شهر زیر زمینی کاریز کیش با قدمت 2500 سال یکی از جاذبه های شگفت انگیز درجزیره کیش است که علاوه بر زیبایی های طبیعی نشان دهنده هنر ایرانیان باستان در حفر و ساخت قنات است . امروزه این مکان تاریخی با تغییر کاربری به یک شهر زیرزمینی تبدیل شده است که جزو جاذبه های دیدنی جزیره کیش محسوب می شود . با ما همراه باشید تا با ویژگی های این کاریز که شما را شگفت زده خواهد کرد آشنا شویم .

آب و هوا

آب و هوابه محض ورود به کاریز کیش اولین ویژگی که شما را شگفت زده خواهد کرد آب و هوای خنکی است که این مکان دارد . این آب و هوای خنک در مقابل هوای گرم و مرطوب جزیره حس خوشایندی به شما می دهد و در طول سال نیز تغییری نمی کند و شما در هر فصل از سال که به جزیره سفر کنید و از این مکان دیدن کنید هوای خنک آن ثابت است . همین هوای خنک باعث شده تا آب در دمای مناسبی بماند و کیفیت آن برای شرب حفظ شود .

سقف مرجانی

سقف مرجانییکی دیگر از ویژگی های این مجموعه که سبب تمایز آن شده است سقف پوشیده شده از صدف و مرجان های دریایی است که قطر آن 7 متر است و زمانی بستر آب دریا بوده است . اگر خوب دقت کنید سنگواره ها و فسیل های به جا مانده از آبزیان و صدف هایی که زمانی در دریا زندگی می کردند را در سقف می بینید . آزمایش هایی که در کشور مونیخ آلمان بر روی این فسیل ها انجام شد قدمت آن ها را بین 53 تا 570 سال تخمین زدند. این ویژگی شهر زیر زمینی کاریز اعتبار ویژه ای به آن بخشیده است چرا که در حالت عادی دیدن این صدف ها و مرجان ها تنها با غواصی امکان پذیر بود اما وجود این صدف ها و مرجان ها به صورت طبیعی بر سقف این مجموعه این شرایط را برای شما به سادگی و بدون نیاز به غواصی و شرایط خاص فراهم کرده است .

لاک پشت

فسیل لاک پشتی بزرگ با قدمت بیش از 100 میلیون سال که باز هم روی سقف این مجموعه قابل مشاهده است .

چاه های کاریز

چاه کاریزاین کاریز به طور کلی دو رشته دارد که یک از منطقه صفین و دیگری باغو سرچشمه می گیرد که این رشته ها پس از پیمودن مسیری مشخص به محل فعلی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش می رسند . در طول مسیر۲۷۴ چاه برای برداشت آب وجود دارد که تعداد ۷۴ چاه در مجموعه کاریز کیش قرار دارد. در واقع وجود این تعداد چاه در مسیر یک قنات، نشان می دهد که در این کاریز، آب هم به صورت ساکن بوده و هم به سمت کاریز جریان داشته است. اگر به هنگام بازدید به یکی از این چاه ها را می توانید بر روی سقف مجموعه ببینید که فرمی مخروطی شکل دارد.

آب شیرین با تصفیه طبیعی

در واقع از دیگر ویژگی های که سبب تمایز این مجموعه شده است وجود مرجان هایی است که به صورت طبیعی سبب تصفیه آب حاصل از بارندگی و حرکت آن به سمت کاریز می شدند . این موضوع در زمان های گذشته امتیاز مهمی محسوب می شده است زیرا جزایر معدودی دارای آب شیرین و قابل آشامیدن بودند و در واقع گاهی آن را با محصولات دیگر معاوضه می کردند .

##پایاب کهن

پایاباین کاریز به صورت خیلی ماهرانه به دست ایرانیان ساخته شده به طوری که در شیب 15 کیلومتری با شیب ملایم جریان دارد هم برای آبیاری و هم برداشت آب و آشامیدن استفاده می شده است . پایاب ها نیز برای برداشت آب ساخته شده بودند که رد طول مسیر کاریز 6 عدد پایاب وجود دارد که یکی از آن ها در مجموعه کاریز کیش قابل مشاهده است . قدمت این پایاب ها نیز به بیش از 800 سال می رسد .
یکی دیگر از شگفتی های این کاریز مربوط به ارتفاع ساخت آن است . معمولا قنات ها از ارتفاعات شروع می شوند جزیره کیش با اینکه ارتفاع چندانی ندارد ساخت این قنات در ارتفاع تنها 45 کیلومتری منحصر به فرد می باشد . و حفر و احداث آن در 2000 سال پیش و بر روی گل مارن اهمیت و ارزش این مکان را بیش از پیش نمایان می کند .خاک هاي برداشت شده از كاريز داراي خواص درماني زیادی است که درگل درماني می تواند مورد استفاده قرار بگیرید .
از دیگر قسمت های این مجموعه می توان به غرفه های صنایع دستی و رستوران پایاب اشاره کرد ک شما می توانید ضمن بازدید از این مجموعه از غرفه های صنایع دستی نیز خرید کنید و برای استراحت و صرف غذا به رستوران و سفره خانه پایاب با فضای متفاوت و غذاهای خوشمزه بروید .
ساعت بازدید از این مجموعه هز 9 صبح تا 10 شب است و قیمت حدودی بلیط آن 20000 تومان است .