skip to Main Content

10 فستیوال بزرگ جهان را بشناسید

فستیوال های بزرگ جهان

علاقه مردم به جشن و شادی سبب شده تا مناسبت های مختلف را بهانه ای برای برگزاری رویداد های مختلف قرار دهند. به همین منظور سالانه فستیوال های بزرگ و گاها عجیب و غریبی در سرتاسر دنیا برگزار می شود. هدف از برگزاری این فستیوال ها تنها جشن و شادی نیست، بلکه مناسبت های مذهبی یا فرهنگی و هنری نیز در آنها دخیل است. در ادامه می خواهیم نگاهی به بزرگترین فستیوال های دنیا بیندازیم که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کنند. پس با ما همراه باشید.

فستیوال ریو؛ گرانترین کارناوال دنیا در برزیل

فستیوال ریو

فستیوال ریو دو ژانیرو یکی از بزرگترین فستیوال های دنیا‌ و مهم ترین جشن در کشور برزیل است که تعداد شرکت کننده های آن گاهی به ۲ میلیون نفر می رسد. این فستیوال هر سال ۴۰ روز مانده به عید پاک یعنی پایان ماه فوریه آغاز شده و تا ۵ روز ادامه دارد و نشان دهنده فرهنگ‌ کشور برزیل است. خیابان های ریو محل برگزاری فستیوال است و سامبودرومو (Sambódromo) جایی است که رویداد اصلی کارناوال برگزار می‌شود. در این رویداد رژه ها، جشن های خیابانی و بالماسکه به همراه رقص و موسیقی برگزار می شود که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف به ریو می کشاند و از شبکه های مختلفی پخش می شود. یکی از مهم ترین بخش های کارناوال اجرای سامباست. به طوری که مدارس سامبا از ماه های قبل برای بهترین اجرای سامبا با یکدیگر به رقابت می پردازند و هر یک سعی دارند تا داوران کارناوال را متقاعد کنند که به اجرای آن ها رای دهد. هر مدرسه موضوعی را به‌ صورت مجزا انتخاب می‌کند و آن را از طریق اجراها و لباس‌های رنگارنگ و کار شده به نمایش می‌گذارد. این اجرا به کمک ۲۰۰ تا ۴۰۰ نوازنده طبل که با ریتمی تند می‌زنند، هیجان بیشتری می‌گیرد و جمعیت حاضر مسحور این منظره حیرت‌انگیز می‌شوند.

فستیوال برنینگ من؛ جشنواره ای عجیب در آمریکا

فستیوال برنینگ من

فستیوال مرد سوزان یا همان برنینگ من از اولین دوشنبه قبل از تعطیلات روز کارگر در ماه سپتامبر آغاز می شود و در روز کارگر به پایان می رسد. این فستیوال معروف در بیابان بلک راک در ایالت نوادا آمریکا برگزار می‌شود. شهرت و محبوبیت فستیوال برنینگ من سال به سال بیشتر می شود به طوری که در سال های اخیر با جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر برگزار شد. مهم ترین رویداد این فستیوال سوزاندن یک مرد حصیری بزرگ یا سازه‌های مشابه با آن است. این فستیوال به صورت مستقل برگزار می شود و هزینه آن توسط شرکت کنندگان تامین می شود. برای شرکت در فستیوال برنینگ من باید بلیط خریداری شود اما در خود فستیوال هیچ داد و ستد پولی انجام نمی شود و شرکت کنندگان حق ندارند چیزی را خرید و فروش کنند . در واقع گفته می شود آزادی مطلق برای شرکت کردن، هدیه دادن، ناکالا گونگی، اتکا به خود مطلق، به جا نگذاشتن هیچ ردی، مشارکت و خوداظهاری، تلاش جمعی و مسئولیت مدنی از جمله اصول اخلاقی این فستیوال است. برنامه های هنری و تفریحی زیادی در این فستیوال برگزار می شود که نکته جالب توجه در مورد آن ها این است که برای هیچ کدام از آنها از قبل برنامه ریزی صورت نمی گیرد. هدف کلی از برگزاری تمام این مراسم ها و نمایشگاه های هنری و ساخت ابزارها این است که هرکسی بدون در نظر گرفتن نژاد یا اصالت، رفتار و گفتار دلخواه خود را ابراز و بیان ‌کند.

فستیوال هولی؛ رنگین کمان شادی در هند

فستیوال هولی

احتمالا شما هم تصاویر این فستیوال را دیده اید. فستیوال هولی در دوازدهمین ماه تقویم هندی یعنی ماه «پهالگونه» (Phalguna) آغاز می‌ شود که مصادف با اواخر فوریه و اوایل مارس است. مدت زمان این فستیوال دو روز است که در برخی نقاط هند تا هفت روز ادامه پیدا می کند. در واقع هولی جشنواره‌ای بهاری است که پیروزی خیر بر شر و آغاز فصل بهار را جشن می گیرد. از دیگر آیین‌های این مراسم، آشتی و پایان دادن به دلخوری‌ها و دعواهای بین مردم است. در روز اول با برپایی آتشی بزرگ، هولیکا که نماد شیطان است را آتش میزنند. در روز دوم جشن و تفریح با پاشیدن رنگ به صورت مردم آغاز می شود. همچنین شرکت کنندگان این فستیوال با تفنگ های آبی یکدیگر را خیس می کنند. بعد از این روزِ سراسر تفریح، دوستان و خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند تا با هم وقت بگذرانند و غذاهای هندی خوشمزه مثل تاندای، گوجیا و‌کاچوری بخورند.

فستیوال گوجه فرنگی؛ جنگ با گوجه فرنگی در اسپانیا

فستیوال گوجه فرنگی

درگیری که به واسطه وجود گوجه فرنگی به جشنواره تبدیل شد! در رابطه با نقطه شروع فستیوال گوجه فرنگی در اسپانیا اینطور گفته می شود که تعدادی از جوان های شهر هنگام جشنواره عروسکی در بونول با هم درگیر شدند و با گوجه فرنگی های موجود در میوه فروشی از خجالت هم درآمدند! در سالهای بعد نیز این درگیری تکرار شد و ابتدا پلیس مانع آن شد تا اینکه کم کم این درگیری به یکی از محبوب ترین جشن ها در اسپانیا تبدیل شد که نه تنها مردم محلی بلکه مردم کشورهای مختلف نیز خواهان شرکت در آن شدند. این جشنواره که با عنوان La Tomatina شناخته می شود در آخرین چهارشنبه ی آگوست هر سال در دهکده ی بونول اسپانیا برگزار می شود. این فستیوال تا یک هفته به طول می انجامد و رویداد های مختلف مثل رژه، آتش بازی، رقص و موسیقی، مسابقات آشپزی و شراب در آن اجرا می شود. اما برای مهم ترین قسمت آن یعنی گوجه پرتاب کردن تنها ۱ ساعت زمان دارید. برای جلوگیری از صدمات ناشی از پرتاب گوجه قوانینی در نظر گرفته شده است‌ که شامل: داشتن عینک ایمنی برای جلوگیری از صدمه به چشم و استفاده از گوجه های رسیده و له شده برای این تفریح هیجان انگیز است.

فستیوال اکتبر؛ جشن آبجوخوری در آلمان

فستیوال اکتبر

اکتبرفست یا جشن اکتبر یکی از بزرگترین و قدیمی ترین فستیوال های دنیا است که در شهر مونیخ آلمان برگزار می شود. این جشن در سراسر دنیا به قدری محبوب است که همزمان با شروع آن در شهر مونیخ، نسخه های متعددی از این فستیوال در کشورهای دیگر همچون آمریکا برگزار می شود تا کسانی که قادر به سفر به آلمان و مونیخ نیستند بتوانند در نزدیک ترین شهر به محل زندگی شان، فرصت شرکت در شادترین فستیوال دنیا را از دست ندهند. جشن اکتبر هر سال از آخرین هفته ی سپتامبر تا اولین هفته ی ماه اکتبر در مونیخ آلمان برگزار می شود و جمعیتی بالغ بر 6 میلیون نفر در آن حضور پیدا می کنند. این رویداد در واقع بزرگترین جشن آبجوخوری در دنیا است که گفته می شود هر سال نزدیک به 6 میلیون لیتر آب جو در این فستیوال مصرف می شود. رقص و آواز محلی، بازی، تهیه غذاهای سنتی و برگزاری کارناوال موسیقی و برنامه های تفریحی مختلف نیز از دیگر برنامه های فستیوال اکتبر است. جالب است بدانید که استقبال گردشگران ایتالیایی از این فستیوال بی سابقه است و به همین منظور به تعطیلات پایانی دومین هفته از برگزاری جشن اکتبر در مونیخ، “تعطیلات ایتالیایی” می گویند.

فستیوال بالون؛ رقص بالون ها در آسمان آمریکا

فستیوال بالن

فستیوال بالون که در نیومکزیکو آمریکا برگزار می شود بزرگترین فستیوال بالن جهان است. این جشنواره در ماه اکتبر و در پارک بالون شهر البوکرکی برگزار می شود. گفته می شود مساحت پارک بالون برابر 9 زمین فوتبال است. علت انتخاب البوکرکی این است که جهت بادها در این منطقه از شهر از قبل قابل پیش بینی هستند و این امکان را به هدایت کننده بالون می دهد تا در همان نقطه ای که پروازش را آغاز کرده فرود بیاید. مدت برگزاری این جشن 9 روز است که طی آن 600 بالون از کشورهای مختلف دنیا و با پرچم مختص به خود به پرواز در می آیند. همچنین در این فستیوال برنامه های مختلفی با عنوان: گشت خورشید، اجسام جادویی، چشم انداز هنری، پرواز اشکال خاص و بالون های درخشان برگزار می شود.

فستیوال ونیز؛جشنواره ماسک های رنگی در ایتالیا

فستیوال ونیز

بزرگترین جشن شهر ونیز محسوب می شود که اولین بار در سال ۱۱۶۲ میلادی به پاس پیروزی جمهوری ونیز علیه توطئه اولریش دوم برگزار شد.
این‌کارناوال در اوایل فوریه، به مدت دو هفته برگزار می شود و سالانه ۳ میلیون نفر برای حضور در این جشن باشکوه به ونیز سفر می‌کنند. ماسک جزء جدایی ناپذیر این فستیوال است و شرکت کنندگان انواع ماسک های: باوتا، مدیکو دلا پسته، کلمبینا، مورتا، ولتو و … را به صورت خود می زنند و به جشن و پایکوبی می پردازند. رژه، بالو دل دوجه (Ballo del Doge) و نمایش شام و رقص نیز از دیگر مراسمات فستیوال باشکوه ونیز است.

فستیوال فانوس؛ پرواز آرزوها در تایوان

فستیوال فانوس

فستیوال فانوس پینگسی که یکی از مهمترین جشنواره های کشور تایوان است و در روز پانزدهم از اولین ماه تقویم «لونار» (lunar) برگزار می‌ شود. یکی از روایت های مرسوم در رابطه با فانوس ها این است که هر ساله فانوس‌ها برای نیایش در آغاز کشت بهاره به آسمان فرستاده می‌شدند. زنان اغلب آرزو می‌کردند فرزندان بیشتری داشته باشند تا نیروی کار کشاورزی آن‌ها افزایش پیدا کند‌ به این ترتیب فانوس‌ها را با دعای زایمان راحت و محصول فراوان به آسمان روانه می‌کردند. فستیوال فانوس پینگسی رویدادی سه روزه است که هر روز سه بخش و هر بخش هشت مرحله رهاسازی فانوس را شامل می شود. میدان فانوس آسمانی شیفن (Shifen Sky Lantern Square) میزبان مهم ترین و شلوغ ترین بخش این جشنواره است که آسمان آن با هزاران فانوس منظره ای رویایی برای بینندگان رقم می زند.

فستیوال مجسمه های شنی؛شهر شنی در پرتغال

فستیوال مجسمه های شنی

فستیوال مجسمه های شنی از سال ٢٠٠٣ هر سال در شهر پرا در منطقه الگریو کشور پرتغال برگزار می شود و هزاران بازدیدکننده را برای بازدید از این رویداد جلب می نماید. هر سال در این جشنواره موضوع مشخصی برای ساخت مجسمه ها عنوان می شود که طبق آن ۶۰ هنرمند با ۴۰۰۰۰ تن شن و ماسه شروع به ساخت مجسمه های بزرگ می کنند.

فستیوال مجسمه های یخی؛ باشکوه ترین جشن زمستانی در چین

فستیوال مجسمه های یخی

فستیوال مجسمه های یخی بزرگ ترین فستیوال برف و یخ جهان در کشور چین برگزار می شود. این رویداد به طور رسمی از ۵ ژانویه شروع می شود و به مدت بیش از یک ماه ادامه پیدا می کند. مسابقه مجسمه های یخی در سراسر شهر برپا می شود، اما دو محوطه نمایشگاهی اصلی این فستیوال عبارتند از: جزیره خورشید یا سان آیلند | Sun Island، دنیای برف و یخ | Ice and Snow World. این فستیوال شامل بخش های بسیار زیاد و متنوعی است و حدود ۱۰۰ برنامه، رویداد و فعالیت های مرتبط با برف و یخ از جمله کارناوال برف و یخ، رقابت بین المللی مجسمه های یخی، نمایش فانوس یخی، سرسره بازی، هاکی روی یخ، سورتمه روی یخ، قایق رانی روی یخ، فوتبال یخی، اسکیت سرعتی، ماهیگیری، شنا، نمایشگاه عکس، اجرای رقص و آواز محلی، نمایشگاه نقاشی، نمایشگاه خطاطی و خوشنویسی، مراسم عروسی روی یخ و صدها فعالیت متنوع فرهنگی، ورزشی، تفریحی و …. در آن اجرا می شود.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top