مردم شیراز را بهتر بشناسیم

سه‌شنبه, ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
مردم شیراز را بهتر بشناسیم

با شنیدن نام شیراز چه چیزی به ذهنتان خطور می کند ؟ شعر ، حافظ ؟ باغ ؟ فرهنگ در شیراز جایگاه ویژه ای دارد و بی دلیل نیست که شهر شیراز پایتخت فرهنگی ایران نامیده می شود . شهر شیراز به شهر شعر در ایران معروف است. شیراز به شهر شعر، شراب، باغ و گل و بلبل معروف است. سعدی و حافظ دو نماد برجسته این شهر محسوب می شوند که در سراسر ایران، مشهورند و مایه افتخار شیراز و ایران به حساب می آیند. به طور کلی باغ در فرهنگ ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و شیراز هم از قدیم به داشتن باغ‌های زیبا مشهور بوده‌ است. شیراز از دوران باستان باغ‌های انگور فراوانی داشته و همین باعث شهرت جهانی شراب شیراز در دنیا شده‌است.

موسیقی

شیرازی ‏ها مردمانی خونگرم ، خوش مشرب، اهل صلح و شادی اند. این روحیه در موسیقی و ادبیات آنها هم وجود دارد. شعرهای شاعران این منطقه بیشتر عاشقانه و غنایی است و موسیقی های شاد این منطقه بسیار بیشتر از موسیقی های حماسی یا غم انگیز است. شیراز را می ‏توان یکی از محورها و کانون‌های شکل ‌گیری موسیقی دستگاهی نامید. موسیقی محلی شیراز بسیار گوش نواز است و هنرمندان زیادی در این عرصه فعالیت می کنند که از معروفترین آنها می توان به استاد حسن صفری اشاره کرد . او که از موسیقیدان های مشهور شیراز است عمرش را برای بالا نگه داشتن پرچم هنر موسیقی بومی محلی (فولکلور) شیراز صرف کرده است.وی کوشیده است، نواها و نغمه های خاص شیراز را ماندگار کند. وی به پدر موسیقی شیرازی شهرت دارد.

اقوام

مرم شیراز نیز همانند دیگر مردم شهرهای مختلف ایران آداب و رسوم ویژه ای در اعیاد و مراسمات دارند . جمعیت شیراز از پنج قوم فارس، ترک، لر، عرب و کولی تشکیل شده است. هر کدام از این اقوام، موسیقی و فرهنگ خاصی دارند؛ اما در کنار هم، شیراز را رونق بخشیده ‏اند.

زبان

مردم شیراز زبان فارسی را با لهجه شیرازی تکلم می‌کنند. تحقیقات در مورد وضع حاضر لهجه شیرازی نشان می‌دهد که در میان شیرازیان میزان آشنایی با این لهجه در سنین بالاتر بیشتر می‌باشد. در میان بانوان میزان آشنایی زنان خانه‌دار و در میان مردان، کسانی که کار آزاد دارند آشنایی بیشتری با این لهجه دارند.

دین

شیراز سکولارترین شهر ایران می‌باشد. اگرچه دین اکثر مردم شیراز اسلام می‌باشد. بیشتر یهودیان شیراز در طی پنجاه سال دوم سده بیستم به اسراییل و آمریکا مهاجرت کرده‌اند. این شهر هنوز پذیرای اقلیتی ۶۰۰۰ تنی از یهودیان می‌باشد. به دلیل فعالیت‌های تبلیغاتی مسیحی در قرون نوزده و بیستم میلادی گروه‌های کوچکی از مسیحیان فرقه پروتستان مانند انگلیکن و پرسبی‌ترین در شیراز زندگی می‌کنند. در حال حاضر در شیراز دو کلیسای فعال وجود دارد که یکی متعلق به ارامنه و دیگری متعلق به کلیسای انگلیکن می‌باشد