هر شهری در ایران ویژگی های مخصوص به خود را دارد. به این صورت که تا نام یک شهر را می شنویم ویژگی های مختلف آن در ذهنمان تداعی می شود. اما گاهی اوقات این ویژگی ها عجیب و منحصر به فرد است به طوری که تنها مختص آن شهر است و شنیدنش ممکن است برایتان جالب باشد. در این مطلب قصد داریم به سراغ ویژگی های جالب و منحصر به فرد شهرهای ایران برویم، شهرهایی که در آن ها یک چیزی کم است و همین موضوع باعث منحصر به فرد شدن آن شهر شده است. با ما همراه باشید.

پاوه؛ شهر بدون چراغ قرمزپاوهپاوه، شهر پلکانی استان کرمانشاه است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شهر خوش آب و هوا نداشتن چراغ قرمز است. به این معنی که مردم شهر پاوه هیچگاه پشت چراغ قرمز نمانده اند و نخواهند ماند. اما دلیل نداشتن چراغ قرمز در شهر پاوه نبود ترافیک نیست بلکه ويژگي خاص جغرافيايي اين منطقه و شيب زياد دامنه كوه هاي آن باعث شده تا در تقاطع های این شهر زمین مسطحی برای قرار دادن چراغ وجود نداشته باشد و لقب شهر بدون چراغ قرمز را به خود اختصاص دهد. اتفاقا این موضوع باعث شده تا حق تقدم در این شهر رعایت شده و آمار تصادفات شهری در آن بسیار کم باشد.

تبریز؛ شهر بدون گداتبریزتکدی گری در واقع معضلی اجتماعی است که در سال های اخیر و بخصوص در شهرهای بزرگ روز به روز در حال افزایش است. شهر تبریز هم در طول این سال ها با این معضل روبرو بوده است اما توانسته با روش های مختلف و با همکاری موسسه های خیریه آن را حل کند و شهر بدون گدا ایران لقب بگیرد.

ایوان؛ شهر بدون غسالخانه

ایوان یکی از قدیمی ترین مناطق ایران است که در شهرستان ایلام قرار گرفته است. مردم شهر ایوان مانند گذشته اجساد را در خانه شستشو می دهند و به همین دلیل در این شهر هیچ غسالخانه ای وجود ندارد و ایوان به شهر بدون غسالخانه شهرت پیدا کرده است.

کیش؛ شهر بدون موتور سیکلت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در جزیره کیش تردد موتور سیکلت ممنوع است. اما چرا این تصمیم گرفته شد. بخاطر افزایش جمعیت این جزیره و جلوگیری از معضل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی کیش تصمیم گرفت تا تردد موتور سیکلت در جزیره را ممنوع کند.

شادگان؛ شهر بدون مسافرخانه و هتلشادگانشادگان یکی از شهرستان های اهواز است که به شهر بدون مسافرخانه معروف است چرا که در خانه مردم مهمان نواز این شهر رو به همه باز است و از غریبه ها در خانه خود پذیرایی می کنند.

لار؛ شهر بدون کوچهلارشاید برایتان جالب باشد که شهری در ایران وجود دارد که کوچه ندارد. در واقع همه چی زیر سر زلزله ای بود که شهر لار را ویران کرد و بعد از آن تصمیم گرفته شد تا اصول ايمني و ضد زلزله در ساخت شهر جدید به کار گرفته شود. خیابان های عریض، ساختمان های کم ارتفاع و تقاطع های بسیار این شهر آن را به شهری مقاوم در برابر زلزله و البته عجیب از نظر نداشتن کوچه تبدیل کرده است.

ورامین؛ شهر بدون سیگار

این روزها که در هر نقطه از شهر و دست هر آدمی در هر سنی سیگار می بینیم وجود شهری که در مردمش سیگار می کشند و نه در فروشگاهایش سیگار می فروشند شاید کمی عجیب برسد. اما شهر ورامین این ویژگی را داراست و به شهر بدون سیگار معروف است.

چالدران؛ شهر بدون کولر

اگر از گرما فراری هستید دلتان می خواهد در شهری با آب و هوای خنک که حتی در تابستان نیز نیاز به کولر ندارد زندگی کنید، چالدران را به شما پیشنهاد می دهیم. موقعیت شهر چالدران به گونه ای است که در بین رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است و به قدری هوا مطلوب است که مردم این شهر حتی در تابستان نیز نیازی به کولر ندارند و اثری از کولر در خانه های این شهر پیدا نخواهید کرد.

جلفا؛ شهر بدون گورستانجلفاشاید شما هم در ابتدا شوکه شوید که مگر می شود شهری گورستان نداشته باشد. بله می شود مردم شهر جلفا در آذربایجان شرقی معمولا غیر بومی هستند و طبق سنت اجساد را در زادگاه خودشان دفن می کنند و همین موضوع باعث شده تا نیاز به وجود گورستان در این شهر حس نشود و جلفا شهر بدون گورستان لقب گیرد.

فردوس؛ شهر بدون دزدفردوسحتما برایتان جالب است که بدانید بعد از شهر وین یعنی پایتخت اتریش شهر فردوس در خراسان جنوبی به عنوان امن ترین شهر جهان شناخته می شود. گفته می شود چیزی به اسم سرقت و دزدی در این شهر وجود ندارد و اطمینان بین مردم شهر آنقدر زیاد است که در خانه و ماشین ها را قفل نمی کنند. امیدواریم این روند در شهر فردوس همچنان ادامه داشته باشد و به شهرهای دیگر کشورمان نیز سرایت پیدا کند.