با اینکه سرو انواع غذاهای بین المللی در رستوران های مختلف تهران ذهن مسافران را از غذاهای محلی تهران دور کرده است اما این شهر نیز مانند دیگر شهرهای کشورمان غذاهای سنتی مخصوص به خود را دارد که به نوعی هویت تهران محسوب می شوند. در ادامه می خواهیم شما را با تعدادی از غذاهای محلی پایتخت آشنا کنیم.

سرگنجشکی

سرگنجشکی یکی از معروفترین غذاهای محلی تهران است که مواد اصلی آن گوشت چرخ کرده، سیب زمینی و گوجه فرنگی است. پخت سر گنجشکی در دیگر شهرهای ایران نیز مرسوم است اما تهرانی ها برای درست کردن آن ابتدا پیاز را همراه نمک و فلفل و زردچوبه تفت داده و بعد گلوله های درست شده از پیاز و گوشت را به آن اضافه میکنند و کمی آب روی محتویات ظرف ریخته و پس از چند دقیقه سیب زمینی و گوجه را به آن اضافه می کنند.

دمی بلغور و جو

دمی بلغور جو یکی از غذا‌های محلی منطقه لواسان است که در آن از سبزی مخصوص محلی به نام تبله استفاده می‌شود. سایر مواد تشکیل دهنده این غذای مقوی بلغور جو، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، نخود، عدس، تره، جعفری، گشنیز، اسفناج، نعنا و برنج است.

اشکنه اسفناجاشکنه اسفناجاشکنه اسفناج از خاص ترین غذاهای محلی تهران است که با تخم مرغ، آب سماق، آرد، پیاز داغ، سیب زمینی و اسفناج پخته می شود. این غذا یکی از مناسب ترین غذاها برای فصل های سرد است که می تواند از بدن در برابر انواع میکروب ها و ویروس ها محافظت نماید. به همین دلیل می تواند در دوران کرونا یکی از گزینه های شما برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان باشد.

قیمه

قیمه یکی دیگر از غذاهای سنتی تهران است که پخت آن در سراسر کشور رایج است و جزو خورشت های محبوب در سفره های ایرانی است. تهرانی ها برای پخت قیمه از روش معمول استفاده می کنند و در ماه محرم و صفر به عنوان نذری آن را بین عزاداران پخش می کنند.

قورمه سبزیقرمه سبزییکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی اصالتی تهرانی دارد. این خورشت خوشمزه نیز در تمامی شهرهای کشور اغلب به یک صورت تنها با تفاوتی اندک در سبزی و ادویه های آن طبخ می شود.

آش رشته

آش رشته نیز از غذاهای محلی تهران است که شما می توانید این آش لذیذ را در نقاط مختلف تهران نوش جان کنید.