تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا موقع پرواز باید قوانینی که گفته می شود را رعایت کنیم؟ یکسری از قوانین مثل بستن کمربند دلیل واضح و روشنی برای رعایت کردن دارند اما بقیه قوانین چطور؟ مثلا به این فکر کرده اید که چرا مهماندار هواپیما تاکید دارد حین پرواز گوشی خود را خاموش کنید یا در حالت پرواز قرار دهید؟ در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چرا ما موظف هستیم حین پرواز گوشی تلفن و سایر وسایل الکتریکی را در حالت پرواز قرار دهیم و اینکه اگه این کار را انجام ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با ما همراه باشید.


دلیل خاموش کردن تلفن در هواپیمارعایت این قانون ممکن است کمی سخت باشد چرا که همه ما ترجیح می دهیم در پرواز های طولانی با گوشی خود مشغول باشیم. اما به ما هشدار داده می شود که تلفن همراه باید خاموش باشد یا در حالت پرواز باشد. چرا که در سیستم الکتریکی هواپیما تداخل ایجاد می شود. اما چگونه؟


به طور کلی هواپیماها مجهز به سیستم الکتریکی هستند که خلبان از طریق آن با برج مراقبت ارتباط برقرار می کند. از طرفی سیگنال‌های تلفن همراه بر روی دستگاه‌هایی که خلبان از طریق آن ها با برج مراقبت ارتباط برقرار می کند تأثیر گذاشته و ممکن است ارتباط با برج مراقبت را دچار اختلال کنند به طوری که برای چند ثانیه صدا بین خلبان و برج مراقبت قطع شود.

اما آیا واقعاً این اتفاق می افتد؟ آیا تلفن همراه یا سایر دستگاه های الکترونیکی می تواند پرواز را به خطر بیندازد؟


حالت هواپیما روی گوشیوقتی یک دستگاه الکترونیکی در حالت فعال باشد، شروع به فرستادن سیگنال های رادیویی می کند، اما وقتی در حالت هواپیما یا خاموش باشد، این کار انجام نمی شود. به همین خاطر اکثر شرکت های هواپیمایی خاطرنشان می کنند که این احتمال وجود دارد که سیگنال های رادیویی ارسال شده از یک دستگاه الکترونیکی در یک یا چند سیستم مهم هواپیما تداخل ایجاد کنند، مانند سنسورهایی که به ابزارهای هواپیما کمک می کند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
اما در عمل تجهیزات الکترونیکی در هواپیماهای مدرن به خوبی از امواج رادیویی محافظت می کنند بنابراین این عوامل نمی توانند به تنهایی منجر به سقوط هواپیما شوند. اما زمانیکه پرواز در شرایط بحرانی قرار می گیرد که خلبان نیاز دارد ارتباطش با برج مراقبت به درستی انجام شود ممکن است روشن بودن تلفن همراه در برقراری ارتباط خلبان و برج مراقبت تداخل ایجاد کند و از این نظر مشکل ساز شود.

استفاده از اینترنت در هواپیمااستفاده از اینترنت در هواپیماامروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از شرکت های هواپیمایی بزرگ در طول پرواز های طولانی و در ارتفاعات بالا اینترنت پر سرعت را در اختیار مسافران قرار می دهند. اما همچنان برقراری تماس و ارسال پیامک از طریق تلفن ممنوع است. به این ترتیب شما با استفاده از برنامه های پیام رسان مبتنی بر اینترنت مانند iMessage ، Facebook Messenger و WhatsApp و Telegram می توانید به گشت و گذار آنلاین، خواندن ایمیل، بررسی رسانه های اجتماعی یا گپ و گفت با دوستان و خانواده بپردازید. البته توجه داشته باشید که برخی از شرکت های هواپیمایی این سیستم را به صورت رایگان و برخی با گرفتن هزینه ی جداگانه در اختیار مسافران قرار می دهند.

استفاده از تلفن همراه در آینده چگونه خواهد بود؟

در حال حاضر بیش از یک دهه است که کمیسیون اروپا اجازه استفاده از خدمات تلفن همراه در پرواز را در سراسر اتحادیه اروپا آغاز کرده است. چندین شرکت هواپیمایی، از جمله ویرجین آتلانتیک، تماس صوتی و ارسال پیامک از طریق تلفن همراه را برای مسافران مجاز اعلام کرده است، در حالی که دیگر ایرلاین ها این اجازه را محدود به ارسال پیامک کرده اند. از نظر فنی، این سرویس مستلزم آن است که هر هواپیما مجهز به یک واحد کنترل شبکه که از تداخل سیگنالهای تلفن همراه با تجهیزات الکتریکی هواپیما جلوگیری می کند، باشد. گفته شده این فناوری بدون هیچ گونه حادثه ای با موفقیت در اروپا و سراسر جهان استقرار یافته است. اما FCC قوانین پیشنهادی جدیدی را در نظر گرفته است که در صورت مجهز بودن تجهیزات مناسب هواپیما به شرکت های هواپیمایی، اجازه خدمات تلفن همراه را می دهد. به این ترتیب اگر FCC قوانین جدید را تصویب کند، تصمیم نهایی در مورد اجرای سرویس تلفن همراه در پرواز به شرکت های هواپیمایی بستگی دارد.

سخن نهایی

با توجه به آنچه گفتیم طبق تحقیقات صورت گرفته تاثیر سیگنال های گوشی همراه بر روی سیستم الکتریکی هواپیما قطعی است اما اینکه آیا این اختلال موجب سقوط هواپیما می شود باید گفت با توجه به سیستم مدرن و تجهیزات پیشرفته هواپیما بعید به نظر می رسد. اما از آنجایی که مستلزم وجود تجهیزات پیشرفته در هواپیما است و ریسک این کار بر عهده شرکت های هواپیمایی است آن ها نیز بنا را بر این گذاشته اند که کار از محکم کاری عیب نمی کند و به همین دلیل است که هنگام پرواز از مسافران می خواهند گوشی خود را بر روی حالت پرواز قرار دهند. با این وجود از شما نیز تقاضا داریم به این قوانین پایبند باشید و در هواپیما گوشی خود را طبق مقررات ایرلاین خاموش کنید یا بر حالت پرواز قرار دهید‌.