جزيره كيش با ويژگيهاي جغرافيايي خاص خود و موقعیت استراتژیکش كه در ميان همه جزاير ايراني خليج فارس تنها منطقه اي است كه همه ادوار تاریخی مورد توجه ویژه بوده است. خصوصا در نيم قرن اخیر با افزایش مسافران ورودی به این جزیره سرمايه گذاري زیادی براي توسعه و ارتقاء آن صورت گرفته است.
در واقع جزیره کیش با داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب، سواحل زیبای مرجانی و آب های زلال و همچنین هوای بسیار مطبوع از پتانسیل بالقوه بالایی در جذب گردشگر برخوردار است.
پتانسیل های گردشگری جزیره کیش شامل :

جاذبه های طبیعی

پتانسیل طبیعی جزیره کیش که شامل آب و هوای مطبوع جزیره بخصوص در فصل بهار و زمستان است به همراه سواحل مرجانی و زیبای آن است که برای رهایی از مشغله ها و روزمرگی و گذراندن یک سفر چند روزه توام با آرامش بسیار دلپذیر است و این قابلیت جزیره آن را به یکی از پرطرفدارترین مقاصد سفر در کشور تبدیل کرده است به طوریکه هر فرد ایرانی و گردشگر خارجی را مجاب می کند برای یک بار هم شده سفر به کیش را تجربه کنند .

جاذبه های تاریخی

سرگذشت پرفراز و نشیب جزیره کیش نظر هر شنونده ای را جلب خواهد کرد بحصوصو که با وجود آثاری مثل شهر تاریخی حریره با قدمتی 800 ساله که در زمان خود شهر مهمی با امکانات متنوع بوده است ، خانه مردم شناسی کیش که در قدیمی ترین محله کیش واقع است و در جای جای آن میتوان نمادی از فرهنگ و شیوه زندگی بومیان کیش دانست ، شهر زیر زمینی کاریز که زمانی محل تامین آب شیرین در کیش بوده است و قدمتی 2500 ساله دارد و همچنین کشتی یونانی که امروزه به یکی از جاذبه های تاریخی و دیدینی در جزیره تبدیل شده است همگی جزو پتانسیل های جزیره کیش برای جذب گردشگر محسوب می شود
.
##تفریحات کیش

امروزه جدای از جاذبه های طبیعی و جاذبه های تاریخی تفریحاتی که گاها به واسطه این دو جادبه شکل میگیرند از جذاب ترین موارد برای توسعه گردشگری در آن منطقه است . تفریحات آبی جزیره کیش نیز که به واسطه وجود سواحل در آن شکل گرفته است امروزه به یکی از جذاب ترین بخش های سفر تیدیل شده است . تفریحاتی مثل : غواصی ، جت اسکی ، پاراسل ، فلای بورد و کیبل اسکی که در واقع امتیاز ویژه کیش در این تفریح آبی است که بزرگترین کیبل اسکی دنیا را دارد و می تواند از این نظر در بحث sport tourism بسیار پیشتاز باشد در کنار این تفریحات آبی تفریحاتی نظیر جایروکوپتر که تجربه پرواز بر فراز جزیره کیش است و همچنین سافاری نیز به نوبه خود میتواند در جهت رونق گردشگری در جزیره به کار گرفته شود .

غذاهای محلی کیش

غذاهای محلی هر شهر در واقع نمادی از فرهنگ آن شهر است که در بخش گردشگری فرهنگی بسیار حائز اهمیت است جزیره کیش نیز با داشتن غذاهای محلی نظیر : سمک مشوی ، مرقوق ، محبوس لحم و … و رستوران های بین المللی با سطح بالایی از خدمات میتواند در بحث گردشگری غذا حرفی برای گفتن داشته باشد اما نیازمند مشارکت و توجه بیشتری در این بخش است .