skip to Main Content

موقعیت جغرافیایی ایلام

استان ایلام با مساحت  20133 کیلومتر مربع در غرب کشور واقع شده است. مرکز استان ایلام ،شهر ایلام است که به عروس زاگرس شهرت دارد. شهر ایلام با حدود 62 درصد از مساحت کل استان ایلام بزرگترین شهر استان ایلام است‌. 

استان ایلام جزو کوچک ترین استان های ایران است اما با این حال دارای منابع طبیعی نفت و گاز بسیاری است و به همین علت جزو استان های پر اهمیت در کشور عزیزمان محسوب می شود. همچنین این استان بعد از استان خوزستان جزو استان هایی است که با عراق هم مرز است. مرز مشترک این استان با کشور عراق حدود 425 کیلومتر است که این موضوع منجر به این شده تا سالانه گردشگران زیادی از ایران تحت عنوان گردشگر زیارتی از این استان وارد خاک عراق شوند و بالعکس گردشگران زیادی از عراق به ایران سفر کنند. 

طول و عرض جغرافیایی شهر ایلام

مختصات جغرافیایی شهر ایلام بین ۳۳ درجه و ۲۱ دقیقه عرض شمالی و درجه و ۴۱ دقیقه طول شرقی میباشد. 

موقعیت مکانی استان ایلام 

استان ایلام در غرب کشور واقع شده است و به لحاظ موقعیت مکانی با استان های زیر همسایه است:

 • از شمال با استان کرمانشاه
 • از جنوب با استان خوزستان
 • از غرب با کشور عراق
 • از شرق با استان لرستان

همچنین شهر ایلام نیز با شهرهای ایوان، صالح آباد، سرابله و ایوان غرب همسایه است:

 •  از شمال با شهر ایوان غرب 
 •  از جنوب با شهر ارکواز 
 •  از غرب با شهر صالح آباد 
 •  از از شرق با شهر سرابله

تقسیمات شهری استان ایلام

استان ایلام دارای 12 شهرستان و 27 شهر و 17 بخش و36 دهستان و753 آبادی می‌باشد. شهرستان های این استان شامل:

 1. شهرستان چرداول
 2. شهرستان سیروان
 3. شهرستان ایوان
 4. شهرستان ملکشاهی
 5. شهرستان مهران
 6. شهرستان بدره
 7. شهرستان آبدانان
 8. شهرستان  دره شهر
 9. شهرستان دهلران
 10. شهرستان هلیلان
 11. شهرستان ایلام
 12. شهرستان چوار

جغرافیای طبیعی استان ایلام

کوه های ایلام

ناهمواری های استان ایلام در قسمت شمالی این استان به صورت دامنه های پرشیب و مرتفع دیده می شود اما در جنوب با نزدیک شدن به استان خوزستان شاهد دشت های پهناور و باز هستیم. حدود 70 درصد این استان شامل ناهمواری های مختلف است.

کبیر کوه

این کوه در زبان محلی  به نام های کۆوِر یا که ۆوِر  معروف است، این سلسله کوه از سری سلسله کوهای زاگرس است، این کوه بزرگترین و مهمترین کوه ایلام به حساب می آید. طول این رشته کوه 160 کیلومتر است. این رشته کوه از قسمت جنوبی کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و در نهایت به جلگه های خوزستان ختم می شود. این کوه همچنین از سمت شرق به لرستان و از سمت غرب تا عراق نیز ادامه دارد. بلندترین قله ی کبیر کوه، کان صیفی است که در منطقه ورزین قرار دارد. قله کان صیفی ۳٬۰۶۲ متراز سطح دریا  ارتفاع دارد. این رشته کوه همچنین دارای تنوع گیاهی و حیوانی جالبی است البته به دلیل پستی و بلندی هایی که دارد همچنان امکان بررسی دقیق حیات وحش این منطقه فراهم نشده است. پوشش گیاهی غالب در این منطقه  درختان بلوط ایرانی است. 

دینارکوه

از دیگر رشته کوه های مهم ایلام دینارکوه است که بلندترین نقطه آن 2600 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. دینارکوه از حیات جنگلی بسیار خاصی برخوردار است. با اینکه طی سالیان گذشته درختان بلوط این منطقه بسیار آسیب پذیر بوده اند اما همچنان حیوانات خاصی در این منطقه سکونت میکنند. تاکنون ۱۶ گونه پستاندار وابسته به ۵ راسته و ۱۱ خانواده در این منطقه شناسایی شده اند که میتوان به پلنگ ایرانی که اولین بار در این منطقه از آن عکسبرداری شد اشاره کرد.

کوه مانشت

این کوه  به عنوان نماد استان ایلام شناخته می شود و در بسیاری از اشعار هنرمندان و نقاشان، این کوه تصویرسازی شده است. کوه مانشت دارای غار های فراوانی مثل غار طلسم، غار شاه افدالان، غار خور مگزان می‌باشد. سراسر این کوه از جنگل های بلوط پوشیده شده است. 

ایلام کوه ها و رشته کوه های دیگری نیز  دارد که شامل: کوه قلاقیران، کوه شره زول ،کوه بانکول، کوه دالپری می شوند. 

 رودخانه های ایلام

مهم ترین رودخانه ایلام رودخانه سیمره است که اسم قدیم آن اوکنو می باشد. این رودخانه از همدان با نام گاماسپ شروع می شود و پس از وارد شدن به ایلام نامش به سیمره تغییر میکند و در نهایت با گذشت از پل دختر وارد خوزستان می شود و نام کرخه را به خود میگیرد. همچنین اکثر رودهای کوچکی که در ایلام در حال جاری شدن هستند در نهایت به رود سیمره میریزند.

از آنجایی که حدود 70 درصد ایلام از کوه تشکیل شده است، بارش باران و برف بسیار مناسبی در فصول مختلف سال دارد . اکثر رودخانه های ایلام از بزرگترین کوه این استان یعنی کبیرکوه نشات میگیرند. اکثر این رودخانه ها از کوه شروع می شوند و به سمت اراضی عراق در غرب می روند.

رودخانه کنگیر

یکی از مهم ترین رودخانه های ایلام رودخانه کنگیر است که از سراب ایوان  که جزوی از کوه های مانشت است، سرچشمه میگیرد و طی پیچ و خم هایی زیاد در استان ایلام در نهایت به خاک عراق میریزد.

رود کنجان

یکی دیگر از مهمترین رودهای ایلام رود کنجان چم است که از کبیر کوه و رشته کوه های سیوان سرچشمه میگیرد و پس از گذراندن حدود 90 کیلومتر به رود دجله درعراق میریزد.همچنین این رود از شهر مهران نیز میگذرد.

از رودخانه های مهم دیگر این استان می توان به میمه،دویرج،گدار خوش،چنگوله،گاوی و تلخآب اشاره کرد

آبشارها ، تنگه ها و دریاچه های استان ایلام

استان ایلام یکی از بکر ترین و زیباترین استان های ایران است. با اینکه تعداد خیلی زیادی آبشار و تنگه ندارد اما میتوان گفت تمامی آبشارها و تنگه ها و غارهای این استان بکر و دست نخورده باقی مانده اند و به همین علت برای کسانی که به دنبال مکان های گردشگری خاص برای کمپینگ میگردند بسیار مناسب است.

از زیباترین آبشارهای این استان میتوان به آبشار اما ،آبشار گچان و آبشار مه آویز اشاره کرد.

از تنگ های استان ایلام می توان به تنگ کافرین ،تنگ رازیانه و دره ارغوان اشاره کرد

از جمله دریاچه های استان ایلام: دریاچه دوقلو سیاه گاو، برکه آب زمزم و دریاچه سد نام هستند. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد مناطق گردشگری طبیعی استان ایلام می توانید به مقاله کامل جاذبه های طبیعی ایلام مراجعه فرمایید.

 آب و هوای ایلام

استان ایلام جزو مناطق گرمسیر قلمداد می شود اما به طور کلی آب و هوای این استان به خاطر وجود کوهستان های زیادی که در سرتاسر آن وجود دارد ، کوهستانی است. همچنین هر چقدر به استان خوزستان نزدیک تر می شویم به علت وجود دشت های پهناور آب و هوای گرم تری را تجربه میکنیم. این استان به علت های مختلفی چون عرض جغرافیایی،ارتفاعات،بیابان های عربستان، جلگه خوزستان و بادهای محلی دارای آب و هوای مختلفی می‌باشد.

آب و هوای این استان به سه دسته تقسیم می شود:

مناطق کوهستانی شمال این استان، زمستان های طولانی و سردی دارد. حداقل دما در این مناطق در زمستان به منفی 15 یا 20 درجه می رسد و میزان بارندگی این مناطق در سال بیش از 600 میلی متر در سال است.

مناطق جلگه غرب و جنوب غربی، دارای آب و هوای گرمسیری است و حداکثر دما در این مناطق در سال به مثبت 52 درجه می رسد. میزان بارندگی در این مناطق 200 میلی متر در سال است.

مناطق میانی با آب و هوای معتدل، که در زمستان حداقل دما به 10 درجه زیر صفر و در تابستان تا مثبت 45 درجه می رسد. 

درجه حرارت

 کمترین دما (منفی 0.2) در دی ماه و  بیشترین دما (مثبت 36.6) در مرداد ماه برای شهر ایلام ثبت شده است. 

بهترین فصل سفر به ایلام

می توان گفت که در فصل بهار یعنی فروردین ،اردیبهشت و خرداد و در فصل پاییز مهر و آبان استان ایلام دارای بهترین آب و هوا برای مسافرت می باشد زیرا هوا بسیار متعادل است و نه سرد است و نه گرم. اما ماه های تابستان و زمستان برای مسافرت به استان ایلام توصیه نمی شوند زیرا در تابستان در این استان گرمای بالایی را تجربه می کنید و در زمستان به علت کوهستانی بودن اکثر مناطق ایلام دارای هوای خشک و سرد است.

رژیم بارندگی(میانگین درصد پخش باران در ماه های مختلف سال)

 • 50 درصد در ماه های زمستان
 • 29 درصد در ماه های پاییز
 • 20 درصد در ماه های بهار
 • یک درصد در تابستان 

پوشش گیاهی استان ایلام

استان ایلام کوه های زیادی که در دامنه این کوه ها جنگل های بسیاری رشد کرده اند. حدود 88  درصد کل مساحت ایلام دارای مراتع و جنگل و بیابان است. اکثر این جنگل ها توسط بلوط ایرانی پوشیده شده اند. البته در این جنگل ها درختان دیگری مثل پسته کوهی، بادام کوهی، لرگ، پده ، محلب و زبان گنجشک نیز یافت می‌شود. علاوه بر این حدود 30 درصد کل پوشش گیاهی استان ایلام خاصیت درمانی دارد. برای مثال از شیره درخت پسته کوهی  در علم شیمی و پزشکی استفاده می‌شود.

پوشش جانوری استان ایلام

حدود 13 درصد از کل مناطق تحت حفاظت محیط زیست هستند. اما به طور کلی در این استان حیواناتی نظیر: پلنگ، قوچ ومیش، آهو، سیاه گوش، خرس قهوه ای، روباه شنی، کل و بز ، سمور، سنجاب، گرگ، کفتار، شغال ، روباه معمولی گورکن، گراز، خرگوش و تشی یافت می شوند. 

منابع زیرزمینی استان ایلام

ایلام جزو اصلی ترین تولید کنندگان نفت و گاز در غرب کشور می باشد همچنین این استان به لحاظ رتبه در رتبه دوم در دارا بودن منابع نفتی و رتبه سوم در منابع گازی می‌باشد. 

محمدجواد خسروی

از ابتدا تا انتها ما در اواسط آن هستیم.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top