skip to Main Content

موقعیت جغرافیایی شهر شیراز

جغرافیای شهر شیراز

موقعیت

شهر شیراز، مرکز استان فارس است که در جنوب غربی ایران و در مرکز استان واقع شده است . شهر شیراز به طول ۴۰ کیلومتر و عرضی متفاوت بین ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع به شکل مستطیل است که از سمت غرب به کوه دراک، از شمال به کوه های بمو، سبزپوشان ، باباکوهی و چهل مقام محدود شده است . این محصور شدن به وسیله کوه ها موقعیت ویژه ای به شهر شیراز داده است . مختصات جغرافیایی شیراز عبارتست از ۲۹ درجه و ۳۶ دقیقه شمالی و ۵۲ درجه و ۳۲ دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۸۰ تا ۱۶۷۰ متر در نقاط مختلف شهر متغیر است.

دسترسی های مهم سایت:

بلیط هواپیما شیراز تهران

بلیط هواپیما شیراز مشهد

آب و هوا

آب و هوای شیراز

میانگین دما شهر شیراز در تابستان حدود۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد، در زمستان ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فصل بهار ۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد و در پاییز۲۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌باشد و میانگین سالانهٔ دما نیز ۱۸ درجهٔ سانتی‌گراد می باشد . میزان بارندگی سالیانهٔ شهر شیراز ۳۳۷٫۸ میلی‌متر است و بهترین فصل از نظر آب و هوایی برای سفر به این شهر فصل بهار است . تماشای شکوفه ها و باغ های سبز با نسیم خنک بهاری و آفتاب ملایم و بوی بهارنارنجی که هر مسافری را سرمست می کند همگی از دلایل قانع کننده برای سفر به شیراز در فصل بهار است.

همچنین بخوانید:تاریخچه شیراز

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی در شهر شیراز متنوع است و در بخش جنوبی شهر درختان بلوط، بید، تبریزی،چنار، افرا، کاج و فندق به فراوانی دیده می شود. در قسمت فلات خشک این منطقه نیز گیاهانی همچون انجیر، بادام، عناب و گز وجود دارند. علاوه بر این­ها درختچه های گز و درخت­های نخل خرما، مورد و آلوچه در این مناطق رشد می کنند. نیزارها و علفزارهای بسیاری نیز در این ناحیه وجود دارند.

پوشش جانوری

پوشش جانوری شیراز

همچنین بخوانید:حمل و نقل عمومی در شیراز

به طور کلی این منطقه زیستگاه حیواناتی همچون روباه، یوزپلنگ، گرگ ، سیاه گوش، جوجه تیغی، گورکن، سنجاب و خرگوش است. علاوه بر این­ها خرس­ها در مناطق کوهستانی و آهو، غزال و گورخر در مناطق دیگر به فراوانی وجود دارند. در کل در منطقه ی فارس بیش از صد گونه از مارمولک­ها و بزمجه ها وجود دارند اما عمده­ خزندگان این منطقه مار و سوسمار هستند. تنوع گونه های پرندگان نیز در این ناحیه بالا است و از میان آن­ها می­توان به سار، گنجشک، چکاوک و سیاه خروس اشاره کرد. به غیر از موارد ذکر شده گونه هایی از پرندگان کمیاب همچون عقاب طلایی، کرکس و شاهین نیز در این منطقه زندگی می­کنند.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top