فرقی نمیکند با چه قصدی و به کجا سفر می کنید؛ ورزشکار باشید، نوازنده باشید، سفر تفریحی در پیش رو داشته باشید یا کاری. قبل از پرواز یک سوالی همیشه ذهنتان را درگیر خواهد کرد. این سوال یکی از دغدغه های همیشگی مسافران در سفر با هواپیما است. بیشتر مسافران نمی دانند چه وسایلی را در پرواز با هواپیما نمی توانند با خودشان حمل کنند. این ندانستن تبعات زیادی برای مسافران در فرودگاه داشته از اتلاف وقت و باز شدن چمدان توسط نیروهای امنیتی فرودگاه بگیر تا جریمه های سنگینی که برای رعایت نکردن قوانین مربوط به حمل بار برای مسافران اعمال می شود. به همین خاطر است که یکی از سوال های همیشگی در پرواز های هوایی این است که از حمل چه وسایلی در هواپیما جلوگیری می شود. ما در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازم و لیست اشیای ممنوعه در سفر با هواپیما را برایتان شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.


لیست اشیای ممنوعه در پرواز به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول لیست اقلامی که تنها اجازه ورود به کابین هواپیما را ندارند در صورتی که همان وسایل را می توانید به قسمت بار تحویل دهید و بدون دردسر به مقصد مورد نظر برسانید. بخش دوم اقلامی که تحت هیچ شرایطی امکان حمل شدن در پروازهای هوایی را ندارند حتی در قسمت بال هواپیما و شما به هیچ عنوان مجاز نیستید تا این اقلام را با خود در پروازهای هوایی حمل کنید. در رابطه با بخش اول قوانین مربوط به هر کشور و ایرلاین متفاوت است اما در مورد بخش دوم این تفاوت کمتر است و بیشتر کشورها و ایرلاین های فعال در رابطه با لیست ممنوعه در پرواز اتفاق نظر دارند.

لیست وسایل غیر مجاز در کابین هواپیما

مقدار بار مجاز در قسمت کابین هواپیما بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم است که با توجه به قوانین ایرلاین و کلاس پروازی شما متفاوت است. در کنار وزن استاندارد بار داخل کابین، حجم آن هم برای ایرلاین ها مهم است چرا که باید ابعاد کیف شما به گونه ای باشد که در محفظه بالای سرتان جا شود وگرنه از ورود ساک دستی یا کوله به داخل کابین هواپیما جلوگیری می شود. پس توصیه می کنیم در انتخاب ساک دستی یا کوله ای که با خود به داخل کابین هواپیما میبرید دقت لازم را داشته باشید.

سلاح گرم

حمل و نقل هر نوع سلاح گرم در کابین هواپیما ممنوع است. حمل آنها در قسمت بار هواپیما هم قوانین مربوط به خود را دارد مثلا اینکه خالی از گلوله باشد و در یک محفظه بسته و محکم قرار بگیرد. یا در مورد تفنگ های بادی هم در صورتی که سیلندر هوایشان خارج شده باشد، می تواند در چمدان جای بگیرد. اما به طور کلی قوانین ایرلاین های مختلف راجب حمل سلاح های گرم متفاوت است و بهتر است قبل از پرواز از ایرلاین مربوطه سوال کنید.

وسایل برنده و تیز

حمل هر نوع وسیله تیز و برنده ای از جمله: قیچی، ناخن گیر، سوهان، چاقو، کاتر، تیغ و… به داخل کابین هواپیما ممنوع است و توسط نیروهای امنیتی جلوگیری می شود. پس بهتر است برای جلوگیری از اتلاف وقت از همان ابتدا وسایلی مثل قیچی یا ناخن گیر را در قسمت بار تحویل دهید و آنها را با خود به داخل کابین هواپیما نبرید.

وسایل آتش زا

برخی وسایل آتش زا اعم از کبریت، فندک و سیگار در کابین هواپیما ممنوع است و شما نمی توانید این وسایل را با خود به کابین هواپیما ببرید بلکه اگر قصد حمل این مواد را دارید باید آنها را در قسمت بار هواپیما بگذارید‌. اما سایر وسایل منفجره و آتش زا مثل بنزین و کپسول‌های گاز مایع، باروت و … اجازه حمل با هواپیما را در هیچ صورتی ندارند.

خوراکی

قوانین مربوط به حمل خوراکی در کابین هواپیما در ایرلاین های مختلف متفاوت است. برخی ایرلاین ها قوانین بسیار سختگیرانه ای برای حمل مواد خوراکی در کابین هواپیما دارند و برخی خیر. مثلا حمل مواد خوراکی مثل گوشت منجمد به داخل کابین ممنوع است و بهتر است این مواد را در قسمت بار تحویل دهید. اما قوانین سختگیرانه تر برخی ایرلاین ها در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا حتی از حمل تخم گیاهان مختلف در پرواز نیز جلوگیری می کند و جریمه های سنگینی را برای حمل این مواد در نظر گرفته است یا حتی طبق قوانین برخی کشورها شما موظفید خوراکی هایی مثل میوه را حتما در هواپیما نوش جان کنید و اجازه ندارید آن ها را به فرودگاه مقصد ببرید.

ابزارآلات

انواع ابزار آلات مانند پیچ گوشتی، چکش، آچار، سیم، آهن ربا و … نیز جزو وسایلی است که اجازه وارد کردن آنها به داخل کابین هواپیما را ندارید حتی در برخی مواقع از حمل اسباب بازی های این ابزار آلات در کابین هواپیما نیز جلوگیری می شود و از شما خواسته می شود تا آنها را در قسمت بال تحویل دهید.

مایعات

حمل مایعات از هر نوع چه خوراکی چه بهداشتی اگر حجمش کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر باشد اجازه دارید با خودتان به داخل کابین هواپیما ببرید در غیر این صورت باید آن را در چمدانتان بگذارید و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

لوازم ورزشی

طبق قوانین، حمل بیشتر لوازم و تجهیزات ورزشی در کابین هواپیما ممنوع است. وسایلی مثل: چوب هاکی، چوب بیلیارد، چوب گلف، چوب اسکی، تیر و کمان و تفنگ نیزه ای باید در قسمت بار فرودگاه تحویل داده شوند. توصیه می کنیم برای حنل این وسایل از کیف های مخصوص و ضد ضربه استفاده کنید که حین جابجایی در قسمت بار هواپیما دچار آسیب نشوند.

لوازم آرایشی و شخصی

عطر و ادکلن با حجمی بیش از ۱۰۰ میلی لیتر، خمیر دندان یا هر چیز کرمی مانند که در تیوپی بسته بنده شده باشد مثل: لوسیون، مرطوب کننده، شامپو، ژل مو، موچین، انواع روغن مو و بدن و داروهای بدون نسخه نیز جزو مواردی است که امکان حمل آن ها در قسمت کابین هواپیما را ندارید.

اشیای ممنوعه در پرواز

لیستی که در این قسمت مشاهده می کنید در واقع اقلام ممنوعه در پرواز هستند. وسایلی که شما اجازه ندارید در هیچ صورت با خود حمل کنید نه در کابین هواپیما و نه در قسمت بار هواپیما.
ترقه
دینامیت
ماده منفجره پلاستیکی یا غیر پلاستیکی
باروت
بمب
مواد مشتعل
کلر
کیسه هوای اتومبیل
ایربگ
وسایل رادیواکتیو
وسایل عفونی
مواد آلی
انواع سموم
سموم
انواع مواد اسیدی و خورنده
گاز اشک آور

سخن نهایی

به طور کلی قوانین ایرلاین ها در رابطه با لیست اقلام مجاز و ممنوعه در پروازهای هوایی مدام در حال تغییر است به همین خاطر توصیه می کنیم حتما قبل از پرواز به خصوص پروازهای بین المللی با ایرلاین که از آن بلیط خریداری کردید تماس بگیرید و قوانین مربوط به حمل بار و اشیای مجاز و ممنوع در پرواز را بپرسید تا در فرودگاه دچار مشکل نشوید.