غذاهای محلی یزد بخشی از فرهنگ مردم یزد است که بنا بر شرایط اقلیمی این شهر شکل گرفته و از طعم لذیذی برخوردار است. آش های یزدی سهم بیشتری در غذاهای محلی این شهر دارند. در ادامه قصد داریم لیست غذاهای محلی یزد را در اختیار شما قرار دهیم و توصیه می کنیم در سفر به این شهر از تجربه طعم غذاهای سنتی آن غافل نشوید.

آش شولی یزدآش گندم یزدیکی از معروف ترین آش های یزد آش شولی است که طعم بسیار لذیذی دارد. این آش خوشمزه که بیشتر در فصول سرد سال پخته می شود طعمی ترش دارد که ناشی از مهم ترین چاشنی این غذا یعنی سرکه است. مردم یزد برای تهیه آش شولی از چغندر، پیاز، آرد، نعناع، عدس، روغن، نمک، زردچوبه و در صورت نداشتن سرکه از رب استفاده می‌کنند.

آش انارآش انار یزدآش انار از دیگر غذاهای محلی یزد است که پخت آن بیشتر در شیراز رایج است ولی مردم یزد نیز این غذا رو از غذاهای سنتی خود می دانند. این آش خوشمزه با عدس، لپه، برنج، سبزی، گوشت و آب انار تهیه می شود.

آش گندم یزدیآش گندم یزدآش گندم که یکی از مقوی ترین غذاهای محلی یزد است که به آش امام حسین هم معروف است. این آش بیشتر در ماه محرم به عنوان نذری بین مردم یزد پخش می شود. برای تهیه این آش خوشمزه یزدی باید از موادی مثل: گندم پوست‌کنده، جوی پوست‌کنده، نخود، عدس، ماش، سبزی آش، لوبیا سفید، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا چشم‌بلبلی، نمک، فلفل قرمز، زیره، آویشن، زردچوبه و پونه استفاده کنید.

آش آلوآش آلو یزدیکی دیگر از آش های خوشمزه و البته ترش یزدی آش آلو نام دارد. خوردن این آش مقوی در فصول سرد سال لذت ویژه ای دارد. یکی از آش‌های سنتی در استان تاریخی یزد، آش آلو نام دارد. برای تهیه‌ی این آش سنتی ترکیبی از مواد اولیه مانند: لپه، پیاز، روغن، سبزی آشی، گوشت چرخ‌کرده، برنج، آلو خشک، نمک و فلفل استفاده می‌کنند.

قیمه نخودقیمه نخود یزداز آنجاییکه قیمه نخود یزدی در لیست غذا اکثر رستوران های این شهر قرار دارد، شانس بیشتری برای خوردن این غذای محبوب یزدی دارید. قیمه نخود یزدی مانند همان خورشت قیمه طبخ می شود با این تفاوت که بجای لپه از نخود استفاده می کنند.

کشک خیار

کشک خیار یکی از غذاهای مورد علاقه یزدی ها است که بیشتر در فصول گرم سال آن را تهیه می کنند. این غذای خوشمزه شباهت زیادی به آب دوغ خیار دارد. برای تهیه کشک خیار از نعنا، گردو، کشمش و کشک استفاده می شود.

کوفته یزدیکوفته یزدیاز معروف ترین غذاهای محلی یزد کوفته یزدی است. نام دیگر این غذا کوفته نخودچی است که طرفداران زیادی بین مردم یزد و مسافرانی که به این شهر سفر می کنند دارند. کوفته یزدی از گوشت چرخ‌کرده، پیاز، آرد نخودچی، سبزیجات معطر مانند تره و جعفری، نمک، فلفل و زردچوبه استفاده می کنند.

قلیه کدو تنبلقلیه کدو تنبلمردم یزد با استفاده از کدو تنبل، لوبیا قرمز، ماش، روغن، پیاز، نمک، فلفل، زردچوبه، شکر، دارچین، گردو و پودر نارگیل یک غذای خوشمزه و بسیار مقوی به نام قلیه کدو تنبل درست می کنند. این غذا سرشار از آنتی اکسیدان است و برای بیماری های مختلف از جمله سرطان بسیار مفید است.

خورشت به آلوخورشت به آلواگر در فصل پاییز به یزد سفر کردید و شانس همسفره شدن با خانواده های مهمان نواز یزدی را داشتید توصیه می کنیم از خوردن خورشت به آلو غافل نشوید. این غذای خوشمزه در شهرهای دیگر ایران نیز طبخ می شود و همچنین از غذاهای محلی یزد نیز محسوب می شود. برای درست کردن این غذای لذیذ ترش و شیرین از به، آلو، گوشت، لپه، پیاز ، زعفران، شکر و رب گوجه فرنگی استفاده می کنند.

آبگوشت گوجه بادمجان یزدیآبگوشت گوجه بادمجانآبگوشت گوجه بادمجان از جمله غذاهای محلی یزد است که در میان سفره های مردم یزد به وفور دیده می شود. این آبگوشت خوشمزه از گوشت گوسفندی، لپه یا لوبیا، بادمجان، روغن، غوره، رب گوجه فرنگی، سیب زمینی و ادویه درست می شود.