موقعیت

شهر شیراز ، مرکز استان فارس است که در جنوب غربی ایران و در مرکز استان واقع شده است . شهر شیراز به طول ۴۰ کیلومتر و عرضی متفاوت بین ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع به شکل مستطیل است که از سمت غرب به کوه دراک، از شمال به کوه های بمو، سبزپوشان ، باباکوهی و چهل مقام محدود شده است . این محصور شدن به وسیله کوه ها موقعیت ویژه ای به شهر شیراز داده است . مختصات جغرافیایی شیراز عبارتست از ۲۹ درجه و ۳۶ دقیقه شمالی و ۵۲ درجه و ۳۲ دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۸۰ تا ۱۶۷۰ متر در نقاط مختلف شهر متغیر است.

آب و هوا

آب و هوا شیرازمیانگین دما شهر شیراز در تابستان حدود۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد، در زمستان ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فصل بهار ۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد و در پاییز۲۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌باشد و میانگین سالانهٔ دما نیز ۱۸ درجهٔ سانتی‌گراد می باشد . میزان بارندگی سالیانهٔ شهر شیراز ۳۳۷٫۸ میلی‌متر است و بهترین فصل از نظر آب و هوایی برای سفر به این شهر فصل بهار است . تماشای شکوفه ها و باغ های سبز با نسیم خنک بهاری و آفتاب ملایم و بوی بهارنارنجی که هر مسافری را سرمست می کند همگی از دلایل قانع کننده برای سفر به شیراز در فصل بهار است

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی در شهر شیراز متنوع است و در بخش جنوبی شهر درختان بلوط، بید، تبریزی،چنار، افرا، کاج و فندق به فراوانی دیده می شود. در قسمت فلات خشک این منطقه نیز گیاهانی همچون انجیر، بادام، عناب و گز وجود دارند. علاوه بر این­ها درختچه های گز و درخت­های نخل خرما، مورد و آلوچه در این مناطق رشد می کنند. نیزارها و علفزارهای بسیاری نیز در این ناحیه وجود دارند.

پوشش جانوری

پوشش جانوریبه طور کلی این منطقه زیستگاه حیواناتی همچون روباه، یوزپلنگ، گرگ ، سیاه گوش، جوجه تیغی، گورکن، سنجاب و خرگوش است. علاوه بر این­ها خرس­ها در مناطق کوهستانی و آهو، غزال و گورخر در مناطق دیگر به فراوانی وجود دارند. در کل در منطقه ی فارس بیش از صد گونه از مارمولک­ها و بزمجه ها وجود دارند اما عمده­ خزندگان این منطقه مار و سوسمار هستند. تنوع گونه های پرندگان نیز در این ناحیه بالا است و از میان آن­ها می­توان به سار، گنجشک، چکاوک و سیاه خروس اشاره کرد. به غیر از موارد ذکر شده گونه هایی از پرندگان کمیاب همچون عقاب طلایی، کرکس و شاهین نیز در این منطقه زندگی می­کنند.