skip to Main Content

قلاب های روی بال‌ هواپیما چه کاربردی دارند؟

افراد بسیاری دوست دارند در سفر با هواپیما کنار پنجره بنشینند شما هم احتمالا از این قاعده مستثنی نیستید. هنگامی که سوار بر هواپیما هستید و در صندلی نزدیک به بال هواپیما نشسته اید احتمالاً زمان زیادی را صرف نگاه کردن به مناظر بیرون کرده اید و در این بین حرکات و شکل بال ها نیز حتما توجهتان را جلب کرده است. اگر خوب دقت کرده باشید ممکن است متوجه چیز عجیبی روی بال های هواپیما شوید؛ قلاب های کوچک نزدیک به نوک بال هواپیما. همین قلاب های کوچک می توانند جان شما را نجات دهند. اما چگونه؟ در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم علت وجود این قلاب ها روی بال هواپیما چیست و چه کاربردی دارد، پس با ما همراه باشید.

قلاب های روی بال هواپیما

در واقع سازندگان هواپیما به آیرودینامیک توجه زیادی دارند. یعنی هر بال هواپیما به گونه ای طراحی شده است که تا حد امکان صاف باشد تا تداخلی در پرواز پیش نیاید و هواپیما بدون نقص پرواز کند. با در نظر گرفتن این موضوع، ممکن است دچار این تناقض شوید که چطور با وجود قلاب های روی بال هواپیما و ایجاد برجستگی روی بال این وسیله کوچک می تواند جان مسافران را نجات دهد. این دو برجستگی زرد رنگ کوچک قطعاً هوا را هنگام حرکت بر روی بال‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهند، با این حال هرگونه افت در آیرودینامیک ارزش بودن این قلاب ها روی بال هواپیما را دارد چرا که در بالا بردن ایمنی هواپیما سهیم هستند. تعداد دقیق قلاب‌ها و محل قرار گرفتن آنها در روی بال‌ها ممکن است در هواپیماهای مختلف متفاوت باشد، اما معمولاً یک قلاب دوتایی تقریباً در فاصله یک سوم بال ها وجود دارد. این قلاب ها در مواقع اضطراری به مسافران کمک می کنند تا راحت تر از هواپیما خارج شوند.  

کاربرد قلاب های روی بال هواپیما

قلاب های روی بال هواپیما

هنگامی که هواپیماهای تجاری بزرگ نیاز به فرود اضطراری دارند، مسافرانی که در صندلی های وسط هواپیما می‌نشینند از خروجی‌های اضطراری نزدیک بال‌ها خارج می‌شوند. از آنجایی که این بالها بالاتر از سطح زمین قرار دارند، بنابراین مسافران به یک راه امن برای پایین آمدن نیاز دارند. خوشبختانه، ویژگی های ایمنی مثل وجود قلاب ها روی بال هواپیما این کار را آسان می کند. هنگامی که در باز می شود، یک سرسره بادی برای فرار در عقب بال به طور خودکار باز می شود، که مسافران به پایین سر می خورند و از هواپیما فاصله می گیرند.مسئله این است که اگر بال ها لغزنده باشند، رسیدن به آن سرسره بادی می تواند خطر دیگری را به همراه داشته باشد. اینجاست که قلاب‌ها وارد عمل می شوند.  پس از باد شدن خودکار سرسره و باز شدن خروجی های اضطراری، مهمانداران طناب ها را از قفسه های ایمنی بالای ردیف خروج اضطراری بیرون می کشند. هنگامی که خروجی باز شد، خدمه کابین یک سر طناب را در چارچوب در محکم می کنند و طرف دیگر به قلاب متصل روی بال وصل می شود. با نگه داشتن طناب‌ها، مسافران می‌توانند تعادل خود را حفظ کرده و با خیال راحت از هواپیما خارج و به طرف سرسره فرار بروند. اما اگر آن قلاب‌های کوچک نبود، مسافران نمی توانستند از این طناب برای ثابت نگه داشتن خود در بال استفاده کنند و به سمت سرسره خروجی بادی حرکت کنند.

اما یکی دیگر از موارد مهم استفاده از این قلاب ها فرود بر روی آب است. ممکن است هنگام فرود روی آب نیاز باشد مسافران روی قایق هایی که برای نجات اعزام شده اند فرود بیایند در این موقع خدمه  پرواز می توانند از طناب ها و قلاب های اضطراری برای بستن قایق ها به هواپیما استفاده کنند و از این طریق جان مسافران را نجات دهند. پس این قلاب های به ظاهر کوچک کار بزرگی در زمان خطر برای مسافران انجام می دهند و همین موضوع باعث شده تا روی بال هواپیما قرار بگیرند.

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top