با اینکه سرو انواع غذاهای بین المللی در رستوران ها و کافه های مختلف تهران ذهن مسافران را از غذاهای محلی تهران دور کرده است اما این شهر نیز مانند دیگر شهرهای کشورمان غذاهای سنتی مخصوص به خود را دارد که به نوعی هویت شهر تهران محسوب می شوند. در ادامه می خواهیم شما را با تعدادی از غذاهای محلی پایتخت آشنا کنیم.

آش شله قلمکارآش شله قلمکارآش شله قلمکار یکی از غذاهای اصیل تهرانی است که از زمان ناصرالدین شاه طبخ می شده است. داستان از این قرار است که ناصرالدین شاه زمانی که به شکار می رفته است دستور می داده تا این آش پخته شود. در آن زمان برای درست کردن این آش هر چه که به دستشان می رسید در آن می ریختند از گوشت گوسفند و انواع حبوبات گرفته تا چند مدل سبزی و ادویه جات معطر. برای درست کردن آش هم این قدر خدم و حشم جمع می شده که همه چیز شلوغ و درهم و برهم بوده و به همین خاطر اهالی آشپزخانه دربار اسم این آش را گذاشتند آش شله قلمکار.

دمپختکدمپختکیکی از معروف ترین غذاهای تهران دمپختک است که هم با گوشت و هم بدون گوشت سرو می شود. مردم تهران برای پخت دمپختک تهرانی از برنج، باقلا، زعفران و ادویه های معمول استفاده می کنند. مرسوم است که دمپختک همراه نیمرو سرو شود حتی مردم تهران قدیم دمپختک را همراه با خاگینه میخوردند.

والک پلووالک پلوبه دلیل اینکه یکی از خاستگاه های اصلی گیاه والک دامنه های البرز و شمیرانات است والک پلو جزو غذاهای سنتی تهران محسوب می شود. برای پخت این غذای خوشمزه برگ والک را به برنجی که درون قابلمه به همراه آب نیم پز شده اضافه می‌کنند و بعد از حدود 2 دقیقه مخلوط برنج و والک را آبکش کرده و سپس دم می‌کنند.

سرگنجشکیسرگنجشکیسرگنجشکی یکی از معروفترین غذاهای محلی تهران است که مواد اصلی آن گوشت چرخ کرده، سیب زمینی و گوجه فرنگی است. پخت سر گنجشکی در دیگر شهرهای ایران نیز مرسوم است اما تهرانی ها برای درست کردن آن ابتدا پیاز را همراه نمک و فلفل و زردچوبه تفت داده و بعد گلوله های درست شده از پیاز و گوشت را به آن اضافه میکنند و کمی آب روی محتویات ظرف ریخته و پس از چند دقیقه سیب زمینی و گوجه را به آن اضافه می کنند.

دمی بلغور و جودمی بلغوردمی بلغور جو یکی از غذا‌های محلی منطقه لواسان است که در آن از سبزی مخصوص محلی به نام تبله استفاده می‌شود. سایر مواد تشکیل دهنده این غذای مقوی بلغور جو، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، نخود، عدس، تره، جعفری، گشنیز، اسفناج، نعنا و برنج است.

اشکنه اسفناجاشکنه اسفناجاشکنه اسفناج از خاص ترین غذاهای محلی تهران است که با تخم مرغ، آب سماق، آرد، پیاز داغ، سیب زمینی و اسفناج پخته می شود. این غذا یکی از مناسب ترین غذاها برای فصل های سرد است که می تواند از بدن در برابر انواع میکروب ها و ویروس ها محافظت نماید. به همین دلیل می تواند در دوران کرونا یکی از گزینه های شما برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان باشد.

قیمهقیمهقیمه یکی دیگر از غذاهای سنتی تهران است که پخت آن در سراسر کشور رایج است و جزو خورشت های محبوب در سفره های ایرانی است. تهرانی ها برای پخت قیمه از روش معمول استفاده می کنند و در ماه محرم و صفر به عنوان نذری آن را بین عزاداران پخش می کنند.

قورمه سبزیقرمه سبزییکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی اصالتی تهرانی دارد. این خورشت خوشمزه نیز در تمامی شهرهای کشور اغلب به یک صورت تنها با تفاوتی اندک در سبزی و ادویه های آن طبخ می شود.

آش رشتهآش رشتهآش رشته نیز از غذاهای محلی تهران است که شما می توانید این آش لذیذ را در نقاط مختلف تهران نوش جان کنید.

ته چین فیروزکوهیته چین فیروز کوهته چین گوشت و لبو که به ته چین فیروزکوهی معروف است یکی دیگر از غذاهای سنتی تهران است که طعم بسیار لذیذی دارد. برای درست کردن این غذای خوشمزه از چغندر، گوشت، برنج، سیب زمینی، آلو قیسی یا لواشک ترش،نمک، فلفل و زیره و زعفران استفاده می کنند.