skip to Main Content

لیست کامل جاذبه های طبیعی ایلام

جاذبه های طبیعی ایلام

معمولا زمانی که حرف از طبیعت گردی و بازدید از جاذبه های طبیعی می افتد اغلب مردم هوس رفتن به شمال کشور را می کنند غافل از اینکه در غرب کشور و استان ایلام فرصت این را دارند که طبیعتی را مشاهده کنند که تا به حال تجربه نکرده اند. در واقع جاذبه های طبیعی ایلام به قدری بکر و زیبا است که برای عاشقان طبیعت گردی بهشتی شناخته شده و برای عموم مردم ناشناخته و البته قابل کشف است. پس اگر در زمره کسانی هستید که طبیعت ایلام را نمیشناسید توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با لیستی کامل از جاذبه های طبیعی ایلام آشنا شوید. قطعا بازدید از این تعداد جاذبه طبیعی در یک سفر ممکن نیست اما هر زمان که برای کشف طبیعت بکر ایلام اقدام کنید دیر نیست. مطمعنا بعد از یک بار سفر به این استان برنامه سفر دوم و سوم را هم در سر خواهید داشت. 

کوه های ایلام

کوه قلاقیران

کوه قلاقیران

در ۵ کیلومتری غرب ایلام کوه قلاقیران قرار گرفته است. این کوه در واقع نماد شهر اسلام است که یک جاذبه طبیعی و باستانی محسوب می شود. از این نظر که از زمان هایی که ایلام جزو کشور عیلام باستان بوده است به جا مانده است. جالب است بدانید برج آزادی تهران نیز با الهام گرفتن از این کوه ساخته شده است. واژه قلا به معنی قلعه است و نامگذاری این کوه به خاطر بقایای قلعه ای است که بر بلندی آن ساخته شده است. به دلیل وجود آب فراوان دامنه های این کوه سرسبز است و شما علاوه بر کوهنوردی می توانید در آبشارهای اطراف کوه آب تنی کنید یا در تفرجگاه های طبیعی آن مثل ششدار که در ادامه ان را معرفی میکنیم،اسکان داشته باشید و از منظره درختان بلوط لذت ببرید. بهترین زمان برای بازدید از کوه قلاقیران و جاذبه های اطراف آن فصل بهار و تابستان است.  

کوه اهوران

کوه اهوران

کوه اهوران یکی دیگر از جاذبه های طبیعی بکر ایلام است که در فاصله هشتاد کیلومتری این شهر می باشد. ارتفاع این کوه ۲۱۰۰ متر است . برای صعود به این کوه زیبا نیز نیاز به لوازم و تجهیزات پیشرفته ندارید تنها کافی است کفش مناسب کوهنوردی داشته باشید. البته بهتر است فردی که آشنا به آن منطقه و مسیرهای کوهپیمایی آن است، همراهتان باشد‌.بخاطر آب و هوای خنک این منطقه بهترین زمان برای سفر به آن فصل بهار و تابستان است‌.

کوه چمن گیر

کوه چمن گیر

یکی از مکان های مورد علاقه کوهنوردان و طبیعت گردان کوه چمن گیر در جنوب شرقی ایلام است. ارتفاع این کوه ۲۵۰۰ متر است. برای رفتن به این مکان زیبا باید ۲۲ کیلومتر از ایلام فاصله بگیرید و به منطقه خوش آب و هوا شیروان بروید. اگر بخواهیم از شرایط مسیر بگوییم؛ شرایط کلی سخت است و نیاز به ۵ کیلومتر پیاده روی دارد. بنابراین پیمایش این مسیر برای بچه ها و سالمندان مناسب نیست. برای بازدید از این مکان  نیاز به مجوز ندارید و فصل بهار و تابستان زمان مناسبی برای سفر به آن ها است.  

کوه مانشت

کوه مانشت ایلام

کوه مانشت از محبوب ترین جاذبه های طبیعی استان ایلام به خصوص برای علاقه مندان به کوهنوردی است. این کوه در 6 کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام و نزدیکی های بخش کازران قرار گرفته است و ارتفاع آن نیز تا 2629 متر می رسد. این منطقه سرسبز و تماما جنگلی است که باعث محبوبیت هر چه بیشتر آن شده. رودخانه هایی با نام های آسا زنگان و مورت از کوه مانشت سرچشمه می گیرند. علاوه بر کوهنوردی شما می توانید از غار طلسم نیز بازدید کنید. در این غار جانوران درنده و خفاش ها زندگی می کنند که دیدن آن ها به تنهایی برای گردشگران جذاب است.  

آبشارهای ایلام

آبشار وه ریز

آبشار وه ریز

آبشار وه ریز در پنج کیلومتری جنوب ایلام در مسیر جاده ایلام به بدره در نزدیکی روستای چشمه کبود واقع شده است. این آبشار از ارتفاعات زاگرس و از کبیر کوه سرچشمه می گیرد. آنچه در این آبشار نصیبتان می شود، محیطی آرام و سرسبز است. همچنین از ویژگی های منحصر به فرد این مکان، نحوه ریزش آن است به طوری که در مسیر خود به یک صخره ی هلالی شکل و بزرگ می رسد و از آن سرازیر می شود. در اطراف این صخره نیز گیاهان زیادی روییده که صحنه ی زیبایی را به وجود آورده است. توصیه می کنیم در فصل تابستان و بهار از این آبشار دیدن کنید که لذت آب تنی در کنار آب و هوای مطلوب در این مکان راهم از دست ندهید.

آبشار کچان

آبشار گچان

آبشار کچان نسبت به آبشار وه ریز در مسافت دورتری از ایلام قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار باید ۱۵ کیلومتر از ایلام فاصله بگیرید و به ابتدای جاده ایلام به سرابه در منطقه گچان بروید. در فصل بهار و تابستان این منطقه به اوج زیبایی خود می رسد. آب زلال و شفاف در کنار طبیعت بکر و سرسبز این منطقه و همچنین وجود کوه های مانشت و قلاجه ، باعث شده تا این آبشار هم برای دوستداران طبیعت و هم کوهنوردان محیط مناسبی باشد. 

آبشار اما

آبشار اما

آبشار اما از دیگر جاذبه های طبیعی ایلام است که در روستای اما در ۲۵ کیلومتری ایلام قرار گرفته است. برای دسترسی به این آبشار می توانید از میدان قرآن  به سمت شهر ملکشاهی بروید و از آن جا به سمت روستای چشمه کبود حرکت کنید. بعد از روستای چشمه کبود به یک راه فرعی می رسید که به دریاچه و سد اما می رسد. شما می توانید از سد و آبشار اما همزمان دیدن کنید و از محیط سرسبز و آب و هوای مطبوع آن لذت ببرید.    

آبشار سرطاف

آبشار سرطاف

یکی دیگر از آبشارهای طبیعی ایلام آبشار سرطاف است که در شرق این استان و در روستای شهید کشوری واقع شده است. شما می توانید هم در طبیعت سبز و زیبای این منطقه ساکن شوید، هم در این آبشار پلکانی آب تنی کنید و هم از کوه قلاقیران بالا بروید و کوهنوردی در این مکان را تجربه کنید. بهترین زمان سفر به آبشار سرطاف فصل بهار است. 

دریاچه های ایلام

دریاچه سد

دریاچه سد ایلام

یکی از جاهای دیدنی استان ایلام دریاچه سد ایلام است. این دریاچه در 20 کیلومتری شرق استان ایلام و در مسیر فرعی جاده ایلام به دره شهر قرار دارد. مسیر دسترسی سرسبز و کوهستانی، آب و هوای مطلوب و طبیعت زیبا باعث شده تا بسیاری از مسافران از این جاذبه دیدن کنند و اوقات خوبی را در آن بگذارنند. توجه داشته باشید که امکانات رفاهی در فضای اطراف دریاچه وجود ندارد و بهتر است اگر قصد طولانی ماندن در منطقه را دارید، تمام وسایل مورد نیاز قبل از ورود به جاده سد، خریداری کنید.

دریاچه دوقلو سیاه گاو

دریاچه دوقلو سیاه گاو

یکی از مناطقی که نباید در سفر به ایلام از دست بدهید دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان است. به خصوص اگر به دیدن جاذبه های طبیعی بکر علاقه دارید این مکان بهترین گزینه برای شماست. آب دریاچه به قدری زلال است که به راحتی می توانید هر آنچه داخل آب است را تماشا کنید. در فصل بهار در مسیر رسیدن به دریاچه عشایر را مشاهده می کنید که هم‌کلام شدن و تماشای زندگی و معیشت آنها می تواند خود به تنهایی یک جاذبه توریستی باشد. امکانات قایق سواری در این دریاچه وجود ندارد ولی گاها مسافران با قایق عای بادی وارد آن می شوند. توصیه می کنیم حتما در سفر به ایلام از این جاذبه بکر دیدن کنید و حواستان به مراقبت و نگهداری از طبیعت زیبای آن باشد. 

روستاهای ایلام

روستای کلم

روستای کلم

روستای کلم از جمله مکان هایی است که با یک تیر دو نشان می زنید و هم جاذبه های تاریخی تماشا می کنید و هم از طبیعت زیبای روستا بهره می برید. این روستا ۷۰ کیلومتر با شهر ایلام فاصله دارد. این روستا یکی از مناطق پرورش ماهی قزل آلا و کشت برنج در استان ایلام است و از این نظر اهمیت ویژه ای دارد. برای اقامت در این روستا اقامتگاهی وجود ندارد و شما می توانید در طبیعت این روستا کمپ کنید. البته به شرطی که وسایل و امکانات لازم برای و مهمتر از آن تجربه کمپ کردن در طبیعت را داشته باشید. 

روستای بانقلان

روستای بانقلان

یکی دیگر از مکان های توریستی ایلام روستای بانقلان است که جزو جاذبه های طبیعی و تاریخی به شمار می رود. قلعه توت که یادگاری از هزاران سال پیش است در این روستا قرار دارد البته در حال حاضر چیز زیادی از قلعه باقی نمانده است. طبیعت این روستا نیز برای علاقه مندان به وقت گذرانی در طبیعت سرسبز نیز جذاب است. بهترین زمان برای سفر به این روستا ۶ ماه اول سال است که آب و هوای بسیار خوشایندی دارد و طبیعت آن در سبزترین و زیباترین حالت ممکن است. 

روستای سراب کلان 

روستای سراب کلان

روستای سراب کلان از روستاهای شهرستان سیروان استان ایلام هست.  قدمت این روستا به ۱۴۰۰ سال می رسد ‌و آثار تاریخی و بناهای قدیمی بسیار زیادی دارد. جالب است بدانید این روستا محل تفریح انوشیروان در گذشته بود. اما علاوه بر این جنبه تاریخی، طبیعت بکر و چشمه های خروشان از جمله دلایل محبوبیت این روستا در بین گردشگرانی است که به استان ایلام سفر می کنند.  

روستای چنارباشی

روستای چنارباشی

روستای چنارباشی در ۴۵ کیلومتری جاده ایلام دره شهر و در نزدیکی یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایلام یعنی تنگ رازیانه قرار گرفته است. شما می توانید هنگام رفتن به سمت تنگ رازیانه از این روستا نیز دیدن کنید. 

تنگ های ایلام 

تنگ رازیانه

تنگ رازیانه

بدون شک یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایلام تنگ رازیانه ایتو تین تنگ در اثر زلزله و شکاف لایه های زمین به وجود آمده و بارش در ارتفاعات موجود جاری شدن آب در آن شده است. علت نام گذاری آن هم رویش رازیانه در مراتع این منطقه بوده است. تنگ رازیانه حدودا ۴۵ کیلومتر از ایلام فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید خود را از مسیر جاده ایلام-دره شهر، به روستای چنار باشی برسانید. ان وقت است که منظره ای بهشتی که کمتر جایی دیده اید در مقابلتان ظاهر می شود‌.  

تنگ کافرین

تنگ کافرین

تنگ‌ کافرین یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی ایلام است که احتمالا عکس های ان را به وفور در شبکه های مجازی دیده اید و با دیدن عکس ها هوس سفر به این بهشت زمینی را کرده اید. برای رسیدن به تنگ کافرین باید خود را به شهر بدره  و سپس شهرستان ولیعصر که در سه کیلومتری آن قرار گرفته است برسانید. برای دیدن تنگ کافرین باید قایق سواری منید و همین موضوع باعث شده تا جذابیت این جاذبه طبیعی دوچندان شود. بهترین زمان برای سفر به تنگ کافرین فروردین و اردیبهشت ماه است. از جمله تفریحاتی که می توانید در این مکان تجربه کنید قایق سواری و تماشای منظره هایی است که منحصر به فرد است. جالب است بدانید تنگ کافرین زیستگاه گونه سنجاب ایرانی است.  

تنگ بهرام چوبین

تنگ بهرام چوبین

در 8 کیلومتری مسیر دره شهر پلدختر و در دل یکی از دره های باریک کبیر کوه، تنگ تاریخی و طبیعی بهرام چوبین قرار گرفته است. اما چرا بهرام چوبین؟  تاریخ نویسان و اهالی منطقه معتقدند آنجا شکارگاه ییلاقی  مخفیگاه سردار ایرانی بهرام چوبین بوده است . این مکان در واقع یکی از پدیده های زیبای طبیعی شهرستان دره شهر است که در نوع خود بی نظیر است و بازدید از آن را به شما پیشنهاد می کنیم. قطعا اتاق ها و آب انبارهای حجاری شده در دل کوه  که هنوز هم باقی مانده شگفت زده تان می کند. بهترین زمان بازدید از این مکان فصل بهار است.

مناطق سرسبز ایلام

منطقه جنگلی ششدار

پارک جنگلی ششدار

منطقه جنگلی ششدار از بهترین مناطق برای گذراندن اوقات فراغت و دور شدن از محیط شهری است. این جاذبه طبیعی منحصر به فرد ایلام در ۵ کیلومتری جاده ایلام به کرمانشاه، در کنار کوه قلاقیران که در ابتدا به آن اشاره کردیم، قرار دارد. مناظر بکر و دیدنی و آب و هوای مناسب شما را از وقت گذرانی در این جنگل خسته نمی کند. 

پارک جنگلی چغاسبز

پارک جنگلی چغاسبز

اگر به دنبال یک جاذبه طبیعی در دل شهر ایلام هستید که بتوانید بدون طی کردن مسافت زیادی از شهر ایلام به آن برسید، پارک جنگلی چغاسبز بهترین انتخاب است. این پارک  با مساحت ۴۰۰۰ هکتار به عنوان بزرگترین پارک جنگلی ایران شناخته می شود. فصل بهار و تابستان این جنگل پر از درخت های میوه و گل های رنگارنگ است. این پارک در بلوار امام حسین ایلام قرار گرفته است و از جاذبه های اطراف آن موزه تاریخ طبیعی ایلام است. 

تفرجگاه تجریان

تفرجگاه تجریان

یکی از بهترین جاذبه های طبیعی ایلام که در منطقه ای ییلاقی به نام‌ مورت واقع شده است‌. این مکان تفرجگاه تجریان است که یکی از بهترین مکان ها برای پیک نیک در طبیعت ناب ایلام است. علاوه بر این اگر قصد کوهنوردی، پیاده روی در طبیعت و عکاسی داشته باشید نیز تفرجگاه تجریان پاسخگو نیازتان خواهد بود.از آنجایی که این مکان پیاده روی ندارد می تواند برای همه رنج سنی مناسب باشد پس از این بابت نیز نگران نباشید. 

منطقه کبیر کوه

منطقه کبیرکوه

کبیرکوه یکی از کوه های مهم در استان ایلام است که در دوره کرتاسه طی یک زمین لرزه ی بسیار مهیب پدید آمده است و سراسر آن از سنگ های رسوبی تشکیل شده است. بارش مناسب در این کوهستان سبب جوشیدن چشمه‌های فراوان و بوجود آمدن حوضچه‌ها و دریاچه‌هایی در اطرافش شده که نه تنها این منطقه را برای حیوانات قابل سکونت کرده ، بلکه آن به یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران تبدیل کرده است. این منطقه در واقع بسیاری از جاذبه های دیدنی ایلام را در خود جای داده است. از قله هایی برای صعود بگیر تا آبشار هایی برای آب تنی و غارهایی برای کشف کردن. از جمله جاهای دیدنی کبیر کوه می توان به: قله کان صیفی، آبشار هفت آسیاب، تنگ بهرام چوبین، دریاچه دوقلو سیاه گاو و … اشاره کرد. اگر قصد سفر به این مکان را دارید بهتر است فصل تابستان را انتخاب کنید.  

منطقه تفریحی گل انار

منطقه تفریحی گل انار

منطقه تفریحی گل انار که در شمال شهر ایلام واقع شده است، از جمله جاذبه های طبیعی ایلام است که داستان عجیبی دارد. بومیان معتقدند در زمان‌های بسیار دور، این منطقه را قحطی فرا می‌گیرد در این زمان  یک مرد عابد به وسیله یک شتر برای مردم این منطقه غذا و مایحتاج زندگی می‌آورد. بعد از مدتی گروهی از مردمان شرور شهر تصمیم می‌گیرند که شتر آن را بکشند اما به فرمان پروردگار شتر به سنگ تبدیل  می شود. این سنگ همان سنگی است که در دامنه کوه انار قرار گرفته و در اثر فرسایش در طول سالیان متمادی شکل خاصی به خود گرفته‌ است. مردم بومی به این سنگ‌ها شتر صالح یا ناقه صالح نیز می گویند. این منطقه اهمیت خاصی برای مردم بومی داشته به صورتی که افراد مریض را سوار بر اسب و شتر و قاطر می‌کردند و یا پیاده به نزد سنگ‌ها می‌بردند و در آنجا با انجام مراسم مذهبی خاصی مریض را با امید بازگشت سلامتی به شهر برمی‌گرداندند.

دره های ایلام

دره ارغوان

دره ارغوان

یکی از جاذبه های طبیعی نزدیک به شهر ایلام، دره ارغوان است که می تواند گزینه مناسبی برای کسانی باشد که قصد اقامت در ایلام را دارند. همانطور که از نام این جاذبه پیداست این مکان پوسیده از درخت های زیبای ارغوان است که در فصل  فروردین و اردیبهشت به اوج زیبایی خود می رسند. ظاهر صورتی رنگ این درخت ها برای مسافران جذاب است و علاقه مندند تا در آنجا عکس های زیبایی ثبت کنند. علاوه بر عکاسی جنگل نوردی، پیاده روی، آب تنی، کمپینگ و پرنده بینی از دیگر تفریحاتی است که می توانید در دره ارغوان تجربه کنید. برای رسیدن به این مکان نیاز به کمی پیاده روی و عبور از جاده خاکی دارید که بهتر است قبل از سفر به آن این موارد را در نظر بگیرید. 

دره ییلاقی هفت آب

دره ییلاقی هفتاو میشخاص

دره ییلاقی هفت آب یا میشخاص هفتآو نسبت به دره ارغوان در فاصله دورتر از شهر ایلام قرار دارد. برای رسیدن به این دره باید ۳۵ کیلومتر از ایلام فاصله بگیرید و به سمت روستای جعفر آباد بروید. طبیعت زیبا، باغات میوه و  مردم مهمان نواز همه آن چیزی است که در این روستا می توانید داشته باشید. علاوه بر این، نزدیک بودن دره با تفریحگاه جنگلی گاوز و جنگل مله پنجاو از مزیت های این جاذبه طبیعی است که  به شما این امکان را می دهد تا در یک روز از تمام این مکان ها بازدید کنید. 

غارهای ایلام 

غار زینگان

غار زینگان

بدون شک یکی از بکر ترین و جالب ترین جاذبه های طبیعی ایلام غار زینگان است. عده ای معتقدند این غار بهشت گمشده ای در استان ایلام است که بسیاری از گردشگران از وجود آن بی خبرند. این غار با همه غارهایی که دیده اید فرق دارد. در واقع این غار غاری که در ذهن شما هست نیست. یک تنگه باریک بین کوه است. غار زینگان در بخش صالح آباد، از توابع شهرستان مهران استان ایلام واقع شده است. این غار آبراهه ای است به طول ۶ کیلومتر با آبی زلال و شفاف و آبچکان هایی رویایی که راه خود را در میان کوه ها پیدا کرده است. بیشتر طول مسیر این غار از میان آب عبور خواهید کرد و هوا کاملا خنک است پس تجهیزات مورد نیاز را همراه خود داشته باشید‌. توصه می کنیم در سفر به ایلام از دیدن این غار غافل نشوید که بدون شک یکی از بهترین تجربه های زندگیتان خواهد شد. توجه داشته باشید که مسیر دسترسی به این غار خاکی است و اگر هوا بارانی باشد ممکن است با مشکل مواجه شوید. 

غار کناتاریکه

غارکنارتاریکه

غار کناتاریکه یکی از جاذبه های طبیعی جالب استان ایلام است که در ارتفاعات سیوان کوه قرار گرفته است. اگر در مسیر ایلام به سمت دره شهر حرکت کنید، در فاصله 35 کیلومتری از این جاده و در نزدیکی روستایی به نام پاکل می توانید غار کناتاریکه  را ببینید. این غار عمقی برابر با ۳۵۰ متر دارد و پر از دهلیز و دالان های تو در تو است. قسمت سخت ماجرا ورودی غار است؛ به قدری کوچک است که باید به صورت سینه خیز به آن وارد شوید. اما پس از عبور از ورودی، کم کم اندازه دالان ورودی بیشتر و عبور از آن راحت تر می شود. استالاگمیت ها و استالاکتیت های گوناگون ، ستون ها و پرده های سنگی وحوضچه آبی از جمله مواردی هستند که درون غار کناتاریکه می توانید ببینید.  

سایر جاهای طبیعی ایلام

تالاب سیاب درپوش

تالاب سیاب درپوش

تالاب سیاب درپوش جزو تالاب های دائمی شهر ایلام است که در جنوب غربی بخش ملکشاهی واقع شده است. مساحت این تالاب حدود چهار هکتار و ارتفاع آن ۲۷۴۰ متر از سطح دریاهای آزاد است. این تالاب در مناطق ییلاقی و سردسیر استان ایلام واقع شده و حداکثر درجه حرارت در آن ۱۴ درجه سانتیگراد است. در فصول مختلف سال مانند پاییز، بهار و زمستان این تالاب میزبان هزاران پرنده است و اگر علاقه مند به پرنده نگری هستید تالاب سیاب درپوش می تواند مکان فوق العاده ای برای بازدید باشد. 

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top