یکی از مهم ترین نکاتی که برای سفر به اصفهان باید بدانید وضعیت ترمینال ها، فرودگاه ها و ایستگاه های مسافربری این شهر است. اگر قرار نیست با ماشین شخصی به اصفهان بروید باید بدانید که از چه راه هایی می شود به اصفهان سفر کرد. این راه سفر می تواند از طریق اتوبوس به اصفهان، قطار، هواپیما، تاکسی بین شهری یا مینی بوس و … باشد.
در این مطلب قصد داریم نگاهی به ترمینال ها، ایستگاه ها و فرودگاه اصفهان و موقعیت هرکدام صحبت کنیم.

فرودگاه اصفهان:

فرودگاه شهید بهشتی اصفهان یکی از فرودگاه های بزرگ ایران است که در سال 98 از نظر تعداد پرواز و مسافر 6 مین فرودگاه پرتردد کشور بود. در ابتدا فرودگاه اصفهان در منطقه صفه قرار داشت که بعدها با توجه به نیازهای جدید به شمال شرقی اصفهان در منطقه ای کویری منتقل شد. فرودگاه فعلی در 18 کیلومتری قسمت شمال شرقی و 27 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. با تاکسی های فرودگاه حدود 28 دقیقه تا مرکز شهر زمان لازم است.
در تصویر زیر موقعیت نسبی مکانی فرودگاه شهید بهشتی نسبت به شهر اصفهان را مشاهده می کنید:

موقعیت مکانی فرودگاه اصفهان

ترمینال های مسافری:

با توجه به وسعت شهر و ارتباط از چهار سمت با شهرهای بزرگ، اصفهان 4 ترمینال یا پایانه در چهار سمت خود دارد. در شمال ترمینال کاوه، شرق ترمینال جی، جنوب ترمینال صفه و غرب ترمینال زاینده رود قرار دارند. با توجه به اینکه از چه شهری به اصفهان سفر می کنید یا برعکس از یکی از این پایانه ها گذر خواهید کرد.ترمینال صفه و کاوه برای جابجایی مسافران شهرهای شمالی و جنوبی کشور هستند و به همین علت نسبت به دو ترمینال دیگر بزرگتر و شناخته شده تر هستند. در تصویر زیر می توانید موقعیت مکانی ترمینال های اصفهان را نسبت به هم مقایسه کنید.

موقعیت پایانه های اصفهان

ترمینال جی از مرکز شهر اصفهان (پارک هشت بهشت) حدود 6 کیلومتر فاصله دارد که با تاکسی حدود 13 دقیقه زمان می برد.
ترمینال کاوه از مرکز شهر اصفهان (پارک هشت بهشت) حدود 5.5 کیلومتر فاصله دارد که با تاکسی حدود 10 دقیقه زمان میبرد.
ترمینال صفه از مرکز شهر اصفهان (پارک هشت بهشت) حدود 11 کیلومتر فاصله دارد که با تاکسی حدود 22 دقیقه زمان میبرد.
ترمینال زاینده روز از مرکز شهر اصفهان (پارک هشت بهشت) حدود 7.5 کیلومتر فاصله دارد که با تاکسی حدود 18 دقیقه زمان میبرد.

ایستگاه قطار اصفهان:

سفر با قطار به اصفهان یکی از دیگر گزینه های پیش روی مسافران اصفهان است. این شهر در مسیر خط ریلی تهران تا شیراز قرار داشته و از طریق خط ریلی به راحتی می توان به سمت شمال رفته و به تهران و از آنجا به شهرهای نیمه ی شمالی کشور سفر کرد، به سمت جنوب و شیراز رفت یا از طریق یزد به شهرهای نیمه شرقی کشور رفت.
ایستگاه راه آهن اصفهان در 15 کیلومتری مرکز شهر در کنار جاده اصفهان شیراز واقع شده است. در تصویر زیر موقعیت ایستگاه قطار نسبت به شهر را مشاهده میکنید.

موقعیت مکانی ایستگاه راه آهن اصفهان