skip to Main Content

همه چیز درباره ی خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز

اگر به شهر تبریز سفر کرده باشید بدون شک از دیدن جاذبه های دیدنی این شهر به وجد می آیید. یکی از معروف ترین جاذبه های تاریخی شهر تبریز خانه مشروطه است که در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با آن آشنا کنیم. خانه ای که یک مکان معمولی نیست بلکه روزگاری محل تجمع کسانی بود که تصمیمات مهمی برای این کشور گرفته اند. حتی اگر اهل تاریخ نباشید معماری و فضای خانه مشروطه به قدری جذاب است که شما را مجذوب خود می کند. پس توصیه می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید و در سفر به تبریز حتما به سراغ این خانه تاریخی بروید.

درباره خانه مشروطه 

درباره خانه مشروطه

قدمت خانه مشروطه تبریز به ۱۵۰ سال می رسد و اینکه این خانه بعد از زلزه های پیاپیی که در تبریز رخ داد همچنان سالم ماند نشان از استحکام آن دارد. شاید هم این خانه به این سرعت قصد نابودی نداشته و حرفی برای گفتن دارد. اولین مالک خانه مشروطه حاج مهدی کوزه‌ کنانی معروف به ابوالمله از بازرگانان و آزادیخواهان بود. زمانی که  محمد علی شاه قاجار مجلس را به توپ بست و قصد جان حاج مهدی را کرد‌، او نیز برای حمایت از مشروطه خواهان خانه خود را در اختیارشان قرار داد تا در آنجا دور هم جمع شوند، مشورت کنند و تصمیمات مهم بگیرند. در این نقطه از تاریخ بود که این خانه معمولی تبدیل به مکان مهی شد. مکانی که شخصیت های مهمی مثل باقرخان و ستارخان در آن رفت و آمد می کردند و اعلامیه های ضد حکومتی در آن چاپ و منتشر می شدند. به این ترتیب این خانه مکان تجمع مشروطه خواهان و به خانه مشروطه معروف شد .‌ این خانه که از آثار ملی ایران است در سال ۱۳۶۷ به مالکیت سازمان میراث فرهنگی در آمد و در سال ۱۳۷۵ به موزه تبدیل شد. 

معماری خانه مشروطه

معماری خانه مشروطه

خانه مشروطه در زمینی به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع ساخته شده است. معمار این خانه باشکوه فردی به نام حاج ولی معمار است که آن را در دو طبقه ساخته است. به محض ورود به حیاط خانه حوض پر از آب، و باغ گل کاری شده در کنار معماری قاجاری ساختمان با ستون ها بلند و پنجره های ارسی شکل که با پنجره های رنگی تزئین شده اند حسابی توجهتان را جلب می کنند. با دیدن این صحنه به گردشگرانی که به محض ورود مشغول عکاسی هستند حق می دهید. فضای داخلی ساختمان دارای اندرونی و بیرونی است. طبقه اول ۶ اتاق و گچبری های زیبا طبقه دوم ۶ اتاق به همراه یک تالار بزرگ دارد. زیباترین بخش مربوط به این خانه ایوان های طبقه دوم و شاه نشین است که با پنجره های رنگی، سقف چوبی با تزیینات برجسته خودنمایی می کند. در و پنجره ها نیز با طرح های برجسته اسلیمی و گل و برگ تزیین شده است. 

دیدنی های موزه مشروطه

دیدنی های موزه مشروطه تبریز

از زمان ورود به این ساختمان دو مجسمه همراه با دو توپ می بینید که نشان دهنده جنگ و درگیریهای دوران مشروطه است. اما با ورد به ساختمان قسمت های مختلفی برای بازدید وجود دارد:

 • تندیس مردان بزرگی که هر کدام به نحوی در جریان مشروطه نقش داشته اند مثل: ستارخان، باقرخان، زینب پاشا، ثقه‌الاسلام تبریزی، حاج علی ختایی و غیره. 
 • ابزارهایی که در این دوره برای چاپ فرامین مشروطیت و اعلامیه‌ها استفاده می‌کردند مانند دستگاه چاپ ژلاتینی
 • عکس هایی از شخصیت هایی مثل مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و دیگر مخالفان مشروطه
 • مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه
 • فرش مشروطه
 • وسایل شخصی سران مشروطه
 • در زیر زمین این خانه هم می‌توانید  ۵۰۰ جلد کتاب بکه حدود ۳۰۰ جلد آن مرتبط با موضوع مشروطه خواهی است را ببینید.

دسترسی به خانه مشروطه

فرقی نمی کند که با چه وسیله ای به تبریز سفر می کنید، هواپیما، قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی برای رفتن به خانه‌مشروطه کافی است خود را به خیابان تربیت برسانید. بعد از اینکه به خیابان تربیت رسیدید از قسمت غربی بازار قدیمی وارد  محله راسته کوچه شوید. دقیقا روبروی مسجد جامع خانه تاریخی مشروطه قرار دارد. 

جاذبه های اطراف موزه مشروطه

از جمله جاذبه های اطراف خانه مشروطه که می توانید بعد از بازدید از خانه به سراغ آن ها بروید می توان به :

 • موزه قاجار
 • موزه کارتون
 • پارک گلستان
 • خانه بهنام گنجه ای 

اشاره‌ کرد. این‌مورد به شما کمک خواهد کرد در برنامه ریزی سفر به شهر تبریز بتوانید از چندین جاذبه در یک‌روز بازدید کنید و از فرصت خود نهایت استفاده را ببرید. 

بهترین زمان بازدید از خانه مشروطه

موزه مشروطه تبریز

بهترین زمان سفر به تبریز و بازدید از خانه مشروطه شش ماه اول سال است‌ در این ماه ها تبریز آب و هوای فوق العاده ای دارد و بسیاری از گردشگران در این زمان به این شهر سفر می کنند و از جاذبه های دیدنی آن از جمله خانه مشروطه دیدن می کنند.  

هزینه و ساعت بازدید از  خانه مشروطه

به طور کلی در تمام روزهای هفته به جز دوشنبه‌ها می‌توانید از خانه مشروطه تبریز بازدید کنید. ساعات کار این مجموعه در:

 • نیمه اول سال: از ساعت ۹ صبح  تا ۱۹:۳۰ عصر 
 • نیمه دوم سال: از ۹ صبح تا ۱۷:۳۰ عصر است.

 همچنین موزه در ۹ و ۱۰ محرم، ۲۸ صفر، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال و ۱۴ خرداد تعطیل است. توجه داشته باشید که امکان عکاسی از فضای داخلی موزه را ندارید.‌

شماره تماس: 04135256323

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top