احتمالا شما هم بقایای لاستیک ماشین ها در گوشه و کنار جاده را دیده اید که در حال سوختن هستند یا همیشه در ماشین شخصی زاپاس داشته اید تا در صورتی که در راه لاستیک ماشین پنچر شد به سراغش بروید. معمولا پنچر شدن چرخ ها از جمله اتفاقات ناخوشایند و البته رایج در وسایل حمل و نقل به خصوص ماشین است. اما تا به حال خبری در مورد پنچر شدن چرخ هواپیما شنیده اید؟ خوب فکر کنید. بله درست است. تا به حال خبری مبنی بر پنچر شدن چرخ هواپیما نشنیده اید چرا که معمولا چرخ های هواپیما پنچر نمی شود. اما چطور ممکن است چرخ هایی که هم ابعادشان از چرخ های ماشین کوچک ترند و هم فشار وارد بر آنها بیشتر است، پنچر نشوند؟ این سوالی است که می خواهیم در این مطلب به آن پاسخ دهیم. پس اگر برایتان جالب است بدانید چرا چرخ های هواپیما پنچر نمی شوند با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

چرخ های هواپیماچرخ های هواپیمادر واقع عواملی که باعث شده تا چرخ های هواپیما در برابر وزن زیاد و سرعت بالای آن مقاومت بالایی از خود نشان دهند و پنچر نشوند، میزان باد موجود در این چرخ ها، نحوه ساخت و مواد سازنده لاستیک این چرخ ها است.

جالب است بدانید این چرخ‌ ها تا حدود ۲۰۰ پوند بر اینچ مربع باد می ‌شوند یعنی ۶ برابر میزان بادی که در درون تایر ماشین است. در واقع این فشار هوای بالا در درون تایر چرخ است که قدرت چرخ‌ های هواپیماها را تامین می ‌کند. اما چرخ های هواپیما با چه بادی پر می شوند؟ باید بگوییم ماجرا با باد کردن بادکنک یا چرخ دوچرخه متفاوت است و باد کردن چرخ هواپیما با باد معمولی موجب پوسیدگی چرخ می شود. بر اساس قوانین، چرخ هواپیما باید با گاز نیتروژن پر شود. وجود گاز نیتروژن در چرخ های هواپیما علاوه بر به تعویق انداختن زمان پوسیدگی، باعث می شود در مواقع ترمز اضطراری و آتش گرفتن لاستیک هواپیما، به علت ماهیت خنثی بودنش، از گسترش آتش سوزی جلوگیری کند.

لاستیک چرخ های هواپیمالاستیک هواپیمابه طور کلی چرخ های هواپیما مجبور به تحمل و دوام آوردن شرایط سخت پرواز همچون: تحمل وزن هواپیما بر روی زمین، تحمل دما تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد در زمان نشست و برخاست، تحمل ضربات سنگین در زمان فرود، تحمل دمای منفی ۴۰ در ارتفاعات و تحمل فشار طاقت فرسا زیر وزن هواپیما در زمان ترمز پس از فرود هستند. بنابراین باید تمامی این موارد در نحوه ساخت و مواد سازنده آن لحاظ شوند. وقتی صحبت از پنچر شدن چرخ می شود در واقع منظور صدمه دیدن یا پارگی قسمت لاستیکی است که روی چرخ قرار گرفته است. این قسمت پلاستیکی در چرخ های هواپیما بسیار محکم تر از ماشین است. که البته این ساختار علاوه بر بالا بردن مقاومت لاستیک ها در برابر ضربه، تورم پر فشار تایرها را هم سبب می شود. همین امر باعث می شود تا میزان سرعت و فشار وارده بر چرخ ها در زمانی که فرود می آیند و بر روی زمین می نشینند تا قبل از توقف کامل، کنترل شود و مانع آسیب دیدن چرخ شود. اما دومین وجه تمایز لاستیک های هواپیما با لاستیک های چرخ ماشین این است که به دلیل وجود آرامید های (نوعی پلیمر مصنوعی) به کار رفته در ساختار تایرها بسیار قدرتمند تر از لاستیک ماشین ها عمل می کنند. در واقع قدرتمندترین چرخ ها قادرند در برابر فشارهای زمان فرود با سرعت 463 کیلومتر بر ساعت مقاومت کنند. این در حالی است که براساس قوانین صنعت هوانوردی یک چرخ هواپیما زمانی به معیارهای استاندارد نزدیک است که بتواند فشاری معادل چهار برابر فشار ارزیابی شده را تنها برای 3 ثانیه تحمل کند.

طول عمر چرخ های هواپیماtextاز آنجایی که تمام برندهای لاستیک های هواپیما مجبور به گذراندن تست های ایمنی سخت گیرانه صنعت هوایی هستند معمولا هیچ مارک لاستیک ضعیف و کم کیفیتی در بازار لاستیک هواپیما وجود ندارد. به همین دلیل لاستیک چرخ های هواپیما معمولا پس از ساییدگی تا چند بار قابلیت تعمیر و استفاده مجدد را دارند. به طور میانگین لاستیک چرخ های هواپیما قابلیت دوام تا ۵۰۰ نشست و برخاست را پیش از تعویض دارند و پس از آن تحت ترمیم و اصلاح قرار می‌ گیرند که با این شیوه، تایر هواپیما تا ۷ برابر عمر اولیه ‌اش قابل استفاده خواهد بود.

سخن نهایی

با وجود تمام این ها احتمال آسیب و بروز مشکل در چرخ های هواپیما نیز وجود دارد فقط به خاطر ویژگی هایی که در این مطلب به آن اشاره کردیم به همراه تمهیداتی که در این راستا اندیشیده شده احتمال بروز مشکل حین پرواز به کمترین میزان می رسد. مثلا طوقهای اطراف رینگ هواپیما طوری طراحی شده است که در صورت ترکیدن لاستیک در سرعتهای بالا بر روی باند، پس از تخلیه باد و تکه تکه شدن آن، لاستیک به دور رینگ باقی بماند. پس با وجود احتمال آسیب دیدن چرخ ها باز هم جای نگرانی وجود ندارد و همچنان احتمال پنچر شدن چرخ های هواپیما بسیار کم است.