موقعیت جغرافیایی اهوازشهراهواز با مساحت 18650 هکتار، به عنوان پنجمین شهر بزرگ ایران محسوب می‌شود. ارتفاع این شهر از سطح دریا 18 متر است و در بخش جلگه ای استان خوزستان واقع شده است. رودخانه کارون در شهر اهواز که از کوه های بختیاری سرچشمه می گیرد این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است. این شهر ارتباط زمینی و هوایی مختلفی با سایر نقاط کشور دارد و بندرهای مختلفی را به هم متصل می کند.

آب و هوا

آب و هوا اهوازبه طور کلی این استان در دو منطقه جلگه ای و کوهستانی طبقه بندی می شود. قسمت های جلگه ای شامل مناطق جنوبی این استان است و قسمت های کوهستانی شامل بخش های شمال و شرق است. کمبود شدید پوشش گیاهی سبب گرمی و خشکی اهواز شده و آن را در رده گرمترین مناطق ایران جای داده‌است. در زمستان سرما تا پنج درجه سانتیگراد کاهش و در تابستان تا پنجاه درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد
اما از مشکلاتی که مردم اهواز با آن روبرو هستند؛ آلودگی آب و هوا و ریزگرد های موجود در هوای شهر اهواز است.
بر اساس آمار رسمی، اهواز پس از اصفهان و تهران، بیشترین آلودگی هوا را دارد. مهم‌ترین علت آلودگی هوای اهواز، گردوغبار و حمل‌ونقل درون‌شهری است و دیگر عامل آلودگی‌ها گسترش افسارگسیخته بافت شهری و رسیدن آن به کارخانه‌هایی مانند ایران کربن و فولاد خوزستان است.
این بحران باعث شده‌است شهر اهواز از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته شود که باعث مشکلات تنفسی ساکنان این شهر شده‌است. احتمال آلوده بودن این ریزگرد به مواد رادیواکتیو نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد تأثیر این پدیده بر سلامت شهروندان به وجود آورده‌است.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهیوجود منابع مهم آبی از جمله 5 رودخانه بزرگ کارون، کرخه، جراحی، هندیجان و دز و دهها رودخانه کوچک و دائمی دیگر به همراه تنوع اقلیمی و شکل زمین باعث ایجاد اکوسیستم های بسیار غنی با تنوع زیستی بسیار بالا شده به طوری که از لحاظ تنوع گونه ای این استان جزو استانهای تراز اول کشور است.
استان خوزستان سه زیست بوم متفاوت، ساحلی (جلگه) دشتی و بیابانی و کوهستانی(زاگرس) را در خود جای داده است که این ویژگی ها در کمتر استانی از کشور دیده می شود استان تالابی خوزستان بدلیل برخورداری از تالاب های وسیع از جمله تالاب بین المللی شادگان و پناهگاه حیات وحش هورالعظیم و دهها تالاب و آبگیر کوچک و بزرگ دیگر که در اثر طغیان رودخانه های پرآب زیستگاهی مناسب برای پرندگان و آبزیان هستند به غنای تنوع زیستی کشور رونق خاصی بخشیده است.
ایشان تالابها را باعث لطافت هوا، کاهش آلودگی و جذب گرد و غبار هوا، ذخیره و تغذیه آبهای زیرزمینی، استفاده های کشاورزی، دامپروری، گاومیش داری، پرورش آبزیان، صنایع دستی و مواهب بسیاری دیگر برای استان دانست.

پوشش جانوری

خوزستان با دارا بودن 259 گونه پرنده (52% کل گونه های کشور)، 60 گونه پستاندار(38% کل گونه های کشور)، 75 گونه خزنده (40% کل گونه های کشور)، 56 گونه آبزیان (30% کل گونه های کشور)، 4 گونه دوزیست (20% کل گونه های کشور) تنوع زیستی قابل توجهی دارد.

گونه هاي جانوري خاص این استان

پرندگان شامل : مارگردن – اكراس آفريقايي – ليكو تالابي – گنجشك رودخانه اي – سك بصره – پستانداران شامل: رودك علفخوار – شنگ هندي – حشره خور شوش – دوپاي فيروز – خزندگان – لاك پشت فراتي