اقوام

اقوام مختلفی از جمله فارس و عرب و ترک و کرد و لر در شهر اهواز ساکن هستند .اقوام دیگری نیز در دوره‌های مختلف در این شهر ساکن بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به کلیمیان اشاره کرد. هم چنین این شهر به‌ خاطر حضور اقوام مختلف دین‌ های مختلفی را در خود جای داده است برای مثال تعداد زیادی از مردم اقلیت دینی مندیان در اهواز ساکن هستند و بیشتر آن‌ها در حرفه نقره‌ کاری در این شهر مشغول هستند.

موسیقی

موسیقیاین منطقه لالایی ها و ترانه های شنیدنی دارد و مردم اهواز از انواع سازها همچون دف ، قانون ، دمام ، سنتور، الزنجاری و … در موسیقی خود استفاده می کنند .

آداب و رسوم

از آنجایی که اقوام مختلفی همچون عرب های ایران و مردم بختیاری در شهر اهواز ساکن هستند آداب و رسوم و مراسمات ویژه ای در ایام مختلف سال در این شهر برگزار می شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم .

عید فطر

textمردم عرب ساکن اهواز در زمان عید فطر آداب و رسوم مخصوصی دارند آنها دو روز قبل از عید فطر را به نظافت و خانه تکانی اختصاص می دهند که به آن ام الوسخ می گویند و روز قبل از عید فطر نیز ام الحلس نام دارد که در این روز به آرایش چهره و مو خود می پردازند و تا یک هفته بعد از عید فطر نیز به دید و بازدید خانوادگی می روند .

گرگیعان

گرگیعانیکی دیگر از آداب مخصوص عرب های ساکن شهر اهواز گرگیعان است که در روز پانزدهم ماه مبارک رمضان انجام می شود . در این روز کودکان عرب لباس های نو بر تن می کنند و به کوچه ها رفته و رقص و پایکوبی می کنند و همراه خود کیسه هایی را برای جمع آوری عیدی از همسایه ها میبرند .

قهوه خوری

قهوه خوریقهوه خوری یکی از آداب و رسوم رایج در بین مردم اهواز است که به ثبت ملی نیز رسیده است و از جایگاه بالایی در میان مردم این شهر برخوردار است . نماد فرهنگی در این مراسم دله قهوه می باشد که یک وسیله مهم برای پذیرایی در میهمانی و همایش های بین المللی محسوب می شود . این ظرف که برای دم کردن قهوه طراحی شده است به صورت نمادین در میدان شهر اهواز نصب شده است. تمامی مراحل آماده کردن قهوه در چنین روزی از آداب و رسوم خاصی برخوردار است و حتی پذیرایی از میزبان و نحوه برخورد طرف مقابل نیز قابل اهمیت می باشد. به عنوان مثال در زمان پذیرایی مهمان می بایست با دست راست خود فنجان قهوه را دریافت کند در غیر این صورت بی احترامی به میزبان تلقی می شود. تکان دادن دست پس از اتمام قهوه نیز در این مراسم رایج است که نشان دهنده کافی بودن قهوه برای یک بار می باشد.

چهارشنبه سوری

در جشن چهارشنبه سوری مردم اهواز در کنار روشن کردن آتش و جشن و پایکوبی مراسم قاشق زنی را اجرا می کنند که جزو رسوم رایج در این شب است .