معبد هندوها یکی از جاذبه های دیدنی بندرعباس است که نظیرش را در هیچ کجای ایران پیدا نخواهید کرد. چرا که این بنا برای عده ای خاص و با معماری مخصوص به آن منطقه در این شهر ساخته شده است که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

تاریخچه

رفت و آمد تجار هندی به بندرعباس و همچنین تصرف هرمز توسط پرتغالی ها باعث شد تا تعداد زیادی از مردم هند در بندرعباس ساکن شوند. آن ها در ابتدا برای برپایی مراسمات مذهبی خود به کاروانسرا می رفتند اما بعد از مدتی عده ای از تجار هندی تصمیم گرفتند تا محلی را برای عبادت در بندر احداث کنند. ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ‌ﻫﺎی ﺷﻮﻝ ﺭﺍﻡ ﻭ ﺩﺩﻩ ﺭﺍﻡ با هدایایی که از هندوها جمع آوری شده بود، شروع به ساخت ﻣﻌﺒﺪی در بندرعباس کردند‌. به این ترتیب معبد هندوها در سال ۱۳۱۰ هجری قمری مصادف با حکومت قاجار و در زمان حکومت محمد حسن‌خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس احداث شد. آئین هندو، یکی از دین‌های دارمایی است که بیش از شش هزار سال قدمت دارد و بیشتر در هندوستان و بخش‌های وسیعی از غرب آسیا پیرو دارد. هندو پس از مسیحیت و اسلام سومین دین بزرگ جهان است. نام دیگر این مکان که محلی ها آن را خطاب می کنند بت گوران است . علت نام گذاری این بنا به بت گوران این بود که آن زمان اهالی بندر عباس هندی ها را گور یا گبر می خواندند.

معماری

قسمت اصلی این معبد فضایی به شکل چهار گوش است که گنبدی زیبا به شکل ذوزنقه روی آن قرار گرفته است. دور تا دور اتاق معبد در اتاق معبد چندین طاقچه و قاب‌ ساخته شده‌ و ۴ راهرو دور تا دور اتاق را فرا گرفته است . داخل این راهرو ها حجره های کوچکی را می بینید که برای طلبه‌های مکتب برهمنی وجود داشته است. نقاشی های موجود در برخی از اتاق ها هم جالب است که مربوط به خدای فلوت زن به نام کریشنا است. با استفاده از پله های مارپیچ می توانید به بام معبد بروید. در آنجا تالار بزرگی را در قسمت شرقی‌گند مشاهده می کنید که در زمان های گذشته به عنوان تالار اجتماعات از آن استفاده می شده است. اما حالا در آن نقاشی های مفهومی زیبایی را مشاهده خواهید کرد.

بخش های دیگر معبد

72 برجک مخصوص هندو ها در ۴ طرف گنبد و میله بزرگ در وسط گنبد که به عنوان نشانگر حقیقت محور زمین و آسمان است، از دیگر بخش های معبد هندوها به شمار می روند.

مدت زمان بازدید

مدت زمان پیشنهادی ما برای بازدید از معبد هندوها ۱تا ۲ ساعت است. بعد از بازدید از معبد هندوها می توانید به سراغ بازار روز بندرعباس که دقیقا رو به روی معبد است بروید یا با طی کردن مسیر ۱.۵ کیلومتری خود را به حمام گله داری برسانید.

آدرس و راه دسترسی

معبد هندوها در خیابان امام خمینی، روبروی بازار روز قرار گرفته است و اگر به ماشین شخصی دسترسی ندارید برای رفتن به این معبد، می توانید از وسایل نقلیه عمومی بندرعباس مثل اتوبوس استفاده کنید.