشته امتیاز مهمی محسوب می شده است زیرا جزایر معدودی دارای آب شیرین و قابل آشامیدن بودند. مردم کیش گاهی آن را با محصولات دیگر معاوضه می کردند.

  • آب و هوای خنک

دیگر ویژگی خاص این مجموعه آب و هوای خنک آن است. در تمامی فصول سال دمای هوا در این مجموعه خنک است. آب و هوای خنک کاریز کیش باعث شده تا آب در دمای مناسبی بنماند و کیفیت آن را برای استفاده حفظ شود.

امکانات کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش دارای امکاناتی نظیر:

  • موزه خلیج فارس: این موزه حاوه اسناد تاریخی در مورد خلیج فارس است.
  • غرفه های صنایع دستی
  • بازارچه
  • عکاسخانه: بخشی از این شهر زیر زمینی به عکاسخانه اختصاص داده شده است که در آن می توانید تصاویر زیبا از خود ثبت کنید. 
  • رستوران و کافه: رستوران پایاب کیش یکی از رستوران های معروف جزیره کیش است که در مجموعه شهر زیر زمینی کاریز کیش واقع شده است. در این رستوران هنگام صرف غذا می توانید به موسیقی زنده گوش دهید. در سرتاسر فضای باز رستوران تخت‌های سنتی چوبی قرار داده شده است. فرش‌های لاکی رنگ روی تخت‌ها پهن شده و پشتی‌های راحتی روی آنها قرار داده شده تا مسافران در فضایی راحت به صرف غذا در کنار عزیزانشان بپردازند. تعدادی میز و صندلی هم برای افرادی که مایل به نشستن روی تخت نیستند فراهم شده است. شما می توانید در رستوران پایاب کیش انواع غذاهای ایرانی و بین‌المللی را نوش جان کنید. چایخانه این مجموعه نیز زیبایی خاصی به فضای این رستوران بخشیده است.
  • بازارچه 
  • سرویس بهداشتی
  • راهنما

بهترین زمان سفر به کاریز کیش

تمامي فصول سال برای سفر به جزیره کیش و بازدید از شهر زیر زمینی کاریز مناسب است. این بستگی به شما دارد که چه فاکتوری اولویت شما برای سفر محسوب می شود. اگر آب و هوای جزیره کیش برایتان در اولویت قرار دارد فصول پاییز و زمستان زمان مناسبی برای سفر به کیش محسوب می شود اما اگر هزینه سفر و خلوت بودن جزیره برایتان مهم است فصل تابستان را برای سفر انتخاب کنید. به طور کلی توجه داشته باشید که در فصول پر گردشگر سال تعداد بازدید کننده های شهر زیر زمینی کاریز کیش نیز زیاد است و اگر شلوغی فضا اذیتتان می کند. زمان هایی غیر از ایام پیک سال و یا ابتدای روز را برای بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش انتخاب کنید. 

جاذبه های اطراف کاریز کیش

از جمله جاذبه های دیدنی اطراف کاریز کیش که می توانید بعد از بازدید از این مجموعه به سراغ آنها بروید آب انبار کیش، شهر تاریخی حریره و خانه مردم شناسی کیش است.  

مسیر دسترسی به کاریز کیش

کاریز در جزیره کیش، بلوار میرمهنا و بین میدان المپیک و میدان فارور قرار گرفته است. برای رفتن به این شهر زیر زمینی می توانید از تاکسی های موجود در جزیره کیش استفاده کنید. هزینه تاکسی برای رفتن به شهر زیر زمینی کاریز کیش حدودا ۲۵ تا ۳۰هزار تومان است. 

مدت زمان بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش

مدت زمان بازدید از شهر زیر زمینی کاریز بستگی به برنامه سفر شما و میزان زمانی که دوست دارید به بازدید از این مجموعه اختصاص بدهید دارد. به طور کلی بازدید از تمامی قسمت های این مجموعه حدود 2 تا 3 ساعت زمان می برد. اگر قصد استفاده از رستوران این مجموعه را داشته باشید این زمان افزایش پیدا می کند. پس قبل از رفتن به این مجموعه این موارد را در نظر داشته باشید. اگر می خواهید مدت زمان زیادی را برای بازدید از شهر زیر زمینی کاریز داشته باشید توصیه می کنیم ابتدای روز به این مکان بروید. 

قیمت بلیط شهر زیرزمینی کاریز کیش چقدر است؟

قیمت بلیط شهر زیر زمینی کاریز کیش در سال 1400 حدود 40 هزار تومان است. توجه داشته باشید که این قیمت تنها بابت ورود و بازدید شما از این مجموعه می باشد و در ازای استفاده از امکاناتی نظیر رستوران، عکاسخانه، غرفه های صنایع دستی و .. باید هزینه جداگانه بپردازید. پس این مورد را در هزینه های سفر به کیش در نظر بگیرید. 

ساعت بازدید از کاریز کیش

شما می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح تا 21:30 از این مجموعه بازدید کنید. توصیه میکنیم بازدید از کاریز کیش را در اوایل و یا اواسط روز قرار دهید تا هوای خنک مجموعه حسابی حالتان را سر جا آورد.  

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top