بیشتر مردم دوست دارند حین پرواز کنار پنجره هواپیما بنشینند و نظاره گر ابرها باشند. اما چند درصد از مردم به جای دنیای بیرون پنجره هواپیما به خود پنجره هواپیما دقت می کنند؟ مثلا تا به حال فکر کرده اند که چرا پنجره هواپیما با دیگر پنجره هایی که تا به حال دیده اند متفاوت است؟ بیشتر پنجره هایی که ما میبینیم مستطیل است اما چرا پنجره هواپیما بیضی شکل است؟ ممکن است فکر کنید لابد پنجره بیضی شکل به هواپیما بیشتر می آید اما دلیل منطقی و علمی پشت این کار وجود دارد که در ادامه می خواهیم بیشتر راجع به آن صحبت کنیم.

یکی از مهمترین مواردی که باید در ابتدای کار به آن اشاره کنیم این است که هواپیماها تحت فشار زیادی قرار دارند. از این رو تمام قطعاتی که در بدنه هواپیما استفاده می شوند باید در برابر نیرویی ‌که قرار است به آنها وارد شود مقاوم باشند. حالا این موضوع چه ربطی به شکل پنجره ها دارد؟


پنجره هواپیماجالب است بدانید پنجره های هواپیما از همان ابتدا بیضی شکل نبودند. در روزهای اولیه حمل و نقل هوایی، هواپیماها نیز دارای پنجره های مستطیل شکل بودند. اما با پیشرفت و توسعه صنعت هوانوردی لازم بود تا هواپیماها در ارتفاعات بالاتر پرواز کنند. پرواز کردن هواپیما در ارتفاعات بالاتر در کنار مزیت هایی همچون کاهش مصرف سوخت باعث می شود تا اختلاف فشار هوای داخل هواپیما و بیرون هواپیما زیاد شود و این جاست که طراحی بدنه هواپیما و شکل پنجره ها نقش اساسی در کنترل فشار وارد شده به هواپیما دارد. برای اینکه کابین هواپیما بتواند این فشار را تحمل کند نیازمند طراحی استوانه ای است. چون طراحی استوانه ای باعث می شود هواپیما در برابر فشار آورده شده پایداری بیشتری داشته باشد. حالا اگر پنجره های به کار رفته در این طراحی مستطیل شکل باشند فشار وارد شده بر بدنه هواپیما که در حال رد شدن از آن هستند بر گوشه های پنجره جمع می شود و احتمال شکستن پنجره و ترک خوردن بدنه هواپیما وجود دارد. متاسفانه این موضوع پس از سقوط دو هواپیما مورد بررسی قرار گرفت و متخصصان متوجه شدند یکی از دلایل سانحه وجود پنجره های مستطیل شکل بوده است.


پنجره بیضی شکل هواپیماپس از آن شرکت های هواپیمایی شروع به ایجاد نوآوری هایی کردند که سفرهای هوایی را ایمن تر کند، در همین راستا برای اینکه یکپارچگی بدنه هواپیما برای تحمل فشار حفظ شود پنجره های هواپیما گرد طراحی شده اند و از آن زمان تاکنون به همین شکل باقی ماندند. پس به طور کلی پنجره های گرد هواپیما در واقع یک نوآوری اساسی در زمینه ایمنی هستند و دلیل اینکه پنجره های هواپیما بیضی شکل شدند این بود که گرد بودن گوشه این پنجره ها باعث می شود تا فشار هوا، از روی پنجره ها بدون ایجاد خسارت عبور کند. همین پنجره های کوچک که دید شما به دنیای زیر پایتان را عوض می کنند در واقع نقشی اساسی در ایمنی پرواز دارند. پس لطفا دفعه بعد که سوار هواپیما می شوید یادتان باشد به خودشان نیز توجه کنید شاید با این کار به یاد بیاورید همین جسم شفاف کوچک چه نقش مهمی در پرواز و ایمنی مسافران دارد. احتمالا وقتی خوب به آنها توجه می کنید متوجه سوراخ ریزی روی پنجره هواپیما می شوید و ممکن است فکر کنید از شانس بدتان پنجره خراب هواپیما را به شما داده اند اما نگران نباشید: مطلب قهرمان کوچک روی پنجره هواپیما را بخوانید تا با ناجی کوچک دیگری روی پنجره هواپیما آشنا شوید.