موقعیت جغرافیایی جزیره کیش

یک‌شنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
موقعیت جغرافیایی جزیره کیش

موقعیت

جزیره کیش از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است که با مساحت حدود 91 کیلومترمربع در جنوبی ترین قسمت کرانه ی خلیج فارس قرار گرفته است. شکل هندسی جزیره بیضی شکل است و طول تقریبی آن به 16 کیلومتر می رسد. جزیره کیش از طریق راه های ابی به شبه جزیره هایی نظیر هندورابی با 26 کیلومتر، خارک 18 کیلومتر، ابوموسی 174 کیلومتر، قشم 220 کیلومتر و بندر عباس 298 کیلومتر فاصله دارد . موقعیت جغرافیایی جزیره کیش به این صورت است که در ربع اول طول سواحل 1360 کیلومتری جنوب ايران در دهانه ی خليج فارس و تقريباً در نزديک بخش انتهایی اين آبراه، در محدوده تنگه هرمز قرار دارد.بین مختصات جغرافیایی 53 درجه و 53 دقیقه تا 54 درجه و 4 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 26 درجه و 29 دقیقه تا 26 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است.

آب و هوا

کیش در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی عمدتا به صورت رگبار و سیلابی در ماه های زمستان انجام میگیرد. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صد در صد نیز میرسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک فاقد روزهای یخبندان است. بهترین موقع سفر به جزیره کیش ماههای دی تا فروردین هستند. جزیره کیش در این ماهها هوایی بسیار لطیف و دوست داشتنی دارد

پوشش گیاهی

از پوشش‌های گیاهی جزیرهٔ کیش می‌توان به باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی ، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد. در سال‌های گذشته این جزیره، مرکز تاکستانهای معروفی بوده‌است و همچنین از زمان حضور پرتغالیها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت کمیاب لور می‌باشد. کیش از نظر پوشش گیاهی در منطقه نیمه حاره‌ای جنوب ایران قرار گرفته‌است. ویژگی این منطقه وجود گیاهان مقاوم در برابر خشکی است که موجب سازگاری بیشتر در گیاهان منطقه شده‌است.

پوشش جانوری

آهو، خزندگان، پرنده‌گان مهاجر، خرچنگ زاهد، صدف، اختاپوس، کرم پرطاووسی، ستاره دریایی، عروس دریایی، اره ماهی، ماهی‌های زینتی،‌ سگ ماهی، لقمه‌ماهی از گونه‌های جانوری کیش است. شوریده ماهی، سنگسر، حلوا سفید، کوازیوم، میش‌ماهی از ماهی‌های خوراکی کیش هستند. در کیش 116 گونه پرنده شناسایی شده است که 40 گونه ان بومی، 65 گونه مهاجر و 11 گونه انها عبوری هستند.