می خواستیم این مطلب را با جمله کم کم به فصل گرما نزدیک می شویم شروع کنیم اما همانطور که مستحضرید گرما زودتر از فصلش به ما نزدیک شده است! پس ما هم زودتر برویم سر اصل مطلب. به نظر شما در تابستان باید به کجا سفر کرد؟ جایی که زیبایی اش در تابستان به بالاترین حد خود برسد؟ یا جایی که ما را از گرمای طاقت فرسا نجات دهد؟ جواب این سوال ها در دل این مطلب است. ما در ادامه قصد داریم ۱۰ مقصد جذاب تابستانی را به شما معرفی کنیم. سعی کردیم این مکان ها را از نقاط مختلف کشور انتخاب کنیم تا محدودیتی برای انتخاب آن ها نداشته باشید و گزینه های متعددی برای سفر در تابستان داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

تالاب انزلیتالاب انزلیتالاب انزلی که گیلکی ها آن را انزلی سل خطاب می کنند محل رویش لاله های مردابی است‌ و یکی از بهترین مقاصد سفر در تابستان است. حالا چرا تابستان؟ چرا که از اواخر خرداد تا اواخر شهریور، شما شانس دیدن لاله های مردابی را در این تالاب خواهید داشت‌. منظره ای رویایی که برای عکاسی، پرنده نگری، قایق سواری و تماشای لاله های مردابی بی نظیر است.

دشت کالپوشدشت کالپوشدشت کالپوش یکی دیگر از پیشنهادهای تابستانی چمدون به شماست. حتما شما هم عکس های دست های پر از آفتاب گردان را در فضای مجازی دیده اید. دشت هایی که شبیه به یک آتلیه رایگان برای ثبت عکسهایی خیره کننده است. تا اینجا حتما برای رفتن به این مکان ترغیب شده اید و اتفاقا زمان مناسبی هم این اتفاق رخ داد چرا که در فصول دیگر سال از منظره دشت پوشیده از آفتابگردان محروم خواهید بود و تنها در نیمه دوم فصل تابستان فرصت دارید به این‌مکان بروید. پس دست به کار شوید.
برای بازدید از این دشت می توانید در روستای حسین آباد اقامت داشته باشید.
آدرس: سمنان. شهر شاهرود، ۱۶۰ کیلومتری شهرستان میامی

روستای داماشروستای داماشروستای داماش را با تیم فوتبال داماش و بازیکنان نام داری همچون علیرضا جهانبخش میشناسیم. اما تا به حال چیزی در مورد گل سوسن چلچراغ این منطقه شنیده اید. اگر جوابتان خیر است باید بگوییم زمان مناسبی به سراغتان آمده ایم چرا که می توانید برای اوایل تیرماه برنامه سفر به داماش را تدارک ببینید و از نزدیک با این گل کمیاب و زیبا آشنا شوید. اگر گل لیلیوم گل محبوب شماست قطعا سوسن چلچراغ نیز توجهتان را جلب خواهد کرد چرا که از خانواده لیلیوم محسوب می شود. از آنجایی که عمر این گل کوتاه است بهتر است از اوایل تیر تا اواسط این ماه برای دیدنش راهی داماش شوید. پس تا دیر نشده این مقصد تابستانی را از دست ندهید.
آدرس: استان گیلان، 48 کیلومتری جنوب شرقی رودبار، روستای داماش

دره شمخالدره شمخالاگر به دنبال مکانی بکر برای کمپینگ در فصل تابستان هستید دره شمخال یکی از بهترین گزینه هاست. آب و هوای معتدل، طبیعت صخره ای و رودخانه خروشان این مکان از جمله دلایلی است که آن را به مقصدی جذاب برای سفر در فصل تابستان تبدیل می کند. شما می توانید در مکانی به نام حمام آب اول که در فاصله ۱۰ کیلومتری از ابتدای دره قرار دارد کمپ کنید و در ادامه در مسیر رودخانه ای پیش بروید. لذت قدم زدن در مسیر آبی، گرمای تابستان را به کل از یادتان خواهد برد. در تیر ماه تمشک های کوهی این منطقه می رسد که می توانید میل کنید. نکاتی که در رابطه با سفر به دره شمخال باید مد نظر داشته باشید این است که حتما کفش و لباس مناسب، طناب و نقشه راه همراه داشته باشید و چنانچه قصد کمپ کردن در این منطقه را دارید حتما از قبل تجهیزات لازم را فراهم کنید‌. به خاطر مسیر دره ای، این مکان چندان مناسب کودکان و سالمندان عزیز نیست.
آدرس: استان خراسان رضوی، ۲۵ کیلومتری باجگیران، ۸۰ کیلومتری قوچان

رود ارمندرود ارمندعلاقه مندان به تفریحات هیجان انگیز بشتابید بشتابید مقصدی جذاب برای سفر در فصل تابستان برایتان آورده‌ایم به نام رود ارمند. بله این رود در یکی از خنک ترین شهرهای ایران یعنی شهرکرد قرار دارد پس متوجه شدید چرا در لیست بهترین مقصد های تابستانی قرار گرفته است‌. تجربه رفتینگ در رودخانه آن هم در فصلی مثل تابستان برای همه جذاب است به همین دلیل است که با شروع فصل گرما انواع تورهای رفتینگ در رودخانه ارمند را ملاحظه می کنید. اما چرا فصل تابستان؟ جدا از کیفی که در ترکیب گرما، هیجان و آب است در این فصل سطح آب رودخانه نسبت به فصل بهار پایینتر می آید و از همین رو برای کسانی که تا به حال تجربه رفتینگ ندارند و به نوعی مبتدی محسوب می شوند مناسب است و از این نظر میتوانید با آرامش خاطر به دل این تجربه هیجان انگیز بروید. در ضمن توصیه می کنیم اگر تجربه رفتینگ و تجهیزات مناسب آن را ندارید حتما با تور به این منطقه سفر کنید.
آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان لردگان، منطقه ارمند، رود ارمند

جنگل فندقلوجنگل فندقلوتصور کنید بین درخت های فندق نفس می کشید، همزمان ابرهایی که تا نزدیک صورتتان پایین آمده اند حس خنکی را روی پوستتان ایجاد میکنند، عطر بابونه ها را حس می کنید؟ نسیم خنکی که میان موهایتان می پیچد چطور؟ درست شبیه به خوابی که می تواند در واقعیت اتفاق بیفتد پس چشمهایتان را باز کنید و آماده رفتن شوید. کجا؟ جنگل فندقلو. مقصدی عالی برای روزهای گرم تابستان که هم میتوانید از مجموعه های اقامتی آن استفاده کنید و هم امکان کمپ کردن در آن را دارید. هم می توانید به پیاده روی در آن بپردازید و هم می توانید از تله کابین آن برای لذت بردن از طبیعت استفاده کنید. علاوه بر این در فصول گرم سال امکان اسکی روی چمن را دارید. راستی همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید این منطقه از مناطق اطراف همیشه سردتر است حتی در تابستان. هنوز هم برای یک سفر تابستانی به جنگل فندقلو مردد هستید؟!
آدرس: استان اردبیل، شهرستان نمین، جنگل فندقلو

غار یخی چما‌غار یخی چمادیدن برف زمستان و تجربه هوای خنک به خصوص در گرمای طاقت فرسای تابستان، می توانند دلایل قانع کننده ای برای سفر به مناطق خنک باشد. اگر شما هم به دنبال مکان های مناسب برای سفر در تابستان هستید پس باید بار سفرتان را ببندید و به سمت استان چهارمحال و بختیاری رهسپار شوید. غار یخی چما‌ جز نادرترین غارهای ایران است که هیچ نمونه ی مشابه دیگری در ایران ندارد و اگر بخواهید جاذبه ای شبیه به آن را ببینید باید به روسیه یا ایسلند سفر کنید که خب چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است پس به جای سفر دور و دراز همین حالا غار چما را به لیست مقاصد تابستانه خود اضافه کنید. در ضمن دوربین عکاسی تان را در این سفر فراموش نکنید که حسابی به کارتان می آید.
آدرس: چهار محال و بختیاری، چلگرد، روستای شیخ علیخان

تنگ دارتنگ دارتنگ دار مکانی عالی برای پایتخت نشینان فراری از گرمای تابستان است یا کسانی که می خواهند سفری ماجراجویانه در دل جنگل را تجربه کنند. مسیر کوتاه این مکان تا پایتخت باعث شده تا آژانس های مسافرتی دست به کار شده و با شروع فصل گرما تورهای متعددی برای سفر به تنگ دار برگزار کنند‌. پس مکانی مناسب برای سفر یک روزه اطراف تهران است. در این مکان هم فرصت جنگل نوردی و کمپ در طبیعت را دارید، هم از رودخانه نوردی و آبتنی لذت خواهید برد. توصیه می کنیم اگر برای اولین بار میخواهید به تنگ دار سفر کنید با تورهای طبیعت گردی همراه شوید.
آدرس: استان مازندران، شهرستان نوشهر، روستای کشک‌سرا، جاده جنگلی خانیکان

دهکده جهان نمادهکده جهان نماپیشنهاد مقصد بعدی ما برای تابستان دهکده جهان‌نماست. دهکده ای بکر و دست نخورده که با طبیعتی بی نظیر و ابرهای همیشه در حال حرکت تعطیلات تابستان را به بهترین شکل برایتان رقم خواهد زد و منظره و فضای کوهستان های آلپ و دهکده های سوئیسی را در ذهنتان تداعی می کند. کوه نوردی، دره نوردی و گشت و گذار در دشت ها و کناره رودها و چشمه ها و حتی کمپینگ در دل جنگلی بکر لذت هایی است که در سفر به جهان نما تجربه خواهید کرد. البته توجه داشته باشید که به علت وجود حیوانات وحشی و دره های متعدد لازم است حتما با تور حرفه ای به ارتفاعات جهان نما سفر کنید. در ضمن بردن لباس های گرم و پتو را به هیچ وجه فراموش نکنید زیرا شب های این ییلاق بسیار سرد است.
آدرس: استان گلستان، شهرستان کردکوی، منطقه حفاظت شده جهان نما، دهکده جهان نما

ییلاق شهمیرزادییلاق شهمیرزادشاید باورتان نشود اگر بگوییم در شهر سمنان و در دل این منطقه خشک و کویری ییلاقی وجود دارد که مقصد ی جذاب برای سفر تابستانی است. جایی که از گرمای کویر می توان به آن پناه برد جایی نیست جز ییلاق شهمیرزاد. ییلاقی شبیه به مناطق شمالی کشور منتها بدون هوای شرجی. قدم زدن در کوچه باغ هایی که صدای آب و پرندگان همراهیتان می کنند در کنار هوای خنکی که باعث می شود از یاد ببرید در فصل گرم سال سفر کردید همگی لذت سفر به شهمیرزاد را برایتان دوچندان می کند.پس برای یک سفر هیجان انگیز تابستانی حتما روی آن حساب کنید.
آدرس: سمنان، روستای فینسک، ملاده به سمت سرخده، ییلاق شهمیرزاد


این مطلب به اندازه کافی وسوسه تان کرده تا برای یک سفر کوتاه تابستانی برنامه ریزی کنید؟ یا هنوز هم تردید دارید؟