موقعیت

جزیره کیش از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است که با مساحت حدود 91 کیلومترمربع در جنوبی ترین قسمت کرانه ی خلیج فارس قرار گرفته است. شکل هندسی جزیره بیضی شکل است و طول تقریبی آن به 16 کیلومتر می رسد. جزیره کیش از طریق راه های ابی به شبه جزیره هایی نظیر هندورابی با 26 کیلومتر، خارک 18 کیلومتر، ابوموسی 174 کیلومتر، قشم 220 کیلومتر و بندر عباس 298 کیلومتر فاصله دارد . موقعیت جغرافیایی جزیره کیش به این صورت است که در ربع اول طول سواحل 1360 کیلومتری جنوب ايران در دهانه ی خليج فارس و تقريباً در نزديک بخش انتهایی اين آبراه، در محدوده تنگه هرمز قرار دارد.بین مختصات جغرافیایی 53 درجه و 53 دقیقه تا 54 درجه و 4 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 26 درجه و 29 دقیقه تا 26 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است.

آب و هوا

آب و هوای تهرانکیش در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی عمدتا به صورت رگبار و سیلابی در ماه های زمستان انجام میگیرد. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صد در صد نیز میرسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک فاقد روزهای یخبندان است.
بهترین زمان سفر به جزیره کیش ماههای دی تا فروردین هستند. جزیره کیش در این ماهها هوایی بسیار لطیف و دوست داشتنی دارد

پوشش گیاهی

پوشش گیاهیاز پوشش‌های گیاهی جزیره کیش می‌توان به باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی ، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد. در سال‌های گذشته این جزیره، مرکز تاکستانهای معروفی بوده‌است و همچنین از زمان حضور پرتغالیها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت کمیاب لور می‌باشد.
کیش از نظر پوشش گیاهی در منطقه نیمه حاره‌ای جنوب ایران قرار گرفته‌است. ویژگی این منطقه وجود گیاهان مقاوم در برابر خشکی است که موجب سازگاری بیشتر در گیاهان منطقه شده‌است.

پوشش جانوری

پوشش جانوریدر جزیره کیش تنوع زیستی بالایی وجود دارد و انواع مختلفی از جانوران یافت میشوند. از جمله:آبزیان ، پستانداران ، خزندگان و .
پرندگان .

آبزیان

تعداد آبزیان در جزیره کیش بسیار بالاست و آنها ب دلایل مختلفی روانه آب گرم و آرام این جزیره شده اند . این آبزیان شامل : شوریده ، قباد (شاه ماهی ) ، حلوا سفید و گونه های مختلف ماهی های تزئینی می شوند که مشاهده این ماهی ها جزو تفریحات جزیره کیش محسوب می شود و شما میتوانید با استفاده از کشتی آکواریومی که کف شیشه ای دارد به تماشای این آبزیان ساکن در جزیره کیش بروید .

پستانداران

پستانداران یکی از مهمترین بخش جانوران کیش را تشکیل میدهند که آهوی ایرانی از اصلی ترین پستاندارن و خاص ترین آن ها می باشد و شکار این آهوها ممنوع است از جمله پستانداران دیگری که در جزیره کیش زندگی میکنند میتوان به خارپشت های ایرانی - موش - مارمولک ها - جربیل بلوچی - گربه و دلفین که از آبزیان پستاندار است اشاره کرد .

خزندگان

برخلاف آبزیان تنوع خزندگان در جزیره کیش محدود است و بیشتر خزندگان جزیره مارمولک های غیرسمی هستند . ذو نوع مار قیطانی و جعفری نیز در جزیره وجود دارد . شما میتوانید در نمایشگاه خزندگان کیش که در پارک آهوان جزیره قرار دارد گونه هایی نظیر مارهای بوا، پیتون آفریقا و آمازون، سوسمارایگوانه ماداگاسكار، عقرب سیاه امپراتور آفریقا، مارپرنده تایلند، عنكبوت های بزرگ و پرنده خوار برزیلی را ببینید .

پرندگان

بخاطر آب و هوا و موقعیت مطلوبی که در جزیره کیش برای زندگی پرندگان وجود دارد همواره تعداد زیادی از پرندگان به جزیره کیش مهاجرت می کنند از جمله : چکاوک ، بلبل ، عقاب ماهی گیر ، سبز قبای هندی ، مرغ مینا و حواصیل خاکستری ، بحری ، بالان ، شاهین ، عقاب دو برادر و...