کمتر از چند روز دیگر به پایان سال 99 و شروع سال جدید مانده تا حدودی تکلیف سفرهای نوروزی مشخص شده است. ستاد ملی مقابله با کرونا و هیئت دولت به دنبال ایجاد راهکارهای ایمن برای سفرهای نوروزی هستند و سرانجام پس از مشخص شدن وضعیت شهرها در تاریخ 26 اسفند در زمینه محدودیت های سفر اطلاع رسانی کردند. ما سعی کردیم اخباری که تاکنون در رابطه با محدودیت های سفر نوروزی منتشر شده است را به اطلاعتان برسانیم تا اگر قصد سفر در این دوران را دارید بتوانید با دید درستی از شرایط برنامه ریزی کنید.

رنگ بندی شهرهارنگیندی شهرها


محدودیت های اعمال شده برای سفر

  • بنا بر گفته ستاد ملی مقابله با کرونا سفر به و از شهرهای قرمز و نارنجی کاملا ممنوع است و در سایر شهر‌ها که وضعیت زرد و آبی دارند شهروندان می‌توانند با رعایت شیوه نامه‌های بسیار سخت گیرانه سفرهای ضروری را انجام دهند. البته گفته می شود سفر به استان های قرمز و نارنجی تنها با خودرو شخصی ممنوع می باشد و محدودیتی در رابطه با سفر با هواپیما، اتوبوس و قطار به این شهرها وجود ندارد. خروج از شهرهای قرمز با وسایل حمل و نقل عمومی هم، ملزم به داشتن تست کرونای منفی است.

علاوه بر رنگ‌بندی‌ها، ورود با ماشین شخصی به تعدادی از استان‌ها هم ممنوع اعلام شده است که این استان‌ها عبارتند از:

استان‌های گیلان، گلستان، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، قم، هرمزگان، جزایر کیش و قشم و بوشهر.

توجه داشته باشید که چنانچه وضعیت هر یک از شهرهای زرد و آبی در طول مدت ایام تعطیلات به وضعیت نارنجی و قرمز تغییر پیدا کند، ممکن است محدودیت های جدیدی برای این شهرها اعمال می شود.

سفر به کیش

سازمان منطقه آزاد کیش ورود خودروهای غیر بومی به کیش را ممنوع اعلام کرده است. اما اگر مسافران مدرک رزرو هتل به همراه داشته باشند، مشکلی برای ورودشان به این جزیره وجود ندارد. همچنین ورود مسافران بدون خودرو از مسیر دریایی به جزیره کیش به غیر از افراد دارای مدرک مالکیت و یا اجاره سالیانه منزل مسکونی، افراد شاغل یا دارای مدرک رزرو هتل در فاصله زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ماه نیز ممنوع خواهد بود. بنابراین سفر به جزیره کیش تنها به صورت هوایی و با رزرو اقامتگاه و یا سفر با تور امکان پذیر است.

سفر به جزیره قشم

سفر به جزیره قشم در ایام نوروز نیز منوط به ثبت نام در وبسایت قشم زیبا است. اگر قصد سفر تفریحی یا دیدار با خانواده به جزیره قشم را دارید باید اطلاعات سفر خود را به طور کامل در این سایت ثبت کنید. این سایت امکاناتی از قبیل رزرو هتل و محل اقامت مسافر، ساعت ورود و خروج به قشم، مبادی ورودی، پایش الکترونیک سلامت، صدور مجوز ورود و خرید بلیط شناور را دارد. البته در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از این سایت منتشر نشده است که مسافران اقدام به ثبت کنند! اما به طور کلی برای سفر به جزیره قشم باید از اقامتگاه های گردشگری موجود در جزیره استفاده کنید و ورود مسافرانی که قصد استفاده از چادر مسافرتی و اقامتگاه‌های بدون مجوز در جزیره قشم را دارند، ممنوع است.

سفر به خوزستان

برای سفر به شهرهای اهواز، آبادان، دزفول، ماهشهر و آغاجاری در استان خوزستان که هم اکنون در وضعیت قرمز و بحرانی به سر می برند نیز، نیازمند تست منفی PCR یا Rapid تست هستید. همچنین طبق مواردی که در ابتدا اشاره کردیم، ورود پلاک غیربومی به استان خوزستان که در وضعیت قرمز به سر می برد هم ممنوع است و تردد بین شهرها با پلاک غیربومی هم امکان پذیر نیست.

سخن نهایی

با توجه به مواردی که درباره محدودیت های سفرهای نوروزی اعلام شده است امکان سفر کردن با هواپیما، قطار و اتوبوس به تمامی شهرها امکان پذیر است و تمامی هتل ها نیز در دوران نوروز اجازه فعالیت دارند. بنابراین شما می توانید از این طریق اقدام به سفر نمایید. اما توصیه ما این است که همچنان از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنید و چنانچه مجبور به سفر شدید توصیه های بهداشتی لازم را رعایت کنید.