استان یزد سرشار از دیدنی های تاریخی و طبیعی است. در بین این جاذبه های متعدد موزه ها نیز از اهمیت و محبوبیت بالایی برخوردارند. یکی از موزه های منحصر به فرد در یزد موزه آیینه و روشنایی (قصر آیینه) است. این موزه که زمان ساخت آن به دوره پهلوی اول برمی گردد دردل مکانی زیبا و جذاب واقع شده است. داستان ساخت این بنا از این قرار است که در سال 1320 توسط فردی به نام صراف زاده ساخته شد. در ابتدا از این مکان به عنوان مهمانسرای خصوصی استفاده می شد كه پس از انقلاب اسلامی، مالکیت آن به بنیاد مستضعفان داده می شود. در سال ۱۳۷۷ موزه آیینه و روشنایی در این بنا تأسیس گردید که یک سال پس از آن، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


موزه قصر آینه، در خیابان آیت الله کاشانی روبرو پارک هفتم تیر، در میان باغی باصفا با وسعت ۸۱۷۴ متر واقع شده است. این عمارت همانطور که اشاره کردیم مهمانسرای خصوصی آقای صرّاف زاده از ثروتمندان شهر یزد بوده که به شکل یک عمارت زیبا در وسط باغی بزرگ بنا شده است. صرّاف زاده از بازرگانان و صرّافان خوشنام یزد بود که کار خودش را یا شاگردی در صرافی پدرش شروع کرد و پس از مدتی مستقل شد. او بخاطر منصف بودن و شرکت در کارهای خیر، شهرت و محبوبیّت زیادی در بین مردم پیدا کرد. اموال وی پس از انقلاب مصادره و به بنیاد مستضعفان داده شد.


خانه صراف زاده در سال 1377 به موزه تبدیل شد، موزه ای که علاوه بر نگهداری اشیا با ارزش به لحاظ معماری نیز بی نظیر است. محوطه ای که موزه درون آن قرار گرفته است حیاط بزرگی است که درونش استخر قرار دارد و ساختمان موزه که تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است دارای اتاق های آیینه کاری شده زیبایی است که توجه شما را به خود جلب می کند. همه اتاق ها، تزئینات زیبایی از گچ بری و نقّاشی دارد و همچنین قسمت هایی نیز آینه کاری شده است. پنجره ها مشبّک و با شیشه های رنگی هستند و درهای موزه نیز چوبی می باشند.
این بنا از قسمت های مختلفی چون: شاه نشین، حوضخانه و سرویس تشکیل شده است که در میان آنها حوضخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. این قسمت بزرگترین و زیباترین قسمت ساختمان است که از آن برای برگزاری نمایشگاه های مختلف از جمله نمایشگاه های عکس، خط و نقّاشی استفاده می کنند. دلیل نام گذاری این مکان حوضی است که در آن قرار گرفته است.


اشیایی که در این موزه نگهداری می شود شامل: سکه، تمبر، مجموعه ای از دست نوشته های قدیمی، ، اسلحه و چندین شی برنزی از لرستان است. اما آنچه این موزه را متمایز کرده نمایش دادن انواع مختلفی از آینه، انواع و اقسام چراغ ها، انواع کبریت ها و ... در کنار وسایل روشنایی مثل: چراغ های پیه سوز، چراغ های نصبی، چراغ های آویزی، چراغ های پایه دار، چراغ های دستی، انواع شمع سوزها مثل نصبی و دستی، انواع نفت سوزها، گاز سوزها و برق سوزها است.
برای بازدید از موزه آیینه و روشنایی یزد باید به شهر یزد، خیابان آیت الله کاشانی، روبروی پارک هفتم تیر بروید. ساعت بازدید از موزه همه روزه از ساعت 8 تا 20 است و بهای آن برای گردشگران ایرانی 3000 تومان است.