skip to Main Content

حقایقی جالب درباره‌ی پرچم کشورهای مختلف دنیا که نمی دانید

فرض کنید از شما خواسته شده تا با استفاده از رنگ ها و اشکال مختلف خود را توصیف کنید. شما از چه رنگ و طرحی برای بیان ویژگی های خود استفاده میکنید؟ دوست دارید کدام اتفاق مهم در زندگیتان را به طور نامحسوس با طرح یا نقشی نشان دهید؟ اتفاقی که برای شکل گرفتن پرچم کشورهای مختلف رقم خورده دقیقا چیزی شبیه به این است. همین پرچم هایی که ما به سادگی از کنارشان می گذریم هر کدام فلسفه جداگانه ای برای خود دارند. در دل پرچم هر کشور رازهایی نهفته که بیانگر عقاید، طرز تفکر مردم ،انگیزه ها، آرمانها، تفکرات سیاسی، حوادث تاریخی و موقعیت جغرافیایی و فرهنگی آن کشور است. ما امروز میخواهیم با بیان حقایقی جالب درباره ی پرچم کشورهای مختلف دنیا شما را با ویژگی خاص آن کشور و مردمانش آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

پرچم ترکیه

پرچم ترکیه

رنگ قرمز، ماه و ستاره به رنگ سفید چیزهایی هستند که کشور ترکیه برای معرفی خود از آنها استفاده کرده است. نماد ستاره و هلال یک نماد اسلامی است و شما می توانید این نماد را در مساجد و مکان‌های مذهبی این کشور نیز مشاهده کنید. مردم ترکیه معتقدند ماه در پرچم کشورشان نمادی از حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام می‌باشد و ستاره‌ پنج پر نمادی از پنج ستون دین اسلام است.علاوه بر این نماد ماه و ستاره نماد محبوب حاکمان عثمانی بود که در واقع یادگاری از آن دوره نیز محسوب می شود و از این نظر گریزی بر تاریخ این کشور دارد. رنگ قرمز این پرچم نیز بر اساس جنگ هایی که این کشور در طول تاریخ درگیر آن بوده و خونی که از مردم ریخته شده انتخاب شده است.

آمریکا

پرچم آمریکا

تا به حال به پرچم آمریکا دقت کرده اید؟ به نظر شما پشت انتخاب رنگ ها و ستاره های آن چه رازی است؟ باید بگوییم که اگر خوب دقت کنید ۱۳ نوار افقی روی این پرچم می بینید که ۷ تای آن قرمز و ۶ تای آن سفید است و این نوارها نشان دهنده ۱۳ مستعمره اولیه آمریکا هستند. ۵۰ ستاره موجود روی این نقشه نیز نشان دهنده ایالت های امروزی این کشور هستند که در صورت اضافه شدن ایالت جدید بر تعداد این ستاره ها نیز اضافه می شود. اما رنگ های این پرچم نیز معنای خاصی برای این کشور و مردمانش دارد. رنگ قرمز نماد شجاعت، رنگ سفید نماد خلوص و رنگ آبی نماد هوشیاری و استقامت و عدالت است.

پرچم ایران

پرچم ایران

پرچم ایران در طول تاریخ بر حسب سلسله هایی که روی کار می آمدند و اتفاقاتی که در آن دوره رخ می داد تغییر می کرد. درفش کاویانی اولین پرچم ایران بود بعد از آن به ترتیب پرچم دو رنگ قرمز و مشکی، پرچم دارای نماد ماه، پرچم دارای نماد شیر، پرچم شیر و خورشید خوارزمشاهیان که پس از آن تقریبا نماد شیر و خورشید حفظ شد و تنها رنگ زمینه پرچم تغییر می کرد تا اینکه در زمان پهلوی ایران سه پرچم رسمی داشت. یکی پرچم ملی با سه رنگ قرمز، سفید و سبز، پرچم دولتی که در وسط این سه رنگ نماد شیر و خورشید قرار گرفته بود و دیگری پرچم سلطنتی که رنگ آبی آسمانی داشت و تصویر تاج پهلوی در گوشه سمت چپ آن قرار گرفته بود. بعد از انقلاب اسلامی مجددا تغییراتی در شکل پرچم ایجاد شد. این پرچم از سه رنگ سبز نماد اسلام، رنگ سفید نماد صلح و رنگ قرمز نماد خون شهدا تشکیل شده است. نشان جمهوری اسلامی هم که ترکیبی از نماد لاله و کلمه الله و عبارت لا اله الا الله است در وسط آن قرار گرفته است. در حاشیه دو رنگ سبز و قرمز پرچم نیز ۲۲ الله اکبر سفید رنگ که نماد پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ماه است نقش بسته است.

پرچم استرالیا

پرچم استرالیا

پرچم کشور استرالیا جز قدیمی ترین پرچم های دنیا است. که در همان ابتدا نشان پادشاهی بریتانیا را در بالا سمت چپ این پرچم مشاهده می کنید که چندان مورد علاقه مردم این کشور نیست! چرا که نشان از مستعمره ی بریتانیا بودن این کشور ، در طول تاریخ دارد. در رابطه با رنگ های به کار رفته در این پرچم هم باید بگوییم که هیچ شباهتی به رنگ های اصلی این کشور یعنی سبز و طلایی ندارند! در واقع رنگ آبی پرچم استرالیا نشان دهنده وابستگی سیاسی و وفاداری این کشور به بریتانیا است. ستاره هفت پری که در زیر این نشان قرار گرفته نیز معروف به ستاره همسود Commonwealth Star بوده که نشان دهنده کشورهایی هستند که حکومت مستقل داشته اما تحت حمایت بریتانیا قرار دارند. پنج ستاره موجود در سمت راست پرچم نیز نشان دهنده ایالت های مختلف استرالیا است که نحوه چیدمان آنها که به صورت فلکی چلیپا Southern Cross مشهور است در واقع نمادی از موقعیت جغرافیایی استرالیا در نیمکره جنوبی است.

پرچم فرانسه

پرچم فرانسه

پرچم سه رنگ فرانسه نیز گرچه به نظر ساده می رسد اما همین طرح ساده نیز از رازی که پشت آن نهفته سخن می گوید. گفته می شود پرچم کشور فرانسه نماد آزادی خواهی و جنبش های مردمی در جهان بوده و کشورهای دیگری نیز به پیروی از فرانسه پرچم کشور خود را به صورت سه رنگ طراحی کردند. اما می رسیم به معنا و مفهوم این سه رنگ که از دو جنبه قابل بررسی است. یکی اینکه گفته می شود رنگ قرمز و آبی، رنگ های سنتی شهر پاریس هستند که در نشان و علامت شهر پاریس نیز استفاده شده است. رنگ آبی به نشانه سنت مارتین و رنگ قرمز به نشانه سنت دنیس در یورشهای زندان باستیل در سال ۱۷۸۹ و رنگ سفید به معنای پادشاهی است. دوم اینکه عده ای رنگ های پرچم فرانسه را نشانگر سه طبقه سنتی در جامعه فرانسه می دانند. رنگ سفید مربوط به افراد مذهبی و روحانیون، رنگ قرمز نشانه طبقه اشراف و آبی به معنی بورژوازی است.

پرچم آلمان

پرچم آلمان

پرچم آلمان جز پرچم هایی است که در طول تاریخ و بر اساس حوادثی که اتفاق افتاده بارها دستخوش تغییر شده تا اینکه به طرح امروزی رسیده است. این روزها پرچم آلمان را با نوار هایی افقی که دارای عرض یکسان هستند مشاهده می کنید. نوار بالایی سیاه، نوار وسط قرمز و نوار پایینی طلایی رنگ است. کشور آلمان از طرحی دیگر هم برای پرچم خود استفاده می کند. تقریبا طرح دوم هم شبیه پرچم اولی است با این تفاوت که نشانه ملی آلمان نیز روی طرح پرچم دوم وجود دارد. رنگ سیاه این پرچم به معنای آزادی و بیرون شدن از بنده بودن , رنگ قرمز به مفهوم رهایی از جنگ های خونین و رنگ طلایی به معنای رفتن به سوی آزادی است.

پرچم انگلیس

پرچم انگلیس

توجه داشته باشید پرچم انگلیس با پرچم بریتانیا متفاوت است و از یک صلیب قرمز که بر روی زمینه ای سفید رنگ نقش بسته تشکیل شده است. صلیب قرمز پرچم انگلیس به سنت جرج معروف است. سنت جرج یا جرسیس یکی از پیامبران قوم بنی اسرائیل بود که بعد از حضرت مسیح به پیامبری مبعوث شد. این نماد در قرن شانزدهم میلادی بسیار مورد استفاده قرار می گرفت بعد از آن به عنوان سمبلی از سرزمین های انگلستان شناخته شد. در قرون وسطی این نماد بین شوالیه ها نیز بسیار محبوبیت داشت و به یکی از پر اهمیت ترین نشان ها در بین آنها تبدیل شده بود.علاوه بر این موارد، این نماد به نشان بند جوراب معروف شد. نشانی درباری و اشرافی که توسط پادشاه یا ملکه انگلیس اعطا می شد. در سفرنامه ناصرالدین شاه نیز به این موضوع اشاره کردیم که یکی از افرادی که موفق به گرفتن بند جوراب از ملکه انگلیس شد ناصرالدین شاه قاجار بود.

پرچم برزیل

پرچم برزیل

پرچم برزیل که در شهر آبادان خودمان به وفور دیده اید به واسطه استفاده از سه رنگ سبز، زرد و آبی یکی از شادترین پرچم های دنیاست. اما داستان استفاده از این رنگ ها چیست؟ رنگ سبز نماد جنگل‌ها و دشت‌های انبوه این کشور است. رنگ زرد که در قاب لوزی شکل در میان رنگ سبز قرار گرفته به ثروت برزیل در منابع طلا اشاره دارد و دایره‌ی میان آن و ستاره‌هایش نیز نماد آسمان پرستاره‌ی کشور برزیل است. اگر خوب دقت کنید می بینید که بر روی پرچم برزیل شعار Orderm e Progresso حک شده است که به معنای نظم و پیشرفت است.

پرچم هند

پرچم هند

پرچم ملی کشور هند نشان دهنده فرهنگ متفاوت و متنوع این کشور است. مردم هند پرچم کشورشان را «tiranga» یا «tricolor» به معنای «سه رنگ» می نامند. این پرچم مستطیل شکل از سه نوار به رنگ های زعفرانی هندی، سفید و سبز تشکیل شده است که رنگ زعفرانی نماد شجاعت و فداکاری، رنگ سفید نماد راستی و پاکی و رنگ سبز نیز نماد ایمان، باروری و رشد است. در وسط این پرچم یک چرخ با ۲۴ پره واقع شده و به آن ها «ashoka chakra» گفته می شود. این چرخ نماد حرکت و رشد است. همچنین در کشور هند به آن «چرخ قانون» نیز گفته می شود. نکته جالب راجع به این پرچم این است که باید از یک پارچه ی کتانی و ابریشمی دست دوزی شده دوخته شود که خادی نام دارد. ای مسئله انقدر برای دولت هند مهم است که ساخت پرچم هند با هر پارچه ی دیگری در این کشور جرم محسوب می شود و ممکن است تا ۳ سال زندان برای افراد خاطی در نظر گرفته شود.

نپال

پرچم نپال

پرچم نپال یکی از عجیب ترین پرچم های دنیاست. این پرچم بر خلاف بیشتر پرچم های ملی که مستطیل شکل است شکلی نامتقارن دارد. پرچم نپال از دو مثلث تشکیل شده است که نشانی از کوه‌های هیمالیا و مذاهب هندو و بودا است. ماه و خورشید موجود روی این پرچم در گذشته نماد خاندان سلطنتی و خانواده‌ی نخست‌وزیر بوده، اما حالا میل یک ملت برای جاودانه ماندن را به نمایش می‌گذارد. حاشیه‌های آبی‌رنگ پرچم نپال نیز نشانه‌ای از صلح و توازن هستند.

امیدواریم با خواندن این مطلب کمی حال و هوای سفر برایتان تداعی شده باشد. حسی شبیه به گپ و گفت با مردم کشورهای مختلف راجع به پرچم کشورشان. البته که اگر در آینده این اتفاق بیفتد شما اطلاعات خوبی در این زمینه خواهید داشت.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top