یکی از لذت‌های سفر به نقاط مختلف دنیا دیدن چیزهای قدیمی است. خانه های قدیمی امروزه به یکی از جذابترین جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشند. تماشای این خانه ها، تجربه‌ها، آدمها و اتفاقاتی که در دل خانه‌های قدیمی است، حس و حال خاص خودش را دارد. تک‌ تک دیوارها، درها، پنجره ها، تزیینات، اشیا، وسایل شخصی و مبلمان هر خانه‌ای، همه‌ و‌همه نشانه‌هایی‌ از فرهنگ، عقاید، آداب‌ورسوم انسان‌های آن دوره از تاریخ است که می‌تواند برای هر گردشگری، یکی از تجربه‌های جالب تلقی شود. در ادامه می خواهیم با هم پا به خانه ملک مشهد بگذاریم. مکانی که در ابتدا خانه ای معمولی و متعلق به خانواده ای بوده اما تاریخ آن را به یکی از جاذبه های تاریخی شهر مشهد تبدیل کرده است.

آشنایی با حاج حسین ملکحاج حسین ملکممکن است نام صاحب این خانه، حاج حسین ملک به گوشتان خورده باشد. حاج حسین ملک بزرگترین واقف و یکی از ثروتمندان ایران بوده است که منشا ثروتش، محمد کاظم ملک التجار پدرش بوده است. پدر حاج حسین از راه تجارت و خرید املاک در خراسان ثروت اندوهی را برای فرزندانش به جا گذاشته بود و پس از مرگش فرزندش حاج حسین برای اداره و رسیدگی املاک و اموال پدرش به شهر مشهد نقل‌ مکان کرد. در ابتدا به فکر احداث کتابخانه‌ای بزرگ افتاد و از سال ۱۲۷۸ اقدام به جمع‌آوری کتاب های آن زمان کرد که البته این کتابخانه بعدها به تهران منتقل شد. پس از احداث کتابخانه در سال 1348 باغ وکیل ‌آباد مشهد را وقف عموم کرد و پس از آن اداره این باغ به دست شهرداری سپرده شد. همانطور که میدانید امروزه این باغ یکی از بزرگترین و محبوب ترین تفرجگاه های مشهد است. حاج حسین ملک در سال ۱۳۵۱ در تهران فوت شدند و در حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شدند.

معماری خانه ملکخانه ملک مشهداگر سری به خیابان امام خمینی مشهد بزنید در بین خانه های مدرن سر به فلک کشیده خانه ای قدیمی و دو طبقه توجهتان را جلب خواهد کرد. این خانه همان خانه ملک است. خانه ای که با معماری قاجاری خود به محض ورود شما را غرق در آرامش خواهد کرد. این خانه در زمینی به مساحت 1659 متر مربع و با زیربنای 600 متر مربع ساخته شده است. در واقع معماری این بنا تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و اروپایی است. نمای بیرونی خانه ملک مشهد با آجر‌های ریز و درشت و در بعضی قسمت‌ها با کاشی‌های فیروزه‌ای‌ رنگ تزیین شده است. طبقه اول این خانه سقف مشبک و منبت‎‌ کاری‌ شده و شومینه گچبری‌ شده زیبایی دارد که همگی نشانی از معماری، تزئینات و ریزه‌کاری‌های هنر اصیل ایرانی است و طبقه بالایی مانند یک موزه، شامل ویترین‌هایی از اشیا، تابلوها و سازه‌هایی است که بخشی از آن‌ها متعلق‌به خانه و بخش مربوط به هنر هنرمندان در کارگاه‌های هنرهای سنتی است که در این بنا به آموزش و ساخت مشغول‌اند.
در واقع بنای به‌ جا‌مانده از این خانه فقط بخش کوچکی از خانه‌ اصلی محسوب می‌شود و در حقیقت قسمت بیرونی عمارت است که در سال 1379 بازسازی شد و قسمت داخلی و اصلی خانه حاج حسین ملک کاملا تخریب شده است. از قسمت های جالب خانه ملک می توان به تنها نمونه حمام تاریخی خصوصی مشهد، که در محوطه حیاط و باغ توسط باستان شناسان کشف شد،اشاره کرد. این حمام با مساحتی حدود ۱۲۷ مترمربع در زیرزمین قرار دارد که با معماری خاص اسلامی تزیین شده و شامل قسمت های مختلفی همچون: میان در، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتشدان و محل انبار چوب و مواد سوختنی می باشد.

فعالیت های هنری در خانه ملکخانه ملکخانه ملک در سال 1377 به ثبت آثار ملی رسیده است و هم‌اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهر مشهد است و از آن به‌عنوان مرکز آفرینش و پژوهش هنری‌های سنتی و صنایع دستی استفاده می‌شود. امروزه در خانه ملک، کارگاه های هنری مختلف اعم از بافت فرش و گلیم، کارگاه سفال و سرامیک و لعاب کاری، کارگاه سوزن دوزی و انواع دوخت های سنتی، کارگاه معرق و منبت، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه جلدسازی، سوخت و چرم بری و صحافی سنتی برگزار می شود و آثار هنری چشم نوازی توسط استادان خلق می شود.

نشانی خانه ملک

خانه ملک در شهر مشهد، ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی ودر مقابل ساختمان دارایی قرار گرفته است.

ساعت بازدید از خانه ملک

شما می‌توانید همه‌ روزه از ساعت هشت صبح تا شش عصر از خانه ملک مشهد بازدید کنید.


اگر قصد سفر به مشهد و بازدید از این خانه تاریخی را دارید می توانید بلیط هواپیما مشهد را از سایت چمدون خریداری کنید.