سفر رفتن هم مثل هر کار مهم دیگری نیاز به برنامه‌ریزی دارد؛ زیرا با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی مسائل از قبل می‌توان سفری بهتر، مشخص‌تر و منظم‌تر را تجربه کرد. از طرفی وقتی برنامه سفر ما مشخص باشد، سردرگم نیستیم و دقیقاً هدفمان از سفر مشخص است و در نتیجه بودجه خود را خیلی بهتر مدیریت می‌کنیم.
در این مقاله ابتدا قصد داریم روش نوشتن یک برنامه سفر را توضیح دهیم و بیان کنیم که یک برنامه سفر باید چه مسائلی را در بر بگیرد. در بخش دوم مقاله هم 6 راهکار عالی برای کاهش هزینه‌های سفر ارائه خواهیم داد. مزیت این مقاله، کاربردی بودن آن است. در واقع با مطالعه این مقاله به صورت عملی یاد می‌گیرید که چگونه برای خود برنامه سفر بنویسید و آن را مدیریت کنید. در صورتی که شما هم اهل سفر هستید و می‌خواهید سفری بهتر و منظم‌تر را تجربه کنید تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

چگونه یک برنامه سفر برای خودمان بنویسیم؟

یک برنامه سفر شامل بخش‌های مختلفی است که وقتی آن را مطالعه می‌کنیم می‌توانیم بفهمیم که هدفمان از این سفر چیست و قرار است دقیقاً این سفر را چگونه شروع کنیم و به پایان برسانیم. البته توجه داشته باشید که برنامه سفر دست و پای شخص مسافر را نمی‌بندد ولی تکلیف بخش‌های مهم یک سفر مثل شیوه رفت و آمد و محل خواب را برای او مشخص می‌کند.

یک مثال کاربردی برای فهم بهتر این مقاله

برای اینکه این مقاله را بهتر درک کنیم و بتوانیم به صورت عملی یک برنامه سفر برای خودمان بنویسیم، در اینجا یک مثال را مطرح می‌کنیم. فرض کنید دو دوست قصد دارند با هم از تهران به شیراز بروند و این سفر آن‌ها 3 روز طول می‌کشد. حالا این دو نفر می‌خواهند کنار هم بنشینند و یک برنامه سفر بنویسند. چه باید بکنند و چه چیزهایی را باید در این برنامه بیاورند. در ادامه مقاله به صورت کامل به توضیح این مسئله خواهیم پرداخت.**

۱. مقصد خود را تعیین کنیدتعیین مقصداولین بخش برنامه سفر این است که باید مقصد خودتان را مشخص کنید. کدام شهر و یا کدام کشور؟ اگر سفرتان داخلی است و مثلاً می‌خواهید به شمال سفر کنید، کارتان چندان دشوار نیست ولی اگر بخواهید به خارج از کشور سفر کنید، باید از انقضا داشتن گذرنامه خود اطمینان حاصل کنید و ببینید آیا برای سفر به آن کشور به ویزا نیاز دارید یا خیر؟ همچنین باید مالیات خروج از ایران را هم در نظر بگیرید؛ بنابراین تعیین مقصد سفر خیلی اهمیت دارد و باید خیلی زود مشخص شود تا فرصت کافی برای گرفتن ویزا فراهم شود. بر اساس مثالی که بیان کردیم، مقصد سفر دو دوست خیالی ما، شیراز است.
بد نیست در اینجا یک پیشنهاد جالب هم به شما بدهیم. اگر علاقمند هستید که شخصیت سفر خودتان را بشناسید تا بتوانید برنامه سفر هدفمندتری بنویسید و با توجه به شخصیتتان مقصدهای ایده آل خودتان را پیدا کنید، تست شخصیت گردی چمدون را از دست ندهید. این تست کمک زیادی به شما می‌کند و بعد از نشان دادن مدل شخصیتی سفرتان، چند شهر را هم مطابق با نتیجه تست شخصیت‌گردی به شما پیشنهاد می‌دهد.

۲. زمان شروع سفر و مدت زمان حضور در سفر را مشخص کنیدزمان شروع سفراکنون زمان آن فرا رسیده است که زمان شروع سفر را تعیین کنید. وقتی مقصد تعیین شد، اگر سفر داخلی است که از همان لحظه تعیین مقصد می‌توانید سفر را شروع کنید ولی اگر سفر خارجی است باید سراغ کارهای ویزا و پاسپورت بروید.
همچنین مشخص کنید که این سفر قرار است چند روز طول بکشد؛ چون اگر مدت زمان حضور در سفر مشخص باشد می‌توانید کارهای بلیط برگشت و موارد لازم را همین ابتدا به راحتی انجام دهید تا بتوانید بدون نگرانی از مسافرت خود لذت ببرید. حال دوباره سراغ دو دوست فرضی خودمان می‌رویم. این دو نفر می‌خواهند 3 تا 6 اردیبهشت را به این سفر خودشان اختصاص دهند. دلیل اینکه این دو نفر مقصد خود را شیراز تعیین کرده‌اند این است که این شهر در اردیبهشت ماه به بخشی از بهشت تبدیل می‌شود و حضور در آن، حضور در بهشت را برای ما شبیه‌سازی می‌کند!

نکته مهم
اکنون که مقصد و زمان سفر تعیین شد، کمی در مورد مقصد خود مطالعه کنید و در مورد شرایط فرهنگی، آب و هوایی و جغرافیایی آن اطلاع حاصل کنید. البته اگر قبلا به این مقصد سفر کرده‌اید در اپلیکیشن‌هایی مثل Accuweather در مورد وضعیت آب و هوایی مقصد در زمان سفر تحقیق کنید.

۳. تنها به سفر می‌روید یا به صورت جمعی؟سفر دسته جمعیدومین سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است که تنهایی به سفر می‌روید یا در کنار دوستان، اعضای خانواده و همکاران سفر می‌کنید؟ در هر صورت یکی از بخش‌های اصلی برنامه سفر، تعداد نفرات است و بسته به اینکه چند نفر هستید هزینه‌ و شرایط سفر متفاوت می‌شود. شما کدام مدل سفر را ترجیح می دهید؟ معمولا افراد درونگرا جمع های کوچکتر با دوستان صمیمی و افراد برونگرا سفرهای گروهی را ترجیح می دهند. برنامه سفر دوستان خیالی ما قاعدتاً باید برای 2 نفر نوشته شود.

۴. هدفتان از این سفر چیست؟هدف از سفرمسئله مهم بعدی این است که چه هدفی از این مسافرت دارید؟ آیا می‌خواهید طبیعت‌گردی کنید؟ آیا می‌خواهید به دیدن اماکن تاریخی بروید؟ آیا برای شرکت در یک همایش راهی سفر می‌شوید؟ آیا با اهداف مذهبی و زیارت این سفر را انتخاب کرده‌اید؟ یا اینکه هدفتان ترکیبی از این موارد است؟ لطفاً هدفتان را بنویسید؛ چون همین کار باعث می‌شود که تکلیفتان با بودجه و مدت زمان حضور در سفر مشخص شود. دوستان خیالی ما که می‌خواهند برنامه سفر بنویسند، بیشتر با هدف بازدید از اماکن تاریخی شیراز راهی این شهر می‌شوند چون علاقه شدیدی به اماکن تاریخی و سفر در گذشته دارند.

۵. چقدر بودجه دارید؟هزینه سفرشاید یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای مسافرت بودجه باشد؛ چون بودجه روی خیلی مسائل دیگر از جمله خوراکی، محل اقامت و روش حمل و نقل تأثیر می‌گذارد. وقتی بودجه بالایی داشته باشید می‌توانید مدت زمان بیشتری در سفر باشید و اهداف متنوعی برای سفر خود در نظر بگیرید. مثلاً می‌توانید به یکی از شهربازی‌های خوب مقصد بروید و از بازی در آن لذت ببرید. این دو دوست خیالی که می‌خواهند برنامه سفر بنویسند، خوشبختانه محدودیت بودجه‌ای ندارند و اوضاع مالی روبه‌راهی دارند. در ضمن آن ها تا حدودی از هزینه های سفر به شیراز اطلاع دارند.

۶. وسیله حمل و نقل تان در این سفر چیست؟حمل و نقل در سفراگر سفرتان داخلی است و مشکلی با رانندگی در مسافت های طولانی ندارید می‌توانید از خودرو استفاده کنید. همچنین هواپیما، قطار و اتوبوس هم هست که می‌توانید برای سفر خود از آن‌ها بهره‌مند شوید. روش‌های دیگری مثل هیچ هایکینگ (Hitchhiking) هم وجود دارد که در ایران به آن رایگان‌سواری گفته می‌شود و در ادامه به چگونگی این روش اشاره خواهیم کرد. از آن‌جا که دوستان خیالی ما فقط ۳ روز فرصت دارند، سفر با هواپیما بهترین گزینه است چون در غیر این‌ صورت زمان زیادی از این ۳ روز را در مسیر خواهند بود. برای گشت و گذار در شیراز هم قرار است از اسنپ، تاکسی و گاها وسایل نقلیه عمومی مثل مترو استفاده می‌کنند. در نوشتن برنامه سفرتان باید به این نکته‌ها دقت کنید. مثلا اگر شما تصمیم دارید که بین راه در شهرهای مختلف توقف کنید و از مسیر هم لذت ببرید، بهتر است که مدت زمان سفرتان را بیشتر کنید.

۷. محل اقامتتان را مشخص کنیدتعیین محل اقامت


مسئله بعدی که تعیین آن اهمیت زیادی دارد، محل اقامت است. آیا می‌خواهید به هتل بروید یا اینکه هتل آپارتمان هم می‌تواند راضی‌کننده و کافی باشد؟ یا اینکه در فکر کمپینگ و چادر زدن هستید؟ اگر می‌خواهید یک سفر مقرون به صرفه داشته باشید، هاستل یا کوچ سرفینگ (Couchsurfing) هم می‌تواند گزینه خوبی باشد. البته این دو گزینه بیشتر مخصوص سفرهای خارجی است و هنوز در ایران به خوبی جا نیفتاده است. که در ادامه در مورد آن‌ها هم توضیح خواهیم داد.
یکی از دوستان فرضی ما شنیده است که خانه‌های تاریخی شیراز برای اقامت حین سفر عالی است. سپس تحقیقات لازم را انجام داده و به این نتیجه رسیده که خانه تاریخی پرهامی یک گزینه بی‌نظیر است. آن‌ها تصمیم دارند برای اقامت به این خانه بروند. این خانه در بافت قدیمی شیراز قرار دارد و بسیار نوستالژیک است.

۸. در برنامه سفر در مورد احتیاج‌های خود حین سفر بنویسیدغذا در سفریکی از مواردی که باید در برنامه سفر خود بیاورید، احتیاج‌های حین سفر است. غذا، یکی از احتیاجات ضروری است که باید در مورد آن تصمیم بگیریم و هزینه‌های آن را لحاظ کنید. بعضی هتل‌ها در کنار اقامت غذا هم می‌دهند. بعضی افراد خودشان مواد اولیه را می‌برند و در سفر آشپزی می‌کنند. بعضی دیگر از رستوران‌ها و فست فودی‌ها غذا تهیه می‌کنند. یکی دیگر از هزینه‌های ضروری، سوخت و عوارض است که در صورتی که با خودروی شخصی به سفر می‌روید باید لحاظ کنید. همچنین اگر سفرتان خارجی باشد، هزینه مترجم یا تور لیدر را باید در نظر بگیرید. در خانه تاریخی پرهامی رستوران هم وجود دارد و کیفیت غذاها بسیار خوب است. با توجه به اینکه مسافران با مشکل کمبود بودجه مواجه نیستند تصمیم می‌گیرند که چند وعده غذایی خود را در رستوران میل کنند.

۹. هزینه جاذبه‌های گردشگری که می‌خواهید از آن‌ها دیدن کنید را در نظر بگیریدهزینه بازدید از جاذبه های گردشگرییکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید در برنامه بیاورید و روی برنامه‌ریزی شما تأثیرگذار است، هزینه جاذبه‌هایی است که می‌خواهید از آن‌ها دیدن کنید. فرض کنید قصد دارید به شهری تاریخی در کشورمان سفر کنید و متوجه می‌شود که این شهر 10 جاذبه تاریخی دارد. شما باید تصمیم بگیرید که از کدام موارد می‌خواهید بازدید کنید و سپس هزینه هر جاذبه برای شما چقدر است.
گاهی سفر شما تاریخی نیست، بلکه زیارتی است و در نتیجه هیچ هزینه‌ای بابت دیدن جاذبه‌های گردشگری پرداخت نخواهید کرد ولی اگر سفرتان ترکیبی از سیاحتی - زیارتی است باید این فاکتور را هم در برنامه سفر خود بیاورید. مسافران فرضی ما قرار است از مکان های مختلفی مانند تخت جمشید و پاسارگاد، حمام وکیل، موزه‌های نارنجستان، فارس شناسی و غیره دیدن کنند پس باید از قبل درباره هزینه ورودی هر کدام تحقیق کرده و آن را یادداشت کنند.

۱۰. در برنامه سفر خود جایی برای هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده و متفرقه در نظر بگیریدهزینه های پیش بینی نشده سفریکی از بخش‌هایی که در برنامه سفر خود باید جای دهید، هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده یا اصطلاحاً «غیرمترقبه» است. به عنوان مثال باید هزینه‌ای بابت بیماری، گرمازدگی و غیره را در نظر بگیرید. همچنین اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید ممکن است وسط راه خودرو پنچر یا خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد و یا حتی جریمه شوید. این بخش از برنامه را فراموش نکنید.
فرض کنید یکی از دوستان ما به گرده‌افشانی گل‌ها حساسیت دارد و بلافاصله دچار آب‌ریزش بینی می‌شود. ممکن است این افراد در طول سفر غذای مسمومی میل کنند و بیمار شوند. پس باید یک بودجه خاص هم به این بخش اختصاص دهند.


اکنون برنامه سفر تهران به شیراز آماده است
اکنون که همه موارد را برای دوستان فرضی خودمان در نظر گرفتیم، زمان نوشتن برنامه سفر فرا رسیده است. این افراد برای تهیه برنامه سفر، باید ابتدا یک جدول رسم کنند. سپس قسمت‌های مختلف برنامه و کارهایی که قرار است در این سفر انجام دهند را در جدول خود بنویسند. همچنین باید هزینه مربوط به هر بخش از برنامه را جلوی آن بنویسند تا تکلیف بودجه و هزینه‌های سفر هم مشخص شود. در تصویر زیر حاصل تلاش دو دوست خیالی خود برای نوشتن یک برنامه سفر را مشاهده می‌کنیم. وقتی برنامه به صورت کامل نوشته شد باید کل هزینه‌ها را به دست بیاورید و جمع بزنید تا هزینه سفر مشخص شود.


برنامه سفر به شیرازدوست عزیز! در صورتی که شما هم تمایل دارید یک برنامه سفر برای خودتان بنویسید، می‌توانید دقیقاً مطابق این الگو عمل کنید. منتها باید تمام ملاحظات خودتان را در این برنامه سفر اعمال و اصطلاحاً این برنامه سفر را برای خودتان شخصی‌سازی کنید. مثلاً اگر بودجه کمتری دارید مجبور نیستید برای رفت و برگشت از هواپیما استفاده کنید. می‌توانید به جای هواپیما با قطار یا اتوبوس سفر کنید یا به جای خانه تاریخی، به مهمان‌پذیرهای ارزان‌قیمت بروید. همچنین اگر به طبیعت‌گردی علاقمند هستید، می‌توانید برنامه‌های طبیعت‌گردی را در برنامه سفرتان قرار دهید.
در این بخش از مقاله سعی کردیم 10 مورد از مهم‌ترین بخش‌های یک برنامه سفر را بیان کنیم تا شما بتوانید یک برنامه سفر کامل برای خودتان بنویسید و تکلیفتان را با بودجه‌ای که در اختیار دارید مشخص کنید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که به 6 راهکار عالی برای کاهش هزینه‌های سفر اشاره کنیم.

۶ راهکار خوب برای کاهش هزینه‌های سفر

1. استفاده از روش کوچ سرفینگ (Couchsurfing) یا کاناپه‌‌‌‌‌‌گردیکوچ سرفنگیکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه‌ در سفرهای خارجی، کوچ سرفینگ یا کاناپه‌گردی است. در این روش افراد مهمان‌نواز اگر اتاقی یا فضایی در منزل خود داشته باشند در اپلیکیشن قرار می‌دهند و شما با نصب اپلیکیشن Couchsurfing، کامل کردن مشخصات و ارسال درخواست برای آن‌ها می‌توانید به صورت رایگان به منزل آن‌ها بروید، گفتگو کنید و با فرهنگ و اخلاقیات یکدیگر آشنا شوید.

۲. استفاده از هاستل یا اقامتگاه‌های ارزان قیمتاقامتگاه های ارزانیکی دیگر از روش‌ها برای کاهش هزینه استفاده از هاستل‌ها است که در ایران هم هست ولی بیشتر در سفرهای خارجی کاربرد دارد. هاستل‌ها شبیه خوابگاه‌های دانشجویی هستند و شما در ازای پرداخت مبلغی اندک یک تخت می‌گیرید و روی آن استراحت می‌کنید. همزمان چند تخت دیگر هم در اتاق شما قرار دارد. در این روش هم می‌توانید از همنشینی با انسان‌های مختلف و آشنایی با آن‌ها لذت ببرید.

۳. هیچ‌هایک یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومیهیچ هایکروش هیچ‌هایکینگ یا رایگان‌سواری، روشی است که در آن فرد از وسایل نقلیه عبوری استفاده می‌کند که این روش بیشتر در خارج از ایران رواج دارد و مسلماً خطراتی هم دارد ولی بعضی از رانندگان حاضر می‌شوند برای همنشینی با یک فرد دیگر، این ریسک را به جان بخرند. در ایران و خارج از ایران استفاده از وسایل نقلیه عمومی یکی از بهترین روش‌های برای کاهش هزینه سفر محسوب می‌شود.

۴. استفاده از غذاهای خیابانیغذاهای خیابانیبه جای اینکه در رستوران یا فضاهای گران‌قیمت غذا میل کنید، می‌توانید از غذاهای خیابانی مطمئن و سالم استفاده کنید و در نتیجه هزینه خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

۵. استفاده از اپلیکیشن‌های مترجم به جای تور لیدراپلیکیشن‌های مترجمبه جای اینکه بخواهید مبلغی را برای مترجم همراهتان در سفرهای خارجی بپردازید می‌توانید اپلیکیشن‌های مترجم مثل Google Translate را روی گوشی خود نصب کنید و از افراد حاضر در کشور مقصد مسیر و آدرس بپرسید.

۶. انجام پروژه‌های فریلنسری و کارهای داوطلبانه در کشور مقصدکار داوطلبانه در سفربعضی از افرادی که همیشه در سفر هستند، هزینه‌های سفر خود را حین سفر به دست می‌آورند. در واقع با یک عدد لپ‌ تاپ می توان در هر نقطه از دنیا درآمد کسب کرد. مثلا این افراد معمولا کارهای فریلنسری و پروژه ای انجام می‌دهند و کسب درآمد می‌کنند. یا به مراکزی که در کشورهای مختلف وجود دارد سر می‌زنند و کارهای داوطلبانه‌ای که در آن کشور وجود دارد را انجام می‌دهند و در ازای آن پول می‌گیرند و به این شکل حین سفر امرار معاش می‌کنند. تولید محتوا و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مختلف، برنامه نویسی، ترجمه کتاب یا مقاله و… از جمله این کارهاست. افرادی مثل ملیکا بکایی که همیشه در حال سفر هستند برای گذران زندگی و به دست آوردن هزینه سفر معمولا از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم توضیحاتی پیرامون برنامه سفر ارائه دهیم و با ذکر یک مثال کاربردی، روش نوشتن یک برنامه سفر کامل را توضیح دهیم. شما هم در صورتی که قصد دارید به سفر بروید، می‌توانید چنین برنامه‌ای برای خودتان بنویسید و در نتیجه بودجه و زمان خود را به صورت کامل مدیریت کنید.

هم چنین در این مقاله یک پیشنهاد جذاب برای پی بردن به سلیقه و ذائقه سفرتان پیشنهاد دادیم و آن شرکت در تست شخصیت‌گردی چمدون است. با شرکت در این تست چند شهر عالی که مطابق با شخصیت سفر شماست به شما پیشنهاد داده می‌شود. همچنین در پایان مقاله 6 راهکار عالی برای کاهش هزینه‌های سفر پیشنهاد کردیم که یک سری از این راهکارها مخصوص سفرهای خارجی است. علاوه بر برنامه سفر، چیز دیگری که به نظم دادن و مدیریت بودجه‌ها به شما کمک خواهد کرد چک لیست سفر است. یک لیست کامل از وسایلی که نیاز دارید باعث می‌شود تا هیچ چیزی را فراموش نکنید و در طول سفر آرامش بیشتری داشته باشید. می‌توانید چک لیست را هم از اینجا دانلود کنید. آیا این مقاله برای شما مفید بود؟از نظر شما چه نکات و مسائل دیگری هست که باید در برنامه سفر به آن‌ها اشاره شود؟ شما چه راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های سفر سراغ دارید؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما به اشتراک بگذارید