skip to Main Content

چرا غذای خلبان ها با غذای مسافران و کمک خلبان فرق دارد؟

خلبان چه غذایی می خورد

شاید این موضوع به گوشتان خورده باشد که غذای خلبان ها با مسافران و حتی کمک خلبان متفاوت است اما علت این موضوع چیست؟ به نظر موضوع مهمتر از خون رنگین تر و چشم و ابرو مشکی تر خلبانان است. 

وقتی صحبت از امنیت در پرواز می شود همه ما به فکر نقص فنی در هواپیما میفتیم در صورتی که از وجود خلبانی ماهر و با تجربه در پرواز غافل هستیم. یک پرواز امن در کنار شرایط مطلوب هواپیما به یک خلبان ماهر و البته سالم احتیاج دارد. بنابراین باید این حقیقت را بپذیرید که برای مسئولان پرواز سلامت جسمی و روحی خلبان اولویت دارد چرا که امنیت پرواز وابسته به این شخص است. همه بایدها و نبایدهای وضع شده برای خلبان ها در جهت حفظ امنیت پرواز است و یکی از جالب ترین آن ها که امروز می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم غذای خلبان ها است. بهتر است اینگونه بگوییم که سرنوشت پرواز شما در آسمان نه تنها به مهارت خلبان بلکه به غذایی که می خورد نیز وابسته است. بله موضوعی که در ابتدا مطرح کردیم صادق است. یعنی غذایی که خلبان ها در طول پرواز میل می کنند با غذای شما به عنوان مسافر و حتی کمک خلبان متفاوت است. 

علت متفاوت بودن غذای خلبانان در درجه اول ما را به یاد مسمومیت های ناشی از غذا می اندازد و اتفاقا درست هم هست چرا که این موضوع آنقدر اهمیت دارد که یکی از دلایل متفاوت بودن غذای خلبان ها است. اگر تنها یک بار به مسمویت غذایی دچار شده باشید به خوبی این موضوع را درک می کنید که چقدر دردناک است. حالا تصور کنید وظیفه خطیری همچون کنترل یک هواپیما با چندین مسافر نیز به عهده شماست. طبیعی است که در چنین شرایطی قادر نخواهید بود وظایفتان را به درستی انجام دهید. بنابراین برای شرکت های هواپیمایی نیز موضوع مسمومیت غذایی بسیار مهم است و به همین خاطر غذایی متفاوت از مسافران به کابین خلبان برده می شود. با این وجود شاید عجیب باشد اگر بدانید این موضوع به صورت قانون در صنعت هواپیمایی وضع نشده و تنها تجربیات حاصل از مسمومیت باعث شده ایرلاین ها غذاهای متفاوتی برای کادر پرواز و خلبان هواپیما در نظر بگیرند. 

مسمومیت غذایی در پرواز

مسمومیت خلبان

در فوریه سال ۱۹۷۵ میلادی، در یکی از پروازهای کشور ژاپن که از توکیو به پاریس می رفت ۱۹۶ نفر از مسافران و یکی از خدمه های پرواز بعد از خوردن املت مسموم شدند. ژامبونی که در این املت استفاده شده بود با باکتری استافیلوکوک (Staphylococci bacteria) آلوده شده بود و زمانی که هواپیما برای سوخت‌گیری در کپنهاگ متوقف شد، ۱۴۳ مسافر به اندازه‌ای بدحال شده بودند که به بیمارستان منتقل شدند. ممکن بود اوضاع از چیزی که می خوانید هم وخیم تر می شد اگر خلبان ها از این املت خورده بودند اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاده بود و این مسئله باعث شد که هواپیما به سلامت فرود آید. بعد از این اتفاق با اینکه کسی از مسافران کشته نشد، ولی به هر حال اتفاق ناگواری افتاده بود و حتی آشپزی که این غذاها را درست کرده بود، بعد از مدتی کوتاه خودکشی کرد. پس تا اینجا متوجه شدید که چقدر غذایی که خلبان می خورد در امنیت پرواز موثر است.

خلبان ها چه غذایی می خورند؟

غذای خلبان ها

غذای خلبانان شامل طیف وسیعی از غذاهای گرم و سرد،  گوشت، سبزیجات، سالادها، ساندویچ ها و اسنک هایی مثل میوه، آجیل و شکلات است که می توانند انتخاب کنند. جالب است بدانید در برخی شرکت های هواپیمایی مثل رایان ایر هیچ وقت غذای پخته شده به خلبان و کمک خلبان داده نمی شود و یا معمولا وعده های غذایی خلبانان برای شام بسیار سبک است تا دچار خواب آلودگی نشوند.  به طور کلی غذاهایی که به خلبانان داده می شود  با حساسیت بیشتری انتخاب و سرو می شود. در درجه اول غذای خلبان و کمک خلبان باید متفاوت باشد تا اگر مشکلی برای یکی از آن ها پیش آمد دیگری بتواند اداره پرواز را به عهده بگیرد اما اگر امکان انتخاب غذاهای متفاوت برای کمک خلبان و خلبان وجود نداشته باشد آن ها با فاصله زمانی از هم غذایشان را می خوردند. در ضمن بعضی از ایرلاین ها به خلبان ها اجازه می دهند تا اگر تمایل به خوردن غذای پرواز نداشته باشند، غذایشان را همراه خود ببرند اما این موضوع در مورد همه ایرلاین ها صدق نمی کند. برای مثال: ستیو دربی (Steve Derebey)، خلبان آمریکایی می‌گوید: بعد از ۳۵ سال سابقه کار و تجربه‌ی شش مسمومیت غذایی، دیگر به هیچ وجه غذای پرواز را نخوردم. من در مورد امنیت آشپزخانه‌های شرکت‌های هواپیمایی شکی ندارم اما اینکه خودم وعده غذایی را آماده کنم راه امن تری برایم محسوب می شود. من قبل از هر پرواز سعی می‌کنم کاملا سیر باشم و مقداری غذا با خود همراه داشته باشم که در صورت نیاز تا مقصد بعدی از آن استفاده کنم.

سخن نهایی

به این موضوع باید اشاره کرد که گاهی مسمومیت غذایی  تنها متوجه آشپزخانه ای که در آن غذا تهیه می شود نیست و به بیرون از آشپزخانه مرتبط است. خیلی وقت ها زمانی که غذا از آشپزخانه خارج می شود در دمای نامناسبی نگهداری می شود و همین موضوع باعث فاسد شدن غذا می شود. با اینکه تمام تلاش ایرلاین ها برای حفظ اصول بهداشتی است و چنین اتفاقاتی به ندرت پیش می آید اما ایرلاین ها موظفند برای کوچکترین احتمالی نیز چاره بیندیشند و دقیقا دلیل متفاوت بودن غذای خلبان و دیگر مسافران نیز همین موضوع مسمومیت غذایی است. 

تیم تحریریه چمدون

مینویسیم تا بدانید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

Back To Top