با شنیدن نام شیراز چه چیزی به ذهنتان خطور می کند ؟
شعر ، حافظ ؟ باغ ؟
فرهنگ در شیراز جایگاه ویژه ای دارد و بی دلیل نیست که شهر شیراز پایتخت فرهنگی ایران نامیده می شود .
شهر شیراز به شهر شعر در ایران معروف است. شیراز به شهر شعر، شراب، باغ و گل و بلبل معروف است. سعدی و حافظ دو نماد برجسته این شهر محسوب می شوند که در سراسر ایران، مشهورند و مایه افتخار شیراز و ایران به حساب می آیند.
به طور کلی باغ در فرهنگ ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و شیراز هم از قدیم به داشتن باغ‌های زیبا مشهور بوده‌ است. شیراز از دوران باستان باغ‌های انگور فراوانی داشته و همین باعث شهرت جهانی شراب شیراز در دنیا شده‌است.

موسیقی

موسیقی شیرازشیرازی ‏ها مردمانی خونگرم ، خوش مشرب، اهل صلح و شادی اند. این روحیه در موسیقی و ادبیات آنها هم وجود دارد. شعرهای شاعران این منطقه بیشتر عاشقانه و غنایی است و موسیقی های شاد این منطقه بسیار بیشتر از موسیقی های حماسی یا غم انگیز است.
شیراز را می ‏توان یکی از محورها و کانون‌های شکل ‌گیری موسیقی دستگاهی نامید. موسیقی محلی شیراز بسیار گوش نواز است و هنرمندان زیادی در این عرصه فعالیت می کنند که از معروفترین آنها می توان به استاد حسن صفری اشاره کرد . او که از موسیقیدان های مشهور شیراز است عمرش را برای بالا نگه داشتن پرچم هنر موسیقی بومی محلی (فولکلور) شیراز صرف کرده است.وی کوشیده است، نواها و نغمه های خاص شیراز را ماندگار کند. وی به پدر موسیقی شیرازی شهرت دارد.

اقوام

اقوام شیرازیمرم شیراز نیز همانند دیگر مردم شهرهای مختلف ایران آداب و رسوم ویژه ای در اعیاد و مراسمات دارند . جمعیت شیراز از پنج قوم فارس، ترک، لر، عرب و کولی تشکیل شده است. هر کدام از این اقوام، موسیقی و فرهنگ خاصی دارند؛ اما در کنار هم، شیراز را رونق بخشیده ‏اند.

زبان

مردم شیراز زبان فارسی را با لهجه شیرازی تکلم می‌کنند. تحقیقات در مورد وضع حاضر لهجه شیرازی نشان می‌دهد که در میان شیرازیان میزان آشنایی با این لهجه در سنین بالاتر بیشتر می‌باشد. در میان بانوان میزان آشنایی زنان خانه‌دار و در میان مردان، کسانی که کار آزاد دارند آشنایی بیشتری با این لهجه دارند.

دین

شیراز سکولارترین شهر ایران می‌باشد. اگرچه دین اکثر مردم شیراز اسلام می‌باشد. بیشتر یهودیان شیراز در طی پنجاه سال دوم سده بیستم به اسراییل و آمریکا مهاجرت کرده‌اند. این شهر هنوز پذیرای اقلیتی ۶۰۰۰ تنی از یهودیان می‌باشد. به دلیل فعالیت‌های تبلیغاتی مسیحی در قرون نوزده و بیستم میلادی گروه‌های کوچکی از مسیحیان فرقه پروتستان مانند انگلیکن و پرسبی‌ترین در شیراز زندگی می‌کنند. در حال حاضر در شیراز دو کلیسای فعال وجود دارد که یکی متعلق به ارامنه و دیگری متعلق به کلیسای انگلیکن می‌باشد

آداب و رسوم مردم شیراز

عروسی

عروسی شیرازمردم شیراز در مناسبت های مختلف آداب و رسوم مختلفی دارند . برای مثال عروسی آنها با مراسماتی همچون رخت برون ، دست بوسون و ... همراه است و قبل از خاستگاری ابندا خواهر و مادر داماد به خانه عروس می روند و خانواده عروس موافقت خود را با چای و شربت و مخالفتشان را با چای نشان می دهند .

عروسی درخت بهارنارنج

عروسی درخت بهارنارنجدر شیراز رسم است که اگر درخت نارنج خانه محصول کمی بدهد یا اصلا محصول ندهد برایش عروسی بگیرند . این مراسم به این صورت است که خانم خانه ابتدا زنان همسایه را برای مراسم دعوت کرده و پس از امدن مهمانان اره ای برای بریدن شاخه های درخت به دست میگیرد که زن همسایه ضامن درخت و مانع این کار میشود سپس روی درخت را تور سفید میکشند و شکر پنیر روی آن میپاشند، کل میکشند و واسونک می خوانند و معتقدند سال بعد این درخت میوه میدهد .

آب مقدس حوض ماهی ها

حوض سعدیدر شیراز، ورزقان و فسا سه حوض ماهی جود داشت که با خشک شدن یکی از آنها در حال حاضر دو حوض وجود دارد که آداب و مراسماتی که برای آنها اجرا میکنند تقریبا یکسان است . حوض ماهی آرامگاه سعدی یکی از این حوض هاست که برای مردم شیراز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ـنها معتقدند این حوض به دست سعدی ساخته شده است و در چهلمین روز از نوروز به دور آن جمع میشند آش میپختند و به شادی و سرور می پرداختند و بر این باورند که یک ماهی قرمز که یک حلقه طلایی به بینی دارد در حوض بالا میپرد آنها این ماهی را مقدس میدانند و کسی حق سید آن را ندارد. امروزه نیز با انداختن سکه به داخل حوض معتقدند که آرزوهایشان برآورده میشود و آب آن در رفع مشکلات کمک میکند .

شب یلدا

شب یلدادر شب یلدا نیز مردم شیراز با دعوت کردن ازمهمانان سفره ای مخصوص برای آنها میچینند که در آن عکس حضرت علی ، دو شاخه گل لاله ، شمع ، اسفند و تنقلات به همراه حافظ میگذارند و برای شام نیز هویج پلو با کشمش و مغز گردو میپزند.

به طور کلی مردم شیراز مردم سرزنده و خوش حال و هوایی هستند واغلب مراسمات آنها با شادی و موسیقی و شعرخوانی همراه است . شعر خوانی مردم شیراز برای گردشگرانی که به این شهر سفر میکنند بسیار شنیدنی و جالب است و اغلب دوست دارند در این مراسمات شرکت کنند و از نزدیک با آداب و رسوم این شهر آشنا شوند خوش بگذرانند ، موسیقی محلی بشنوند و از خوراکی ها و غذاهای بی نظیر شیرازی بچشند .