skip to Main Content

معرفی جاذبه های تاریخی تبریز

جاذبه های تاریخی تبریز

تبریز شهری است که در دوره های مختلف تاریخی اهمیت ویژه ای داشته است. همین موضوع باعث شده تا آثار زیادی در دوران های مختلف در این شهر ساخته شود که امروزه به جاذبه های تاریخی تبریز تبدیل شده اند. جالب است بدانید این شهر گنجینه ای از خانه های تاریخی است. بیش از ۳۰۰ خانه تاریخی در تبریز وجود دارد که از این نظر در رتبه دوم است. اگر شما هم قصد دارید به تبریز سفر کنید بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید چرا که بدون شک‌ چند تا از جاذبه هایی که در ادامه قصد معرفی آنها را داریم باید در برنامه سفر به تبریز گنجانده شوند. 

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز از دیگر جاذبه های تاریخی این شهر است که که با نام های عمارت مظفریه، مسجد جهانشاه و فیروزه اسلام شناخته می شود. این مسجد یکی از مساجد تاریخی با قدمت بیش از 600 سال در تبریز است که جزو باشکوه ترین بناهای آجری محسوب می شود. اما نکته قابل توجه راجع به ابن مکان این است که؛ مسجد کبود تبریز جزو 4 مسجد فیروزه ای رنگ و معروف جهان محسوب می شود که به ثبت میراث جهانی نیز رسیده است. این بنا به دستور دختر سلطان جهانشاه، صالحه احداث شده است. معماری آذری اسلامی این فضا، همراه با کاشی های لاجوردی، کتیبه هایی با خط ثلث، تخته سنگ های مرمری، کتیبه هایی با نقوش اسلیمی و تابلوهایی با خط کوفی همه در کنار هم تصویری بی نظیر از این مسجد در خاطر بیننده ثبت می کند. دسترسی به این مسجد با مترو تبریز بسیار ساده است. کافی است در ایستگاه میدان ساعت پیاده شوید و با یک پیاده روی کوتاه به مسجد برسید. 

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز

یکی از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی تبریز مسجد جامع است. این مسجد به مسجد جمعه و مسجد جامع کبیری نیز معروف است . نام سازنده و سال ساخت این بنا به طور دقیق مشخص نیست اما عده ای معتقدند این بنا متعلق به دوره سلجوقیان است. مسجد جامع یکبار در سال ۱۱۹۳ در اثر زلزله آسیب دید اما احمد خان و حسنقلی خان پسرش آن را مرمت کردند. یکی از ویژگی های جالب این مسجد بسیار بزرگ و معروف تبریزی این است که نقشه ی قرارگیری و موقعیت جغرافیایی آن در این شهر به گونه ای است که از هر طرف توسط بازار بزرگ تبریز در بر گرفته شده است. مسجد جامع تبریز در سال ۱۳۱۰ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید. آنچه در این مسجد میبینید یک محوطه ی مستطیلی شکل است با ستون های قطور و گچبری های بی نظیر است. این مسجد دارای دو درب ورودی در قسمت شمالی و جنوبی خود است که امکان تردد از هر دو در آن امکان پذیر است. درب شمالی مسجد به سمت صحن باز می شود و درب جنوبی هم به کوچه ی کنار مسجد منتهی می شود. 

ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه تبریز یکی از بلندترین و قدیمی ‌ترین دیوار های تاریخی ایران است که قدمتش به ۷۰۰ سال قبل باز می گردد و از جمله مهم ‌ترین جاذبه های تاریخی تبریز است. در اسناد تاریخی آورده شده که ارگ علیشاه تنها بنا مرتفع شهر تبریز بوده که حتی از دور دست قابل دیدن بوده است. ارگ علیشاه به دستور تاج الدین علیشاه گیلانی وزیر ایلخانان مغول در سال های ۷۱۶ تا  ۷۲۴ ساخته شد. این بنا که مجموعه ای بی‌نظیر، از نظر معماری محسوب می شود. ابتدا به صورت مسجد ساخته شده بود که در اثر زمین‌لرزه‌ های بسیاری که در تبریز رخ داده است تا حدود زیادی تخریب شده است. بنابراین در حال حاضر، تنها بخشی از این بنا به صورت یک دیوار مرتفع باقی مانده است که به نام ارگ علیشاه معروف است. این بنا در دوره های مختلف به سبب شرایط کاربری های متفاوتی داشته است. سبک معماری ارگ علیشاه آذری اسلامی و معمار آن استاد فلکی تبریزی است. این بنای تاریخی نیز از زلزله در امان نماند و بخش بزرگی از آن از بین رفت. انچه در حال حاضر از این اثر تاریخی قابل مشاهده است سه دیوار بلند به شکل ایوان و قسمت مسقف مسجد که تشکیل‌ دهنده‌ ایوان طاق‌ پوش و طاق استوانه‌ای است. در واقع این بخش، شبستان و عنصر اصلی مسجد علی‌شاه به‌شمار می رفت. 

بازار تبریز

بازار تبریز

بازار تبریز از جمله مکان هایی است که بازدیدکنندگان نه تنها به خاطر خرید بلکه به خاطر فضا و قدمت تاریخی این مکان پا به آن می گذارند. بزرگترین بازار ایران که در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. بدون شک‌این بازار نه تنها یک جاذبه تاریخی بلکه هویت تاریخی شهر تبریز است. بازاری به طول ۱۰۰۰ متر که  از میان حوادث تاریخی عبور کرده و امروز روایتگر همان اتفاق هاست. در واقع وقتی قدم در بازار تبریز میگذارید اتمسفری فراتر از یک بازار را حس می کنید. بازار تبریز 6500 حجره، 40 نوع شغل و صنف، 20 راسته، 35 سرا، 25 تیمچه، 11 دالان و چندین مدرسه، مسجد، کاروانسرا و حمام دارد. چیزی که در این بازار توجه شما را جلب میکند سقف بازار است. سقف راسته‌ها با گنبدهای ضربی و آجری شکل ساخته شده‌اند که با آب و هوای سرد تبریز تناسب بسیار خوبی دارد. در بالای این سقف‌ها روزنه‌هایی به چشم می‌خورد که نور از درون آنها وارد محیط بازار می‌شود و شرایط روشنایی یکسانی را در فضا ایجاد می‌کند و بسیار دلنواز است. توصیه می کنیم حتما در سفر به تبریز به سراغ این بازار بروید و از نزدیک فضا و حس و حال آن را درک کنید. شما می توانید از خیابان های راسته کوچه، جمهوری و دارایی به این بازار دسترسی پیدا کنید. 

موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان تبریز

یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی تبریز و بزرگترین موزه های ایران موزه آذربایجان است‌. این موزه بعد از موزه ملی ایران که در شهر تهران واقع شده است دومین موزه باستان شناسی ایران است. در این موزه بیش از ۱۲۰۰ شی عتیقه وجود دارد که برخی از آن ها در معرض دید عموم قرار دارند. برای مثال  می توانید مجموعه ای بی نظیر از سکه های تاریخی از دوران هخامنشی تا دوره قاجار را در این مجموعه ببینید. علاوه بر این کتابخانه ای سه هزار جلدی و مجسمه هایی مفهومی و هنری از دیگر دیدنی های این موزه هستند که باعث شده نه تنها باستان شناسان بلکه گردشگران داخلی و خارجی نیز از بازدید از این جاذبه تاریخی تبریز لذت ببرند. به طور کلی این موزه در سه طبقه واقع شده که در :

  •  طبقه همکف: آثار دوران پیش از اسلام 
  • طبقه اول: تالار دوره اسلامی،بخش سکه و مهر، کتابخانه موزه
  • زیرزمین: آثار هنری یکی از هنرمندان مجسمه ساز تبریزی به نام احد حسینی
  • بخش سنگ‌ نگاره ها: سنگ مزارهای تاریخی، پیکره های سنگی، پیکره های انسانی، سنگ گورها، و سنگ های کتیبه دار و قوچ های سنگی 

به نمایش گذاشته شده اند. دسترسی به موزه بسیار ساده است. اگر با اتوبوس به این موزه می روید کافی است خط راه آهن آبرسان را سوار شده و در ایستگاه مسجد کبود پیاده شوید. اگر با مترو می روید باید در ایستگاه شهید بهشتی پیاده شده و با طی مسیری کوتاه به موزه آذربایجان برسید.

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز

یکی از معروف ترین جاذبه های تاریخی تبریز خانه مشروطه این خانه تاریخی یک خانه معمولی نیست که در اثر گذر زمان اهمیت پیدا کرده باشد بلکه روزگاری محل تجمع مشروطه خواهان بوده است و در آن تصمیمات مهمی گرفته شده است. قدمت این خانه به ۱۵۰ سال قبل می رسد که اولین مالک آن حاج مهدی کوزه‌ کنانی یکی از آزادیخواهان بود. معماری این خانه و فضای آن به قدری جذاب است که فرقی نمیکند به مسائل تاریخی علاقه داشته باشید یا نه بلکه خود فضا برایتان جذاب خواهد بود. تندیس مشروطه خواهان، اسناد و اعلامیه های آنان، وسایل شخصی برخی از مشروطه خواهان، دستگاه های چاپ و … چیزهایی است که می توانید در این خانه تاریخی ببینید. برای بازدید از خانه مشروطه کافی است از قسمت غربی بازار قدیمی تبریز وارد محله راسته کوچه شوید. دقیقا روبروی مسجد جامع خانه تاریخی مشروطه قرار دارد و‌شما می توانید همه روزه بجز ایام تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۹:۳۰ بازدید کنید. 

خانه بهنام تبریز

خانه بهنام تبریز

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم تبریز پر است از خانه های تاریخی و یکی از آنها نیز خانه بهنام یا خانه گنجه ای است. این خانه‌ مربوط به اواخر دوره زندیه است اما در حکومت قاجار و دوره ناصرالدین شاه بود که مورد بازسازی و تزئینات ویژه قرار گرفت. به محض وارد شدن به این خانه متوجه میشوید که با یک خانه اعیانی و مجلل مواجه هستید. فضای دلباز حیاط با حوضی بزرگ که منعکس کننده تصویر خانه است، در کنار طاق‌های پی در پی و ستون‌های بلند با تزیینات زیبا حسابی جلب توجه می کند. اما این تازه اول کار است کافی است قدم در داخل این خانه بگذارید تا چشمانتان از زیبایی سیراب شود. پنجره های رنگی، دیوارهایی که از پایین تا بالا پر از نقاشی است و قسمت به قسمت این خانه که با تزیینات و گچبری های خاص خودنمایی می کند، همگی بر زیبایی این مکان و اهمیت آن افزوده اند. جال است بدانید هنوز هم باستان شناسان در حال کشف رمز و رازهای این خانه هستند. به طوری که تازه چند سال پیش  به دیوار نقاشی های تاریخی و زیبایی در جریان مرمت و بازسازی ساختمان دست یافته اند. برای بازدید از این خانه باید هزینه ورودی بپردازید که در مقابل چیزی که قرار است تماشا کنید بسیار اندک است. این خانه شامل دو ساختمان ییلاقی و قشلاقی است که توضیحات ما مربوط به خانه ییلاقی با همان خانه اصلی است. توصیه می کنیم در سفر به تبریز حتما از خانه بهنام بازدید کنید. 

مقبره الشعرا تبریز

مقبره الشعرا تبریز

 شهر تبریز در قرن ششم و پس از تبدیل به مرکز حکومت اتابکان آذربایجان، پناهگاه شاعرانی شد که دنبال زندگی آرام و آسوده‌ای  دور از جنگ و نزاع بودند. پس از فوت این طاعران و نامداران آنها در مکانی دفن شدند که امروزه به مقبره الشعرا تبریز مشهور است. این‌مکان یکی از گورستان های تاریخی تبریز است که بزرگانی همچون حکیم اسدی طوسی و استاد شهریار در آن دفن شده اند. نماد این‌مکان هم در نوع خود جالب است که تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که در بلندای این مجموعه‌ فرهنگی و تاریخی خودنمایی می‌کند. این جاذبه تاریخی تبریز در محله سرخاب و خیابان ثقه الاسلام قرار گرفته است که‌ شما می توانید تمام روزهای هفته از ساعت 8:30 یا 9:00 صبح تا 18:00 یا 19:00 شب از آن بازدید کنید. 

عمارت شهرداری تبریز

عمارت شهرداری تبریز

اما آخرین جاذبه تاریخی تبریز مربوط می شود به بنایی که عمر زیادی ندارد اما معماری، کاربری و داستان هایی که از سر گذرانده آن را به یک‌ مکان مهم تاریخی تبدیل کرده است که بسیاری از گردشگرانی که به تبریز سفر می کنند علاقه مندند تا از آن بازدید کننند. عمارت شهرداری تبریز در واقع  محصول مشترک ایران و آلمان است. معماری این بنا شما را یاد ساختمان های آلمان می اندازد. ساختمان عمارت، به شکل حرف U است و زیربنایی به مساحت ۶۵۰۰ متر دارد. نمای بیرونی ساختمان که نقشی مهم در جلب توجه بینندگان دارد، نمای سنگی تراشیده شده است و در بالای این ساختمان ساعتی قرار گرفته که باعث شده تبریزی ها به آن برج ساعت نیز بگویند. این عمارت در ۳ طبقه ساخته شده و بخش‌های متفاوتی برای امور شهرداری در آن در نظر گرفته شده است. از زمانی که این ساختمان بنا شد تا کنون برای برگزاری جلسات شهرداری استفاده می شود اما این‌مکان کاربری هایی نظیر موزه فرش، عکاسی، اتومبیل‌های قدیمی و هنرهای معاصر دارد که می تواند شما را برای ساعاتی سرگرم کند. عمارت شهرداری تبریز در میدان ساعت است و شما به راحتی می توانید با وسایل نقلیه عمومی و خودرو شخصی به این مکان بروید. 

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top